Tudomány
Minimálisnál is minimálisabb az esélye a sokáig rettegett Apophis aszteroida földi becsapódásának
Betűméret:             

Egy új tanulmány szerint minimálisan emelkedett a 20 éve felfedezett, 370 méter átmérőjű Apophis aszteroida Földbe csapódásának kockázata. A kutatás a 99942 Apophis nevű, potenciálisan veszélyes objektumot vizsgálta, amely 2029-ben és 2036-ban közel halad el bolygónk mellett. Aggodalomra azonban a szerző szerint nincs ok, ugyanis a becsapódás valószínűsége még mindig rendkívül alacsony és a jövőbeli megfigyelések akár ki is zárhatják azt - írta az IFLScience.

Az Apophist 2004-es felfedezésekor 4-es szintűre sorolták a földközeli objektumok becsapódásának veszélyét mérő Torino-skálán. A tíz fokozatú skálán a legalacsonyabb, nulladik szint azt jelöli, hogy az aszteroida becsapódásának valószínűsége 0, vagy ahhoz nagyon közeli, míg a tizedik fokozatot olyan objektumra használják, amelynek becsapódása veszélyezteti a földi civilizáció létét.

Ugyan a 4-es fokozat ez alapján nem tűnik olyan magasnak, nem éri el a skála "veszélyesnek" nevezett narancssárga szintjét,

ez volt a valaha kiadott legmagasabb besorolás, amióta a NASA figyelemmel kíséri a földközeli objektumokat.

A későbbi megfigyelések azonban kizárták a 2029-es, 2036-os és 2068-as ütközés lehetőségét, valamint az ezt követő vizsgálatok is konzisztensen nullára tették a becsapódás valószínűségét. A csillagászok azonban nem képesek az összes űrben sodródó objektumot szorosan figyelemmel kísérni, így előfordulhat, hogy kisebb aszteroidák, ütközések hatására az Apophis pályát változtathat.

Paul Wiegert kanadai csillagász, a The Planetary Science Journal folyóiratban megjelent tanulmányában azt vizsgálta, mekkora esélye van annak, hogy egy kisebb objektum ütközik az Apophisszal, és a találkozás a Föld felé téríti el.

A kutatás szerint egy viszonylag kicsi, körülbelül 0,6 méteres objektum is elég lehet ahhoz, hogy az aszteroidát olyan pályára állítsa, ami később becsapódáshoz vezethet.

Aggódnunk szerencsére nem nagyon kell az eredmények láttán, ugyanis a tanulmány szerint egy ilyen ütközés esélye rendkívül alacsony, mindössze 0,00000001%. Ezen túlmenően, Wiegert a tanulmányban hozzáteszi, hogy ha meg is történik a becsapódás, mindössze 5% az esélye annak, hogy az a Föld felé tereli az égitestet.

Mindent egybevetve egy ilyen szcenárió valószínűsége 2 milliárd az egyhez.

A kutató hangsúlyozza, hogy ugyan a becsapódás valószínűsége valamivel nagyobb, mint azt korábban gondolták, még mindig rendkívül alacsony. Azt is hozzátette, hogy az Apophis, a Nap és a Föld jelenlegi geometriai helyzete miatt már 2021 májusa óta nem figyelhető meg teleszkópokkal, és ez egészen 2027-ig így fog maradni. Wiegert szerint akkor a NASA új megfigyelési valószínűleg gyorsan kizárják majd az ütközés lehetőségét. (Portfolio)

A csúcskategóriás hallásjavítás legújabb, globálisan is csak nemrég bemutatott eszközét ültették be 2025. június 25-én az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Fül- Orr- Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinikáján. A világ első és egyetlen okos cochleáris implantátumát egy kisfiú, Loránd kapta, akinek ezzel...
2025. JÚNIUS 25.
[ 15:00 ]
Kapu Tibor magyar űrhajós közép-európai idő szerint június 25-én, 8 óra 31 perckor az Axiom-4 küldetés tagjaként elindult a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a NASA floridai Kennedy Űrközpontjából. Az Axiom-4 kereskedelmi küldetés négyfős legénysége egy SpaceX Crew Dragon űrhajó fedélzetén emelkedett a magasba egy...
2025. JÚNIUS 25.
[ 9:09 ]
Helyi idő szerint szerda hajnalra tűzték ki az Axiom 4 űrmisszió indítását Floridából a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) - közölte kedden az amerikai űrhivatal (NASA) a honlapján. Az Ax-4 legénységének tagjai, a magyar Kapu Tibor mellett az amerikai Peggy Whitson, a lengyel Slawosz Uznanski-Wisniewski és az indiai Shubhanshu...
2025. JÚNIUS 24.
[ 12:34 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó