Tükör
Ismét kötelező lesz az iskolaköpeny?
Betűméret:             

Az iskolai egyenruha újbóli bevezetésének lehetősége osztja meg újabban a szerbiai közvéleményt. Pro és kontra érvek egyaránt bőven vannak. Az idősebb generációk tagjai szinte kivétel nélkül iskolaköpenyben koptatták az iskolapadokat. Akadt, ahol volt téli és nyári, “lányos” és “fiús” iskolai viselet is.

A szerbiai oktatási minisztérium most ismét fontolgatja az iskolaköpeny bevezetésének lehetőségét. Mint mondják, nem csak a szociális különbségeket takarja el az iskolai uniformis, de a fiatalok közötti erőszakot is csökkenti, mert a világban végzett kutatások azt mutatják, az iskolai egyenruha viselése erősíti az iskolai közösséghez való tartozás érzését.

Az illetékes minisztérium már megküldte az általános iskoláknak az utasítást annak a felmérésnek a lebonyolításához, amelynek eredményeként eldől, lesz-e kötelező iskolaköpeny vagy sem, írja a Novosti. Vagyis a szülőktől függ a bevezetése.

“A minisztérium még mindig nem döntött az iskolai egyenruhák bevezetéséről. A mi álláspontunk, hogy szükséges lenne, ám a szülőkkel együttműködünk az oktatás folyamatában is, ez pedig olyasmi, ami közvetlenül érinti őket, ezért az ő véleményük lesz a mérvadó”, mondta Dragana Milovanović, az oktatási miniszter tanácsadója, hozzátéve, az iskolák kötelessége, hogy felmérje a szülők véleményét, s amennyiben ők az iskolaköpeny bevezetése mellett döntenek, akkor a továbbiakban már csak azt kell eldönteni, hogyan fogják beszerezni az egyenruhát: vagy az iskola vásárolja és a gyerek “kibérli”, vagy a szülők veszik meg.

“Amennyiben az iskolák lennének az egyenruhák tulajdonosai, akkor a gyerekek kikölcsönözhetnék azt, akár egy könyvet a könyvtárban, majd a tanév befejeztével visszaszolgáltatnák. Belgrádban jelenleg két iskolában alkalmazzák ezt a magoldást és jónak bizonyult”, mondta Milovanović, megjegyezve azonban, hogy a terepen uralkodó helyzetet vizsgálva és az iskolák költségvetését ismerve nem valószínű, hogy az iskolák nagyobb részének lesz elegendő pénze az egyenruhák vásárlásához, ezért valószínűbb, hogy a szülők fogják megvásárolni.

“Az elképzelés szerint az iskolaköpenyek nem lehetnek drágák, mert közismert, hogy milyen anyagi helyzetben vagyunk. A szociális ügyi minisztériummal most olyan szociális vállalatok megalapítását fontolgatjuk, amelyek feladata éppen az iskolai egyeruhák megvarrása lenne”, magyarázta Milovanović.

Azt pedig, hogy az iskolaköpenyek milyen szabásúak, milyen színűek lesznek, akárcsak a hatvanas, hetvenes években, az iskola fogja eldönteni. Az oktatási miniszter tanácsadója reméli, hogy azoknak a véleményét is ki fogják kérni, akik majd viselik a köpenyeket. “Ebben az esetben a gyerekek ezt a sajátjuknak éreznék, olyasminek, amit ők választottak, ezért örömmel fogják viselni”, véli.

Az oktatási minisztérium két ok miatt kezdeményezte a fél évszázaddal ezelőtt már alkalmazott és bevált módszer újbóli bevezetését. Az egyik a szociális különbségek csökkentése, hiszen az iskolaköpeny eltakarja, hogy ki öltözik a legújabb divat szerint, a legdrágább márkákat felsorakoztatva és ki jár kevésbé “trendi” cuccokban. A másik pedig a diákok közötti erőszak csökkentése.

“Azzal, hogy iskolai egyenruhába bújnak, nem tudjuk csökkenteni a gyerekek közötti szociális különbségeket, de közvetíthetünk egy olyan üzenetet, hogy tekintsenek társukra annak anyagi helyzetétől függetlenül. Ha sikerül megértetni a gyerekekkel, hogy az a másik ugyanolyan ember, mint ők, akkor nagyot léptünk előre”, mondja Milovanović.

Az iskolai egyenruha megléte és viselése növeli az adott közösséghez való tartozás érzését is, emlékeztet Milovanović arra a Nagy-Britanniában végzett felmérésre, amelynek eredményei azt mutatják, hogy a diákok közötti erőszak azokban az iskolákban, ahol kötelező az egyenruha, jóval kisebb, ugyanakkor a tanulók jobban megbecsülik az iskola berendezését is.

Arra a kérdésre, hogy miért nem fontolgatják az egyenruha bevezetését a tanárok, de a középiskolások részére is, az oktatási miniszter tanácsadója azt mondta, a tanároknak tisztességesen és szolidan kell öltözködniük, a középiskolások esetében pedig az iskolaköpeny bevezetése ellentétes lenne az adott korosztály fejlődési jellemzőivel.

“Ellentétes hatást érhetnénk el, hiszen közismert, hogy a középiskolás éveiben az ember gyakran éppen az öltözködésén keresztül fejezi ki egyéniségét. Amit viszont megkövetelünk, az az alkalomnak megfelelő öltözködés”, szögezte le Milovanović.

Emlékeztetőül, a szerbiai általános iskolákban az elkövetkező iskolaévtől kezdődően bevezethetik a kötelező iskolai egyenruhát, amennyiben addig elfogadják az oktatási rendszer alapjairól és az általános iskolai oktatásról szóló törvény módosításait.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A győzelem napja - illusztráció
2025. MÁJUS 8.
[ 9:48 ]
Negyvenöt évvel ezelőtt ezen a napon, 1980. május 4-én hunyt el nem sokkal 88. születésnapja előtt Josip Broz Tito, a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság (JSZSZK) örökös elnöke, az el nem kötelezettek mozgalmának egyik alapítója. Tito halálhíre azon a napsütéses vasárnapon megszakította a Jugoszláv...
2025. MÁJUS 4.
[ 16:49 ]
Egyes kereskedelmi láncok azzal büszkélkednek, hogy nem dolgoznak május elsején, míg mások a vásárlókért versengenek – a munkavállalók jogairól azonban kevesen beszélnek. Nebojša Atanacković – a munkaadók szemszögből – úgy véli, ilyen esetekben win-win megoldást kell találni a dolgozók és a cégek számára...
2025. MÁJUS 2.
[ 22:14 ]
Százhuszonöt éve, 1890-ben ünnepelték először május 1-jét, amely egy évszázadon át volt a munkások nemzetközi ünnepe, az 1990-es évektől pedig inkább a munkavállalók szolidaritási napja. Az ünnep előzményei az ipari forradalomig nyúlnak vissza. Az utópista szocialista brit gyáros, Robert Owen 1817-ben javasolta a...
2025. ÁPRILIS 30.
[ 13:38 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó