A 16 perces néma csenddel járó útlezárásoknak nincs helyük semmilyen vallási vagy nemzeti hagyományban – jelentette ki Aleksandar Vučić szerb elnök. A tiltakozó egyetemisták által Valjevóban bejelentett megemlékezéssel kapcsolatban azt mondta, Szerbiában több nép és vallás él egymás mellett, de sehol nincs olyan szokás, hogy másfél évvel egy szerencsétlenség után az utcán állva 16 perces csenddel emlékezzenek.
Aleksandar Vučić szerb elnök országos körútja során a Kaona–Luke út építési munkálatainak megtekintésekor, újságírói kérdésre válaszolva beszélt a bejelentett valjevói megemlékezésről – írja a Tanjug. Azt mondta, van, aki büszke arra, amit tett, aki viszont nem tud mire büszkének lenni, az „furcsa dolgokat” jelöl meg megemlékezésként.
Vučić szerint a 16 perces utcai csend „semmilyen népnél és egyetlen egyházban sem” létező szokás. „Ez tisztán sátánista szokás. Ilyen sehol sem létezik. Ez az ortodoxiában nem létezik” – mondta az elnök, hozzátéve, hogy ilyen gyakorlat szerinte más vallási vagy nemzeti hagyományban sincs. Hozzátette, hogy a valjevói megemlékezés idején ő az építkezéseket járja majd, és azt figyeli, hol lehet még többet tenni az emberekért.
Vučić azt mondta, nem akar a blokádok résztvevőivel és „értelmetlenségeikkel” foglalkozni, de reméli, hogy „többé senkit nem ölnek meg így”. Megemlítette Milica Živkovićot és Vasilije Lalovićot is, akikről szerinte a blokádok résztvevőinek szintén meg kellene emlékezniük.
Az elnök szerint a közlekedési blokádok a rendőrök elleni támadások, valamint azok ellen irányulnak, akik másfél éven át „a lehető legsúlyosabb terrort” tűrték. Kijelentette, hogy mindig a rendőrök oldalán áll, mert szerinte ők nehéz, felelősségteljes munkát végeznek.
Vučić végül azt mondta, az embereket kell megkérdezni, minek örülnek jobban: az épülő útnak, vagy annak, hogy valaki naponta 16 percre elállja előttük az utat. Azt állította, hogy a blokádok résztvevői nem ismerik az újvidéki tragédia áldozatainak nevét sem, nem látogatták meg a családokat, és szerinte valójában csak az érdekli őket, hogyan kerülhetnek hatalomra.



A FŐSZAKÁCS AJÁNLATA
ÁLLÁSHIRDETÉSEK
Helységnévtár

