Világ
Feszültség támadt Horvátország és a Bosznia-hercegovinai Föderáció között Milorad Dodik zágrábi látogatása miatt
Betűméret:             

Feszültség támadt Horvátország és Bosznia-Hercegovina bosnyákok és horvátok lakta országrésze, a Bosznia-hercegovinai Föderáció között Milorad Dodiknak, a boszniai háromtagú elnökség szerb tagjának zágrábi látogatása miatt - közölte a horvát sajtó szerdán.

Dodik a horvát államfő, Zoran Milanović meghívására érkezett a horvát fővárosba, Sefik Džaferović és Zeljko Komsic, a boszniai háromtagú elnökség bosnyák és horvát tagja azonban éles kritikát fogalmazott meg a látogatással kapcsolatban.

Úgy vélték: Dodik megkérdőjelezi Bosznia-Hercegovina integritását, és a szerb országrész, a boszniai Szerb Köztársaság Bosznia-Hercegovinából történő kiválásának szószólója. Mint mondták, a zágrábi találkozón megtárgyalt ügyek senkire nézve sem lehetnek kötelezőek Boszniában, de lehetnek negatív következményeik.

Dodik Andrej Plenković horvát kormányfővel is találkozott.

A miniszterelnök a sajtónak úgy nyilatkozott: az államfő értesítette őt arról, hogy Dodik Zágrábba érkezik, és kifejezte óhaját, hogy találkozna a kormányfővel is.

A Dodikkal lezajlott megbeszélést Plenković munkajellegűnek nevezte. "Nincs semmi titok (...) Megbeszéltük, amíg itt lesz, eljön el a kormányfői hivatalba, hogy megvitassuk a helyzetet (...) hidakról, utakról, számos kérdésről, amelyekkel foglalkoznunk kell. Ez minden" - mondta a kormányfő.

Újságírói kérdésre válaszolva, hogy Dodik a nézetei miatt lehet-e partnere Horvátországnak, Plenković azt válaszolta: Dodik pozíciója egyértelmű Bosznia-Hercegovinában. "Baráti, szomszédos országról van szó, amelynek támogatjuk belső reformfolyamatait, valamint útját az Európai Unióba és NATO-ba" - tette hozzá.

Az elnöki hivatal közleményt adott ki a találkozóról, amelyben azt írták: Horvátország érdeke egy stabil, működő Bosznia-Hercegovina, valamint a horvátok mint egyenrangú nemzetalkotó nép jogainak biztosítása Boszniában.

Hozzátették: Horvátország ezért nem maradhat passzív szemlélő, és nem támogatja a daytoni békeszerződés egyoldalú revízióját, amely veszélyeztetné a békét és stabilitást Bosznia-Hercegovinában és Délnyugat-Európában.

A stabil és működő Bosznia-Hercegovina megvalósításához szükség van a párbeszéd folytatására mindhárom népcsoport vezetője részéről, amelyhez Horvátország mint baráti és szomszédos ország megadja a támogatást - olvasható a közleményben.

A boszniai szerbek úgy tartják, hogy a boszniai Szerb Köztársaság 27 éve jött létre. A boszniai szerbek 1992. január 9-én próbáltak meg elszakadni Bosznia-Hercegovinától, ám törekvésük kudarcba fulladt. Ez volt a több mint százezer halálos áldozatot követelő 1992-1995-ös boszniai háború egyik közvetlen kiváltó oka. A háborút lezáró daytoni békeszerződés Bosznia-Hercegovinát két, nagy önállóságot élvező országrészre osztotta: a terület 51 százalékát kitevő, bosnyákok és horvátok lakta Bosznia-hercegovinai Föderációra és a többségében szerbek lakta boszniai Szerb Köztársaságra. A két országrész között időről időre felizzanak az ellentétek. (MTI)

Donald Trump amerikai elnök aláírta a Szíria elleni szankciók feloldásáról, illetve enyhítéséről szóló rendeletét hétfőn, életben hagyva ugyanakkor az Aszad-rezsim egykori tisztségviselőire vonatkozó büntetőintézkedéseket. Az elnöki rendelet szövege szerint az Egyesült Államok elkötelezett egy stabil, egységes, a...
2025. JÚLIUS 1.
[ 7:48 ]
Rendületlenül tartja magát a rendkívüli hőség Spanyolországban, hétfőn az összes tartományban riasztást adott ki az Aemet meteorológiai szolgálat. Rubén Del Campo szóvivő tájékoztatása szerint az idei nyár első, immáron három napja tartó kánikulájában megdőlt az eddigi júniusi hőmérsékleti rekord, miután az...
2025. JÚNIUS 30.
[ 21:45 ]
Az Európai Unió újabb fél évvel, 2026. január 31-ig meghosszabbította az Oroszországgal szemben bevezetett gazdasági korlátozó intézkedések hatályát, válaszul Moszkva folyamatos, az ukrajnai helyzetet destabilizáló intézkedéseire – közölte az uniós tanács közleményében hétfőn. A korlátozó intézkedéseket az EU...
2025. JÚNIUS 30.
[ 17:44 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó