Kárpát-medence
A kárpát-medencei gazdaszervezetek továbbra is számíthatnak a kormány támogatására
Betűméret:             

Mi, magyarok szerte a világban olyanok vagyunk, mint a búzaszemek, külön-külön könnyen elpergünk, de együtt kenyérré válunk. Egy magyar élete akkor más, ha tudja és érzi: egy nemzet része – mondta Nagy István agrárminiszter a Kárpát-medencei Összefogás Fórumon a tárca MTI-nek küldött közleménye szerint.

Nemcsak a magot kell elvetünk, hanem a magvetőnek is köszönetet kell mondanunk – közölte.

A kormány az alaptörvényben rögzítette, hogy Magyarország felelősséget visel a határon túli magyar közösségek iránt. Ezt a hitvallást cselekedetek és támogatások sora támasztja alá.

A kormány intézkedéseinek köszönhetően az anyaországi és külhoni magyar közösségek újra egymásra találtak és folyamatosan bővülnek a közöttünk lévő kapcsolatok, mind emberi, baráti, szövetségesi, mind gazdasági értelemben.

A Kárpát-medence magyar gazdatársadalma is szerves része ennek a folyamatnak. Az együttműködéseket erősítik a rendszeres találkozások és a tapasztalatcserék. Továbbá a kormány olyan intézményesült együttműködést alakított ki, amely példa nélküli a térségben. Mert a magyar gazda mindenhol magyar gazda Kárpát-medence-szerte – mondta.

Csak együtt vagyunk erősek, ezért jött létre a Kárpát-medencei Összefogás Fórum is.

Ezen a rendezvényen évről évre jelen vannak az Agrárminisztérium partnerszervezetei, a határon túli magyar gazdákat összefogó civil agráregyesületek vezetői, képviselői, és részt vesznek a külhoni falugazdászok is – ismertették.

Stratégiai szövetségesként tekintünk a külhoni gazdálkodókra, a föld szeretete is összeköt minket, csak együtt vagyunk igazán erősek. A kormány és az agrártárca évről évre programokat, ösztöndíjakat és támogatásokat biztosít a határon túli nemzetrészek számára.

Ezekkel az intézkedésekkel az anyaországból több tízezer magyar gazdálkodót érnek el a Kárpát-medence valamennyi magyarlakta területén:

Vajdaságban, Erdélyben, a Partiumban és a Bánságban, Felvidéken, Kárpátalján, a Drávaszögben és a Muravidéken.

A támogatási rendszerek célja, hogy kiszámíthatóságot, fejlődést, gyarapodást biztosítsanak a külhoni magyar gazdálkodóknak, termelőknek, agrárvállalkozóknak.

A külhoni magyarság mintegy hetven százaléka él vidéken, és 25-45 százaléka az agráriumból biztosítja megélhetését.

Ezért felelősségünk, hogy a magyar állam támogatásával biztosítsuk a megmaradásukat, a szülőföldön történő boldogulásukat, és a Kárpát-medence jövőjét – emelte ki a miniszter a közlemény szerint.

Harmadik alkalommal rendezi meg Folkmaraton elnevezésű rendezvényét az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány június 19. és 20. között Csíkszentdomokoson. Az esemény idei központi témája a lakodalmi hagyományok világa lesz, miközben a zene és a tánc huszonnégy órán át megszakítás nélkül tölti meg élettel a...
2026. JÚNIUS 18.
[ 15:28 ]
Úthasználati díjat vezettek be a városon áthaladó nehézgépjármű-forgalomra Nyárádszeredában az A8-as autópálya közelében zajló útépítési munkálatok miatt - jelentette be szerdán az erdélyi város önkormányzata. A Maros megyei kisváros vezetése Facebook-oldalán közölte, hogy a városon áthaladó 135 és 135A...
2026. JÚNIUS 17.
[ 22:11 ]
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselői és szenátorai nem fognak bizalmat szavazni az Adrian Vestea miniszterelnök-jelölt vezette kormánynak - jelentette be Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán, az RMDSZ-frakciók együttes ülését követően. Az egyetlen tartózkodás mellett, ellenszavazat nélkül...
2026. JÚNIUS 17.
[ 18:17 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó