Világ
Előrehozott választást tartanak Észak-Macedóniában
Betűméret:             

Tizenöt párt, illetve koalíció indul a jövő hétfőtől szerdáig tartó előrehozott parlamenti választáson Észak-Macedóniában, ahol a voksolás eredményétől az ország európai elköteleződésének megerősödését vagy gyengülését várják.

A közvélemény-kutatások eredményei szerint szoros küzdelem várható a kormányzó baloldali Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDMS), valamint a legnagyobb ellenzéki párt, a jobboldali Belső Macedón Forradalmi Szervezet - Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO-DPMNE) között, ám a felmérések egyelőre a szociáldemokraták győzelmét mutatják.

Az ország lakosságának egyharmadát kitevő albán kisebbség pártjai intenzív kampányt folytattak, hiszen az utóbbi években az albán pártok voltak a mérleg nyelve, így most is az az albán párt döntheti el, ki alakítson kormányt, amely a legtöbb szavazatot szerzi meg.

Az 1,81 millió szavazásra jogosult állampolgár három napon át voksolhat, hogy a 123 fős, egykamarás parlament új tagjairól döntsön.

Július 13-án, hétfőn a koronavírussal fertőzöttek és a karanténra kötelezettek szavazhatnak, egy nappal később a beteg és mozgássérült állampolgárok, valamint a börtönbüntetésüket töltők adhatják le voksaikat, míg július 15-én, szerdán lesz a szavazás fő napja, amikor mindenki mást várnak az urnák elé. A korábbi évekkel ellentétben, a szavazóhelyeken feltorlódó tömeg elkerülése érdekében két órával meghosszabbították a szavazásra használható időt, így az állampolgárok 7 és 21 óra között járulhatnak az urnák elé. Az első, nem hivatalos eredmények szerda késő este várhatók.

A szkopjei parlament februárban oszlott fel, miután Zoran Zaev miniszterelnök lemondott, mert az Európai Unió a korábbi ígéretek ellenére nem kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat Észak-Macedóniával. Azóta ügyvezető kormány vezeti a nyugat-balkáni országot.

Zoran Zaev azért döntött a lemondás mellett, mert 2016-ban a legfontosabb kampányígérete az ország euroatlanti integrációjának felgyorsítása volt. A csatlakozási tárgyalások megkezdésének reményében a nyugat-balkáni ország megbékélt Görögországgal, a nevét pedig Macedóniáról Észak-Macedóniára változtatta. A brüsszeli döntést a kormány csalódásként élte meg.

Az előrehozott választást a tervek szerint április 12-én tartották volna meg, ám a koronavírus-járvány miatt nyárra halasztották. (MTI)

Donald Trump amerikai elnök aláírta a Szíria elleni szankciók feloldásáról, illetve enyhítéséről szóló rendeletét hétfőn, életben hagyva ugyanakkor az Aszad-rezsim egykori tisztségviselőire vonatkozó büntetőintézkedéseket. Az elnöki rendelet szövege szerint az Egyesült Államok elkötelezett egy stabil, egységes, a...
2025. JÚLIUS 1.
[ 7:48 ]
Rendületlenül tartja magát a rendkívüli hőség Spanyolországban, hétfőn az összes tartományban riasztást adott ki az Aemet meteorológiai szolgálat. Rubén Del Campo szóvivő tájékoztatása szerint az idei nyár első, immáron három napja tartó kánikulájában megdőlt az eddigi júniusi hőmérsékleti rekord, miután az...
2025. JÚNIUS 30.
[ 21:45 ]
Az Európai Unió újabb fél évvel, 2026. január 31-ig meghosszabbította az Oroszországgal szemben bevezetett gazdasági korlátozó intézkedések hatályát, válaszul Moszkva folyamatos, az ukrajnai helyzetet destabilizáló intézkedéseire – közölte az uniós tanács közleményében hétfőn. A korlátozó intézkedéseket az EU...
2025. JÚNIUS 30.
[ 17:44 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó