Világ
Horvátország és Szlovénia katonai együttműködésről írt alá nyilatkozatot
Betűméret:             

Horvátország és Szlovénia pénteken Zágrábban katonai együttműködésről szóló nyilatkozatot írt alá, amelyet Ivan Anušić horvát védelmi miniszter a két ország közötti amúgy is kiváló védelmi kapcsolatok „új fejezetének” nevezett.

A tárcavezető sajtótájékoztatóján elmondta: a dokumentum – amelyet szlovén részről hivatali kollégája, Borut Sajović írt alá – magában foglal „mindent, amit a két ország között meg lehet tenni annak érdekében, hogy a két ország fegyveres erői és védelmi ipara jobban és magasabb minőségben működjenek együtt”.

Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy a katonai együttműködésről szóló nyilatkozat hasonló-e ahhoz a deklarációhoz, amelyet Zágráb Albániával és Koszovóval írt alá idén márciusban, Anušić azt válaszolta: „Nincs nagy különbség közöttük”. Egyben hozzátette, hogy a védelmi tárca kapcsolatban áll Bulgáriával is, amely szintén csatlakozhat ehhez a kezdeményezéshez.

Sajović kiemelte: „a dolgok megváltoztak a világban, és ez a védelemben és minden más területen az együttműködés további megerősítését igényli”.

Zágrábnak és Ljubljanának „nagy felelőssége” van a Nyugat-Balkánon, különösen a koszovói és bosznia-hercegovinai béke megőrzésében – mondta a szlovén miniszter.

Egy nappal azután, hogy Emmanuel Macron francia elnök bejelentette: 26 ország lenne hajlandó békefenntartókat küldeni Ukrajnába egy tűzszüneti, illetve békemegállapodás biztosítására, Anušić megismételte a kormány álláspontját, miszerint Horvátország nem küld katonákat Ukrajnába.

„Nem vagyunk felkészülve, nem akarjuk, és nem is tervezzük a horvát hadsereg Ukrajnába küldését” – hangsúlyozta, megjegyezve, hogy Horvátország más módokon továbbra is határozottan támogatni fogja a háború sújtotta országot.

Szlovénia csak egy esetleges ENSZ-misszió részeként küldene katonákat. Az ilyen műveletekhez a világszervezet Biztonsági Tanácsának jóváhagyása szükséges, amely testületben Oroszország és Kína vétójoggal rendelkezik – mutatott rá Sajović. (MTI)

Újabb, a Richter-skála szerinti 4,7-es erősségű földrengés rázta meg Venezuela északi partvidékét péntek délután, helyi idő szerint. A rengés epicentruma 86 kilométerre északnyugatra volt a fővárostól, Caracastól – közölte az Európai–Mediterrán Szeizmológiai Központ. A közlemény szerint a földrengés 10...
2026. JÚNIUS 27.
[ 8:23 ]
Vörös riasztást adtak ki a hétvégére Szlovénia több térségére, Horvátországban pedig vasárnapra már Zágráb, Karlovac, Knin, Rijeka, Split és Dubrovnik térségében is a legmagasabb fokú figyelmeztetés lesz érvényben a fokozódó hőség miatt. A következő napokban helyenként 39 Celsius-fokig emelkedhet a...
2026. JÚNIUS 26.
[ 20:26 ]
A két, egymást követő, 7,5-ös és 7,2-es erősségű földrengés halálos áldozatainak száma elérte a 235-öt Venezuelában, a sérülteké pedig meghaladja a 4300-at. Carlos Alvarado egészségügyi miniszter közlése szerint a legtöbben könnyebb sérüléseket szenvedtek, ugyanakkor számos súlyos állapotú beteget is...
2026. JÚNIUS 26.
[ 10:47 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó