IN MEMORIAM: Grnya László nyomdamérnök
(1944-2011)
Betűméret:
Túlzás nélkül állíthatjuk: a keze nyomát viselő könyvek, tankönyvek, albumok, periódikák minden vajdasági magyar család könyvespolcán megtalálhatók. Könyvkiadásunk egyik központi alakja, sőt intézmény volt egymagában: a Grnyalaci.Mindenki ismerte őt és ő mindenkit szívesen, segítőkészen fogadott: úgy tértek be hozzá az alkotók, a barátok, a munkatársak szakmai ügyben vagy csak egy kis csevegésre, esetleg csak egy kávéra, kupica szilvóriumra, mint egy irodalmi szalonba. Szerény telepi háza udvarában megbúvó nyomdája termékenyebb időszakokban úgy ontotta a könyveket, hogy a nagyipari nyomdavállalatokat is megszégyenítette. Kölönösen évvégeken vagy a budapesti könyvszemle előtti napokban rendszeresen éjjel-nappal dübörögtek a nyomdagépek, hogy ígéretéhez híven elkészüljön a megrendelésekkel, hogy alkotóink munkái idejében eljussanak a nagyközönséghez. Mert az ígért szó amolyan céhbeli kötelesség, szentség volt számára és munkatársai számára, akkor is betartotta, ha alig egy hét alatt kellett a kéziratból egy csodás, évtizedekre szóló könyvet varázsolni. Itt kapták gyönyörű köntösüket irodalmunk legszebb alkotásai, az itthon és külföldön számos díjjal kitüntetett kötetek.
A szerény, apró betűkkel szedett egy mondatos bejegyzés ellenére: „Készült az újvidéki Verzál nyomdában...” bizonyos értelemben társalkotója volt e szellemi termékeknek, ő tette oly varázslatossá, oly vonzóvá őket! Míves munkái hosszú, hosszú könyvespolcokat töltenek meg.
Úgy távozott közülünk a napokban, alig hatvan-valahány évesen, olyan csendesen, amilyen szerényen és áldozatosan művelte nemes mesterségét. Pedig még sokat tehetett volna könyvkiadásunk érdekében! Ha szűkebb pátriánkban mi is kiosztanánk a magyar kultúra lovagjainak járó díjat, az elsők között érdemelné ki. Kár, hogy már csak posztumusz ítélhetnénk oda neki.
J. Garai Béla



Negyvenöt évvel ezelőtt ezen a napon, 1980. május 4-én hunyt el nem sokkal 88. születésnapja előtt Josip Broz Tito, a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság (JSZSZK) örökös elnöke, az el nem kötelezettek mozgalmának egyik alapítója.
Tito halálhíre azon a napsütéses vasárnapon megszakította a Jugoszláv...
2025. MÁJUS 4.
[ 16:49 ]
Egyes kereskedelmi láncok azzal büszkélkednek, hogy nem dolgoznak május elsején, míg mások a vásárlókért versengenek – a munkavállalók jogairól azonban kevesen beszélnek.
Nebojša Atanacković – a munkaadók szemszögből – úgy véli, ilyen esetekben win-win megoldást kell találni a dolgozók és a cégek számára...
2025. MÁJUS 2.
[ 22:14 ]
Százhuszonöt éve, 1890-ben ünnepelték először május 1-jét, amely egy évszázadon át volt a munkások nemzetközi ünnepe, az 1990-es évektől pedig inkább a munkavállalók szolidaritási napja.
Az ünnep előzményei az ipari forradalomig nyúlnak vissza. Az utópista szocialista brit gyáros, Robert Owen 1817-ben javasolta a...
2025. ÁPRILIS 30.
[ 13:38 ]

Nincs hozzászólás. Legyen az első!