Havi 5.000 dináros állami támogatásra számíthatnak azok a tanulók, akik idén a duális oktatási modell szerint működő szakközépiskolába iratkoznak be, méghozzá a következő szakok egyikére: pék, hentes, hegesztő, cipész és cukrász. Ezek a diákok évi kilenc hónapon át 5.000 dinárt kapnak.
A támogatásra kiírt pályázatot a duális oktatással foglalkozó hivatal hirdeti meg, az iskolák pedig minden olyan diákot bejelenthetnek, aki a hiányszakmák valamelyikére iratkozik be az első évben.
A diákok számára fontos továbbá, hogy nem csak az első osztályban kapnak segítséget az államtól, hanem a következő három-négy évben is, attól függően, hogy meddig tart az iskoláztatás.
Az említett öt szakon kívül további 23 foglalkozás szerepel a hiányszakmák listáján, pályázat illetve a szeptemberben nyíló szakok itt olvashatók.
Hiányszakmának számít a kohászati technikus, a lakatos-hegesztő, a vágógépkezelő, az autóvillanyszerelő, az építőipari alapmunkák kezelője, a burkoló, az asztalos, a cukrász, a szakács, a pék, a vegyipari termékek gyártó, a cipész, az ipari szabó és a divatszabó. Ide tartozik még a szerszámkészítő és karbantartó technikus, a gépjárműszerelő, az ipari szerelő, a távközlési hálózatok szerelője, a faldekorátor, a bútorkészítő, a kereskedő, a pincér, a hentes, az élelmiszeripari kezelő, a gépjárművezető, a bőrrövidáru készítője, a textilgépszerelő és a borász.
A duális modellben hiányszakmát tanuló diákok az állami támogatás mellett – a vonatkozó törvény szerint – rendszeres térítést is kapnak a gyakorlati munkáért. Az adott cégnél eltöltött minden nap után megkapják a minimális órabér 70 százalékát.
Ez azt jelenti, hogy a heti egy gyakorlati napért, vagyis az összesen négy napért, 4.500 dinárt kapnak a hónap végén. Azok a diákok, akiknek hetente két-három nap van gyakorlati oktatásuk, 9.000-13.500 dinárt kapnak.
Az állam arra számít, hogy ezzel az anyagi támogatással újjá tudja éleszteni a hároméves szakközépiskolákat. A hegesztő, lakatos, ipari szabó szakmák iránt a korábbi években szinte alig volt érdeklődés. Ezzel szemben évről évre nő a munkaadók érdeklődése a duális oktatási modell iránt. Szerbiában mintegy 950 vállalat kapcsolódott be a duális oktatásba. Ezek a cégek 186 szakközépiskolával működnek együtt, az elmúlt tíz évben pedig mintegy 16 ezer diák vett részt ebben az oktatási modellben, írja az Euronews Serbia.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!