Bartók Béla 1906-os horgosi népdalgyűjtésének évfordulójáról emlékeztek meg vasárnap délután Horgoson. Először a centenárium évében tartottak ünnepséget az Órás-villa kertjében, ott, ahol Bartók a gyűjtőmunkát megkezdte.
A horgosi Órás Villa Polgári Egyesület a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetséggel karöltve szervezte meg az idei megemlékezést Bartók-dallamok az Órás villa kertjében címmel. Elsőként Halász György, az egyesület elnöke köszöntötte az egybegyűlteket, majd Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke mondott alkalmi beszédet.
Bartók horgosi gyűjtése meghatározó esemény volt Horgos történetében, fogalmazott portálunknak nyilatkozva Sutus Áron:
- Ezt minden évben újra és újra el kell mondani, hogy a felnövekvő generációkban tudatosuljon, hogy milyen jelentős helyszín a dél-alföldi magyarság számára ez a település, amely megkapta a Tiszta forrás címet is. Nagyon lényeges, hogy elhozzuk ide azokat a fiatalokat, akikről úgy gondoljuk, hogy számukra a hagyományőrzés, s az abban való megmerítkezés kiemelten fontos.
Ez a rendezvény egy kapocs az egyetemes magyar művészet és a vajdasági magyar hagyományápolás között, mondta Kudlik Zoltán, tartományi művelődési, tájékoztatási és vallási közösségi segédtitkár, aki szintén megjelent az eseményen:
- Szerintem ezt a kapcsolatot erősíteni kell, titkárságunk is azért támogatja ezt a rendezvényt, hogy a tradíció folytatódjék. Most is sok fiatal vesz részt ebben a műsorban, s azt hiszem tovább fog élni Bartók hagyatéka Horgoson.
Az Órás Villa Polgári Egyesület minden évben pályázatokat nyújt be Horgos művelődési életének fejlesztése céljából. Az idén Magyarország kormányának támogatásával egy elektromos zongorát sikerült vásárolniuk, melyet a mostani ünnepen szólaltattak meg először az Alapfokú Zeneiskola diákjai: Valkovics Lara és Raffai Anna, hatodik osztályos tanulók, akik zongora négykezessel léptek fel. Ugyancsak az Alapfokú Zeneiskola diákja Bíró Hanna, hatodik osztályos tanuló, aki tanárával Palkovity Elvirával a Bartók gyermekeknek I kötetből az Allegro Robusto darabot adta elő.
Fellépett az ünnepségen Flaman István és Hézső Zsolt, akik még az 1990-es évek elején ismerkedtek meg a népzene által, s azóta citeráikkal zenei közösséget formáltak. Nevet és rangot szereztek szülőföldjükön, Vajdaságban, de Magyarországon is, népzenei körökben. 2022-ben megkapták a Bodor Anikó-díjat, tavaly pedig megjelent első lemezük, Csárda, csárda, tetejetlen csárda címmel.
Az elmúlt hetekben jelenet meg Csonka Ferenc és Zenekara legújabb lemeze Tokkal-vonóval címmel, melyen ifjú népi vonósok muzsikálnak Magyarkanizsa és Szabadka községből. A lemeznek több horgosi kötődése is van, hiszen a borítóján az Órás villa épülete látható, s horgosi zenészek is megszólaltatják hangszereiket. Csonka Ferenc Bonis Bona-pedagógusdíjjal és Halmos Béla-vándordíjjal kitüntetett vajdasági prímás több mint harminc éve foglalkozik magyar népzenével és utánpótlásneveléssel Horgoson is.
A program zárásaként a horgosi Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület Bartók Ifjúság Táncegyüttes lépett fel Szécsi Zsolt vezetésével.
Az ünnepség a Bartók-emléktábla megkoszorúzásával zárult. A Magyar Nemzeti Tanács részéről Varjú Potrebity Tatjana, a Végrehajtó Bizottság tagja koszorúzott. A magyarkanizsai önkormányzat képviseletében Bicskei Ibolya, művelődéssel és civil szervezetekkel megbízott tanácstag helyezte el a megemlékezés virágait. Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, Juhász Gyula, a VMMI, Sors Róbert és Valkovics Gábor Horgos HK nevében emlékezett, de elhozták virágaikat a Bartók emléktáblához a belgrádi magyarok képviselői is.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!