Hétfőn jogerősen is kizárták a Vajdasági Magyar Szövetségből (VMSZ) Varga Lászlót, a párt volt alelnökét, aki ellen a párt Fegyelmi Bizottsága egy hónappal korábban indított fegyelmi eljárást. A politikus fellebbezését hétfőn utasította el a VMSZ Tanácsa. A parlamenti képviselővel munkatársunk, Basity Gréta beszélgetett.
- Hogy fogadta a kizárás hírét?
- Ez lehetett a fegyelmi eljárás egyetlen végkifejlete tekintettel arra, hogy a kizárásomról szóló döntés abban a pillanatban megszületett, mikor elindították ellenem a fegyelmi eljárást. Maga az eljárás meggyőződésem szerint jogszerűtlen volt, mivel egy olyan fegyelmi szabályzat szerint folyt le, amely helyett a Tanácsnak három hónappal ezelőtt új fegyelmi szabályzatot kellett volna alkotnia. Különösen a fellebbezés elbírálása volt jogszerűtlen, hiszen éppen az a testület, amelyiknek az új fegyelmi szabályzatot kellett volna meghoznia, az bírálta el a fellebbezésemet egy olyan szabályzat alapján, amelyet újra kellett volna alkotnia. Mindez nyilván súlyos jogszerűtlenségi dilemmákat vet fel. Másrészt pedig olyan fegyelmi vétségek miatt zártak ki, amilyen a parlamenti ülésekről való távolmaradás, amely fegyelmi vétséget nem ismeri a Fegyelmi Szabályzat. Ilyen vétség miatt még senkit nem zártak ki a pártból.
Emiatt kértem, hogy készüljön egy statisztika, amelyben a kérdéses időszakra vonatkozólag a többi parlamenti képviselő esetében is kimutatás készül arról, hogy ki hány parlamenti ülésen, szavazónapon, bizottsági ülésen vett részt és hányról maradt távol, beleértve természetesen magamat is. Ez alapján meg lehetett volna állapítani: az hogy én 9 parlamenti és 2 bizottsági ülésről maradtam távol, kirívóan sok-e ahhoz képest, hogy az elmúlt 15 hónapban mi volt a frakció statisztikája.
Az elmúlt egy hónapban lezajló eljárást nyilván egy politikai vonulat is végigkísérte. Többször szóba kerültek azok a politikai kérdések is, amelyek körül nyilvánvalóan súlyos viták alakultak ki a pártban és azon kívül. Jómagam sajnálom, hogy ezek nem voltak a fegyelmi eljárás részei. Sajnálatos továbbá, hogy ami az elmúlt hetekben zajlott, nem arról szólt, hogy érdemben bárki vitába szállt volna mindazzal, amit a június végi Mi történik? című szerzői írásomban megfogalmaztam problémaként, dilemmaként, megoldandó feladatként, visszásságként, illetve negatív folyamatként. Az elmúlt hetek politikai vitái nem azokról a kérdésekről folytak, amelyekkel a vitaindítómban foglalkoztam. Ez mindenképpen rossz, hiszen a megszólalásomat az váltotta ki június végén, hogy van néhány kérdéskör, amelyekkel kapcsolatban úgy gondoltam, az ember nem teheti meg, hogy tovább hallgat, mert láttam, hogy egy közösségi leépülés van folyamatban.
Az egyik problémakör a Magyar Nemzeti Tanácshoz kapcsolódik, amely tevékenységének megítélése a létezése óta eltelt 13 év alatt soha nem látott mélységekbe zuhant. A másik, hogy mi vezetett el oda, hogy egyre inkább az kezdi jellemezni a VMSZ országos politizálását, amit a Demokrata Pártban politizáló magyarok esetében erőteljesen bíráltunk a 2008-2012-es időszakban: miért van az, hogy kulcsfontosságú pillanatokban fontosabb a koalíciós lojalitásunk, mint azoknak az embereknek az érdeke, akik miatt mi ott a parlamentben jelen vagyunk. Egy újabb kérdés a sajtószabadsághoz kapcsolódik: milyen fokú volt egy hónappal ezelőtt a vajdasági magyar sajtó szabadsága vagy milyen fokú most, mennyit változott… Ezzel is nagyon fontos lett volna foglalkozni. Ezek a szembesülések helyett viszont marginális kérdések voltak napirenden az ülésen.
- A parlamenti ülésekről való távolmaradásának elvi, ideológiai vagy más oka volt?
- Két oka volt igazából. Az egyik az, hogy a fegyelmi eljárással foglalkoztam, azt megelőzően pedig a nyilvánosság láthatta, hogy milyen kérdésekben szólaltam meg.
- A kizárást követően tulajdonképpen a VMSZ elveszíthet egy parlamenti képviselői helyet. Hogyan fog ezután politizálni? Lemond a mandátumáról?
- A mandátumomról semmiképpen nem fogok lemondani. Az általam eddig is képviselt értékeket fogom a tőlem megszokott módon képviselni a következő hónapokban vagy években – attól függően, hogy meddig tart majd ez a parlamenti mandátum. A tegnapi kizárással még nem született meg a döntés a frakcióból való kizárásról, de nyilvánvalóan ez is be fog következni. Az biztos, hogy minden olyan alkalommal, amikor azt látom, hogy egy törvényjavaslat vagy bármilyen parlamenti jogi aktus ellentétes a magyar közösség, a magyar emberek érdekeivel, akkor az ellen föl fogok szólalni, azzal kapcsolatban módosítási indítványokat fogok benyújtani, ellene fogok szavazni. Amikor pedig olyan jogszabály kerül elém, ami azoknak az érdekében áll, akiket képviselek, akkor azt támogatni fogom.
- Megkeresték-e már esetleg más politikai párttól vagy kíván-e csatlakozni másik frakcióhoz?
- Nem kerestek meg másik frakcióból és nem is gondolom, hogy másik frakcióhoz csatlakoznék. Azt gondolom, hogy független képviselő leszek.
- Milyen volt a visszhangja annak a nyílt levélnek, amelyben felszólították a tanácstagokat, hogy gondolják át és ne támogassák az Ön kizáratását a VMSZ-ből a párt berkein belül?
- Egy nagyon érdekes folyamatot láttunk. A VMSZ vezetése elindított egy ellen-aláírásgyűjtést Vajdaság-szerte. Megfogalmazódott a pártközpontban egy levél, amelyről először azt állították, hogy helyi szervezetektől, helyi politikusoktól érkezett, később kiderült, hogy erről szó sincs, a levél a pártközpontban íródott. Egy hét alatt 5400 aláírást sikerült gyűjteni, mint azóta kiderült, számos esetben nem is VMSZ-tagoktól. Ez volt a válasz arra a folyamatra, amely a mellettem való kiállást támogató levéllel indult el. Ami még érdekesebb, hogy ez az ellen-aláírásgyűjtés levelének a végén szerepelt egy záradék, amely arról szólt, hogy a VMSZ Elnöksége szólítson fel mindenkit, aki majd a Magyar Mozgalomhoz kíván csatlakozni, hogy lépjen ki a Vajdasági Magyar Szövetségből. Ebben a tekintetben úgy tűnik, változás állt be a VMSZ kommunikációjában, egyben egyfajta konfúzió is kialakult, mert a tegnapi tanácsülésen az hangzott el a VMSZ elnökének szájából, hogy ő nem lát semmiféle problémát abban, hogy VMSZ tagok is csatlakozzanak a Magyar Mozgalomhoz mint egy pártok felett álló civil mozgalomhoz. Szavai szerint azok ellen, akik csatlakoznak majd a Magyar Mozgalomhoz, nem fog fegyelmi eljárás vagy bármiféle retorziós eljárás indulni, ami nyilvánvalóan nagy változás ahhoz képeset, hogy néhány nappal korábban Vajdaság-szerte az egész pártstruktúrát megmozgatva egy napokon keresztül zajló aláírás-gyűjtési akció folyt azért, hogy rákényszerítsék azokat az embereket, akik a Magyar Mozgalomhoz csatlakoznának, hogy a Vajdasági Magyar Szövetségből lépjenek ki.
Itt emelném ki, hogy a napokban a VMSZ virtuális világban történő kommunikációjában is történt változás. A VMSZ elnöke amellett állt ki, hogy a VMSZ és a VMSZ-hez köthető internetes felületekről eltűnjön az elmúlt napokban folytatott mocskolódás. Ez értékelendő, mivel ennek a közéleti vitának az tenne jót, ha valóban a normális keretek között maradna, olyan színvonalon folyna, ahol érvek és ellenérvek ütköznek, nem pedig különböző személyes sértegetések.
- Hogy látja, mekkora most a belső feszültség a pártban?
A tegnapi tanácsülésen az egyik felszólaló részéről elhangzott, hogy a kizárásommal pont kerül a történet végére. Talán jó lenne, hogyha ez az egész közéleti konfliktusrendszer egy-két emberről szólna, mert akkor valóban a tegnapi nappal mindez lezárulhatott volna. Viszont ennél sokkal súlyosabb a helyzet és mélyebbek a problémák, amelyek abból adódnak, hogy van két ember, akik a Vajdasági Magyar Szövetséget a jelen pillanatban a gyakorlatban irányítják. Ők már hónapokra visszamenőleg egyre erőteljesebben nem tudják elfogadni, eltűrni, hogy esetleg más vélemények is teret nyerjenek, hogy valami ne úgy történjen, ahogy ők jónak gondolják. Igazából a tegnapi kizárásomnak ez áll a hátterében, ez és egy nagyon nem demokratikus módon működő rendszer. Ezért nem fog a kizárásommal megoldódni a helyzet, hiszen csak akkor oldódna fel, ha megszűnne az a típusú közösségi ügyintézés, amely mára kifejezetten drasztikus jellemvonásokat öltött.
- A problémák megfogalmazása után, illetve azt követően, hogy szembesítette a volt párttársait az álláspontjával, Ön vagy esetleg más kezdeményezte-e a jelenlegi elnök leváltását?
- Nem volt ilyen típusú kezdeményezés és nem volt ilyen jellegű célja sem a párton belüli beszélgetéseknek. A háttérbeszélgetéseken mi, akik úgy érezzük, hogy nem mennek jó irányba a dolgok, arról próbáltuk az elnököt meggyőzni, hogy változtasson a vezetési stílusán, az ügykezelési módszereken, hogy ne csak a retorika szintjén, de a valóságban is tanúsítson nyitottságot, illetve kezdődjön el a párbeszéd mindazokkal, akikkel a VMSZ konfliktusba került az elmúlt időszakban. Egyetlen beszélgetésen sem merült fel, hogy bárki is megkérdőjelezné a Vajdasági Magyar Szövetség elnökének tisztségét.
- Augusztus 20-án megalakul a Magyar Mozgalom. Nagyon keveset lehet egyelőre tudni erről a szervezetről. Mi az, ami miatt úgy érzi, hogy támogatnia kell a vajdasági magyarságnak ezt a kezdeményezést?
- Az elmúlt hetekben egy furcsának is nevezhető folyamatnak voltam szemtanúja. Előbb kevesebb, majd egyre több és több ember kezdett el egymás között arról beszélgetni, hogy nem jó irányba mennek a dolgok. Olyanok is, akik korábban sok esetben nem is ismerték egymást. Most, amikor a Magyar Mozgalom megalakul, nyilvánosságra kerül az alapítók névsora. Abból látszódni fog, hogy nagy kisebbségben lesznek a politikusok vagy volt politikusok, sokkal inkább olyan emberekből lesz nagyon sok, akik eddig részei voltak a közéletnek, de nem olyan módon, hogy abban tevékeny szerepet vállaltak volna. Ez mindenképpen rendhagyó. Azt, hogy mi lesz ennek a mozgalomnak a célja, a dokumentum, amelyet elfogadnak az alapítók, tartalmazni fogja. Nyilván, ez egy értékrendet meghatározó dokumentum lesz az első pillanatban, ugyanakkor a későbbiekben természetszerűleg ki fognak alakulni olyan dokumentumok is, amelyek konkrét cselekvési terveket, konkrét ügyeket, célkitűzéseket és ezekhez társítható eszközrendszereket foglalnak magukba, ami alapján az értékekből fakadó feladatok, célok is megvalósíthatók.
- Egyesekben bizonyára él az a félelem is, hogy amennyiben támogatják a Magyar Mozgalmat, annak negatív következményei lehetnek a VMSZ részéről. Öné az egyetlen fej, ami lehullt, vagy mások is számítanak hasonló következményekre?
- Bízom abban, hogy nem fog folytatódni ez a leszámolási folyamat. Az ilyen típusú leszámolások csak az ellentétes hatást tudják kiváltani, illetve még erőteljesebbé teszik az ellenállást azokkal szemben, akik ilyen eszközökhöz nyúlnak. A már említett tanácsülésen olyan mondatok hangzottak el a VMSZ elnökének szájából, amelyek ebből a szempontból bizakodásra adhatnak okot abban a tekintetben, hogy a bosszúállás és leszámolás nem fog folytatódni. Ugyanakkor az is biztos, és ez fontosabb az előbbinél, hogy minél több ember lesz kész arra, hogy vállalja a véleményét, az álláspontját, hogy kiálljon az igaza mellett, annál kevésbé lesz lehetőség arra, hogy bárkit retorzió érjen. Ebben a tekintetben optimista vagyok. Ha kiderül, hogy az az értékvilág mellett, amit mi megfogalmaztunk, sokan ki mernek állni, akkor biztos, hogy semmiféle bántódás nem fogja őket érni, mert sokan lesznek, leszünk.
Basity Gréta




Nincs hozzászólás. Legyen az első!