Kárpát-medence
Magyar nyelven is leolvashatók lesznek a romániai műemlékekre kikerülő táblák
Betűméret:             

Magyar nyelven is leolvashatók lesznek a romániai műemlék épületekre kikerülő új, digitális tájékoztató táblák - közölte az MTI-vel a projektet lebonyolító Romániai Utazó Egyesület.

A romániai turisztikai minisztérium pénteken jelentette be, hogy új, QR-kóddal ellátott táblákra cseréli a műemlék épületeken található tájékoztató táblákat. A projektet az Romániai Utazó Egyesület (Asociatia Calator prin Romania) valósítja meg a következő három évben - írta közleményében a szaktárca.

Hangsúlyozta: a digitalizációt elősegítő projekt célja, hogy a turisták önmaguk idegenvezetői legyenek és jobban megértsék a romániai látnivalókat. Ezért minden táblára QR-kód kerül, melyet telefonjukkal leolvashatnak. A táblákra Románia turisztikai szlogenje kerül: fedezd fel a Kárpátok kertjét!

A kezdeményezők a külföldi turistákra is gondoltak, az épített örökségre vonatkozó információk 32 nyelven érhetők el.

A tájékoztatás mellett a projekt célja, hogy naprakész adatbázist hozzanak létre Románia épített örökségéről.

Constantin-Iulian Tanascu, az Romániai Utazó Egyesület elnöke az MTI-nek elmondta: az adatbázis magyar nyelven is elérhető, így a magyarországi turisták saját anyanyelvükön böngészhetik.

Az összes romániai műemlékre és turisztikai látványosságra kiterjed.

Erdélyben a magyarok által is lakott települések közül eddig Zilahon valósult meg, a következő állomás az ismert Hargita megyei fürdőváros, Borszék lesz

- mondta az egyesületi elnök.

Constantin-Iulian Tanascu szerint valamennyi romániai önkormányzatot megkeresnek, mivel partnerként segíthetik a projekt gyakorlatba ültetését. A költségeket az egyesület állja, ők készítik a táblákat is, a polgármesteri hivataloknak csak a felszerelésben kell segíteniük.

Az egyesület a romániai műemlékek hivatalos listájára alapozza munkáját, amelyen a legkisebb község is szerepel. Az egyesületi elnök szerint a valósággal a terepmunka során szembesülnek, ugyanis a listán számos, időközben már lebontott műemlék is van.

Romániában az elmúlt években főleg az erdélyi városok önkormányzatai helyeztek ki többnyelvű tájékoztató táblákat a műemlékekre, ahhoz azonban legtöbbször politikai támogatásra volt szükség, hogy a világnyelvek mellé lehetőségként a magyar nyelv is felkerüljön. (MTI)

"Őszinte részvétem az ukrán kényszersorozás következtében elhunyt magyar férfi családjának. Ezekben a nehéz órákban önök mellett állunk" - írta Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán csütörtökön. A Mandineren szerda este jelent meg egy hír arról, hogy ukrán toborzók megvertek egy kárpátaljai,...
2025. JÚLIUS 10.
[ 11:00 ]
Ránk számíthatsz! az idei tusványosi nyári szabadegyetem és diáktábor mottója - mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a szabadegyetem egyik alapítója szerdai budapesti sajtótájékoztatón. Németh Zsolt, a július 22-27. között megrendezendő XXXIV. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és...
2025. JÚLIUS 9.
[ 14:58 ]
Egy ismeretlen személy megrongálta a Temesvár-belvárosi református templom „Éljen Tőkés László! Szabadság!” feliratú emléktábláját – számolt be kedden a Tion című helyi hírportál. A Mária-téri református templom falán lévő tábla annak állít emléket, hogy ott szolgált Tőkés László református...
2025. JÚLIUS 8.
[ 20:39 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó