Donald Trump amerikai elnök és Isiba Sigeru japán miniszterelnök pénteken találkozott a Fehér Házban. Trump szerint az Egyesült Államok és Japán továbbra is szoros gazdasági és biztonsági együttműködésben marad, ugyanakkor jelezte, hogy kereskedelmi kérdésekben változásokat szeretne.
Az amerikai elnök a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy az Egyesült Államok és Japán közötti kapcsolat „egyike a világ legszorosabb szövetségeinek”. Trump hangsúlyozta, hogy a két ország együtt fog dolgozni a kereskedelmi egyensúly helyreállításán, különösen a Japánnal fennálló amerikai kereskedelmi deficit csökkentésén.
A tárgyalásokon kiemelt téma volt a japán cégek amerikai befektetései, valamint a közös katonai stratégiák erősítése. Trump kijelentette, hogy a gazdasági kapcsolatok igazságosabbá tételére törekszik, de hozzátette, hogy Japán „versenyre számíthat” más országok részéről is az amerikai piacért.
A két vezető egyetértett abban, hogy a régió biztonsága érdekében fokozzák a katonai együttműködést, és Japán növeli az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) importját.
A sajtótájékoztatón Trump jelezte, hogy hamarosan új vámintézkedéseket jelent be, amelyek több országot érinthetnek, köztük Japánt is.
Ennek ellenére optimistán nyilatkozott a jövőbeni egyeztetésekről, és úgy vélte, a két ország közötti gazdasági kérdések gyorsan rendezhetők, írja a Magyar Nemzet)
Trump megvonta elődje, Joe Biden nemzetbiztonsági jogosultságát
Donald Trump amerikai elnök pénteken megvonta elődje, Joe Biden nemzetbiztonsági jogosultságát, és egyben leállította, hogy az előző elnök hozzájusson a napi hírszerzési összefoglalókhoz.
Az elnök döntését közösségi oldalán jelentette be, amit részben azzal indokolt, hogy semmi szükség arra, hogy Joe Biden hozzáférjen minősített kormányzati információkhoz. Hozzátette, hogy döntése azonnali hatállyal érvénybe lépett.
Donald Trump közleményében emlékeztetett arra, hogy a precedenst elődje teremtette 2021-ben, amikor számára – az ország akkori leköszönt elnökének – elérhetetlenné tette a nemzetbiztonsággal kapcsolatos részletes adatokat, egy olyan jogosultságot, amely a korábbi elnökök idején fennállt.
Donald Trump érvei között megemlítette, hogy Joe Biden ellen a különleges ügyész pontosan azzal az indokkal nem javasolt vádemelést 2024. februárjában a szabálytalanul őrzött minősített iratokról szóló nyomozás végén, hogy a volt elnök rossz memóriával rendelkezik.
A hivatalban lévő elnök Robert Hur korábbi különleges ügyész 2024. februárjában megjelent jelentésére utalt, aki Joe Biden ügyében vezette vizsgálatot, miután a volt elnök otthonában minősített, hivatalos iratokat találtak. A nyomozás megállapította Joe Biden felelősségét az érzékeny iratok kezelésében, de a vádemeléstől az ügyész eltekintett.
Trump jövő hetén megbeszélést folytatna Zelenszkijjel és Putyinnal is
Donald Trump jövő heti találkozót helyezett kilátásba Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és megbeszélést Vlagyimir Putyin orosz elnökkel – az amerikai elnök erről pénteken beszélt újságírói kérdésre.
Donald Trump fehér házi dolgozószobájában a japán miniszterelnökkel tartott kétoldalú megbeszélést megelőzően tért ki az ukrajnai helyzetre és úgy fogalmazott, „valószínűleg találkozom Zelenszkij elnökkel a jövő héten, és valószínűleg beszélek majd Putyin elnökkel. Azt szeretném, hogy véget érjen az a háború”.
Utalt arra, hogy a találkozó Volodimir Zelenszkijjel Washingtonban történhet meg.
Donald Trump megismételte azt is, hogy a tárgyalások az ukrán féllel érintik az amerikai pénzügyi és katonai támogatás körülményeit is. „Az egyik, amit áttekintünk Zelenszkij elnökkel az a vagyonuk biztonsága” – fogalmazott az elnök, és hozzátette, hogy Ukrajna komoly ásványkinccsel rendelkezik, elsősorban ritka földfémekkel.
Az elnök szóba hozta az amerikai segítségnyújtás összegét, amivel kapcsolatban azt mondta, hogy az Egyesült Államok már mintegy „200 milliárd dollárral” nagyobb összeget juttatott el Ukrajnának, mint az európai szövetségesek, és szorgalmazta ennek kiegyenlítését.
Arra is utalt, hogy az amerikai adófizetők pénzéről van szó, és ezt valamilyen formában szeretné ellentételezni.
A jövő héten J.D. Vance alelnök vezeti az amerikai delegációt a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián, amelyen az ukrán elnök is részt vesz.
Az USA befagyasztja a segítségnyújtást Dél-Afrika számára
Az Egyesült Államok befagyasztja a segítségnyújtást Dél-Afrika számára – erről írt alá elnöki rendeletet Donald Trump pénteken többi között diszkriminációval vádolva a dél-afrikai kormányt.
Az amerikai lépés arra a dél-afrikai törvényre hivatkozik, amely földek lefoglalását is lehetővé teszi az apartheid-jóvátétel jegyében. A Fehér Ház álláspontja szerint a jogszabály az afrikai országban élő fehér kisebbség elleni hátrányos megkülönböztetésre alkalmas.
„Addig, amíg Dél-Afrika folytatja a világ színterén rossz szereplők támogatását és lehetővé tesz erőszakos támadásokat ártatlan, kisebbségben élő mezőgazdasági termelőkkel szemben, addig az Egyesült Államok leállítja a segélyeket és egyéb segítségnyújtást az ország számára” – olvasható az amerikai elnöki hivatal közleményében.
A Donald Trump által aláírt elnöki rendelet utalást tartalmaz arra is, hogy Dél-Afrika szerepet játszott az Izrael ellen a Nemzetközi Bíróságon népirtásról felhozott vádak megfogalmazásában, amit az Egyesült Államok szintén kifogásol.
Az amerikai elnök már korábban kilátásba helyezte a Dél-Afrika elleni lépéseket. (MTI)




Nincs hozzászólás. Legyen az első!