Sport
A régi idők focijára emlékeztek Horgoson
Együttműködési szerződést írt alá a Horgos 1911 és a TSC
Betűméret:             

110 éves a horgosi labdarúgás. A jubileum tiszteletére péntek kora este barátságos mérkőzést játszott egymással a Horgos 1911 Labdarúgó Klub öregfiúk csapata Szeged öregfiúk válogatottjával. A házigazdák szép játékkal 3:0-ás győzelmet arattak.

Nem véletlen, hogy a szegedieket látták vendégül a jubileumi meccsen a horgosiak, a falut ezer szál fűzte Trianon előtt Csongrád-Csanád megye központjához. Erről a vendégek is megemlékeztek. Nógrádi Tibor, a Magyar Labdarúgó Szövetség Csongrád-Csanád Megyei Igazgatóságának igazgatója elmondta, hogy bő 100 évvel ezelőtt a szegedi labdarúgás legjobb csapata a szegedi mellett a horgosi volt.

„Ha Szegedet egy globális futballtérképen helyeznénk el, akkor Horgos a legpatinásabb, legszebb ékköve lenne ennek a labdarúgásnak” – fogalmazott Nógrádi Tibor, aki nagyon fontosnak tartja, hogy jók a magyar-szerb kapcsolatok és ezt a foci is leköveti. Horgos és Röszke, valamint Szentmihány között 4 kilométer a légvonalbeli távolság. Ez a labdarúgás egy test, amit edzőmérkőzések, baráti és szakmai találkozók is egységessé tesznek.

Sors Róbert, a Horgos 1911 labdarúgó Klub elnöke elmondta, hogy Horgoson a jelenlegi ismeretek szerint 1911-ben rendezték meg az első labdarúgó mérkőzéseket, 7 évvel a FIFA párizsi megalakulása, illetve másfél évtizeddel azután, hogy az akkori Magyarország területére megérkezett a foci. A horgosi labdarúgás története nincs még részleteiben feltárva, annyi azonban bizonyos, hogy 1911-ben, 1912-ben már a Horgosi Atlétikai Club, azaz a HAC színeiben rúgták a bőrt. Az I. világháború után újra kellett szervezni a klubot.

Az elmúlt évtizedekben nagyon sok tehetséges játékosa volt Horgosnak, s még több olyan a foci iránt elkötelezett ember, aki segítette a klub működését. A meccs után, a helybeli művelődési házban a jubileum alkalmából köszönőleveleket, illetve plaketteket adományoztak az arra érdemesülőknek. Oklevelet kaptak azok a személyek és intézmények, akik segítették a klub működését vagy hírt adtak a csapatról, sikereikről.

Plakettet kapott a 91 éves Tomo Otlokan, a horgosi csapat legidősebb, még élő játékosa, Stevan Belančić, a klub egykori elnöke, Szloboda Ferenc, volt játékos és edző, valamint Dejan Veselinov edző, aki 50 éve a csapat tagja. A fő elismerést, az emlékplakettet Ratko Ristić kapta, aki annak ellenére, hogy a 80-as éveit tapossa, még ma is nagyon aktív, volt edző is és elnök is, aki munkatársaival háromszor szervezte újra a klubot.

Az alkalmi műsorban elhangzott, hogy a két világháború között több labdarúgó csapat is létezett a faluban, legerősebbek voltak a cserkészek, majd egyforma játékerőt képviseltek a Pap utcai csapat, a vásártéri, az Ábrahám-gyerekek csapata és a Kamarási Atlétikai Club. Ebben néhány iparos és kereskedő tanoncon kívül a Röck uradalom kanászai játszottak.

Visszaemlékezések szerint az első labdarúgó pályát Horgoson a Hegedűs-tanya mellett jelölték ki, és ott játszották az 1912-ben megalakult első csapat mérkőzéseit. 1928-ig Kamaráson zajlottak a labdarúgó események. Egy-egy mérkőzés Horgoson abban az időben esemény volt. 1924-től 45-ig minden vasárnap a Nagykocsma-iskolából indultak a focipályára, elől a levente fúvószenekar, mögötte pedig katonás rendben a Levente csapat. Gyalog ment a népes szurkolótábor is. Az 50-es évek elején a Vadászotthon közelében kialakított pályán és az úgynevezett Kun-tónál focizott a csapat, de miután ezt a területet elárasztotta a víz, új lokáció után kellett nézni. Egy-két bajnoki idényben a Kárász kastély kertjének gyepszőnyegén folyt a játék, s csak 1959/60-ban került sor a mostani segédpálya, 73/74-ben pedig az új nagypálya kiépítésére.

A horgosi foci történetében voltak hullámvölgyek és hullámhegyek. Talán sokan az 1959-es generációt tartják a legjobbnak, mások szerint a 2001/02-es csapat volt a legsikeresebb, persze vitatkozni mindig lehet. A lényeg az, hogy a horgosiak mindig és minden időben szívvel-lélekkel, tisztességgel és becsülettel játszottak öregbítve a falu hírnevét a labdarúgás terén is.

A jubileumi rendezvények volt még egy nagyon fontos eseménye, ami lehetővé teszi, hogy ne csak nagy múltja, hanem fényes jövője is legyen még a horgosi labdarúgásnak. Aláírtak egy szerződést a Topolyai Sport Clubbal, ami szerint a TSC támogatni fogja a Horgos 1911 működését és utánpótlási tevékenységét. A horgosiak is tehát a rendszer részévé válnak, ami eredményesebb munkát biztosíthat majd a számukra.

Németh Ernő
Az angol válogatott 2-0-ra legyőzte Panamát szombaton a labdarúgó-világbajnokság L csoportjának harmadik, utolsó fordulójában, így az első helyen jutott tovább. Harry Kane 11. világbajnoki gólját szerezte meg, amellyel beérte Kocsis Sándort, illetve megelőzte honfitársát, Gary Linekert, azaz immár egyedüliként a...
2026. JÚNIUS 28.
[ 8:09 ]
A labdarúgó-világbajnokság góllövőlistája: 5 gólos: Messi (argentin) 4 gólos: Dembélé (francia), Haaland (norvég), Mbappé (francia), Vinícius (brazil) 3 gólos: Brobbey (holland), Cunha (brazil), J. David (kanadai), Just (új-zélandi), Manzambi (svájci), I. Sarr (szenegáli), Szaibari (marokkói), Undav...
2026. JÚNIUS 27.
[ 17:28 ]
A szenegáli válogatott 5-0-ra legyőzte pénteken Irakot a labdarúgó-világbajnokság I csoportjának torontói mérkőzésén, így a harmadik helyen végzett, és megmaradt az esélye a legjobb 32 közé kerülésre. Szenegál a legutóbbi, 2018-as vb-szereplést négy ponttal zárta, amellyel nem jutott tovább a csoportkörből, most...
2026. JÚNIUS 27.
[ 7:18 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó