A The Global Politics portál előrevetítette a szerbiai lakosok számának alakulását 2050-ig, több külföldi forrást és adatbázist alapul véve, és úgy értékelte, hogy Szerbia lakossága valamivel több mint 30 év alatt az egyharmadával fog csökkenni.
A portál szerint 2050-ig Szerbiában valamivel több mint 5,8 millió lenne a lakosok száma.
A The Global Politics honlapján megjelentetett térkép szerint Szerbiának ma 8,79 millió lakosa van.
A portál a nemzetközi adatbázisok, a Nemzetközi Program Központ, az Egyesült Államok Népszámlálási Hivatala, az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma és a CIA adataira hivatkozva készítette el a jelentést, azonban nem közölte, hogy mi a lakosság csökkenésének az oka.
A The Global Politics minden európai ország számára elkészítette a lakosság arányát, Szerbia pedig ezen a térképen a lista alján szerepel a népesség csökkenését tekintve. Szerbia mögött csak három ország van a sorban, akik még több lakost veszthetnek el az elkövetkező 32 évben, ezek pedig Lettország, Litvánia és Moldova.
Koszovót ezen a listán Szerbiától külön tüntették fel, és azok közé az országok közé sorolták be, amelyekben várhatóan növekedni fog a lakosság száma, vagyis 17 százalékkal nő majd a lakosság aránya, a jelenlegi 1,9 millió helyett 2050-re akár 2,2 millió lakosa is lehet.
A népességcsökkenés problémájával küzd az európai országok többsége, így Szerbia minden szomszédját, legalábbis a honlap statisztikája szerint népességcsökkenés fenyegeti, mindenekelőtt Bulgáriát, ahol akár 22 százalékkal is csökkenhet a lakosok száma.
Eltérő százalékokkal, de hasonló a helyzet a volt Jugoszláv valamennyi utódállamokban, valamint Magyarországon, Romániában, Albániában és Görögországban is.
A kimutatás szerint Oroszországban 9,78 százalékos, míg Németországban 12,87 százalékos népességcsökkenés várható.
Luxemburg áll azoknak az országoknak az élén, amelyekben várhatóan növekedni fog a lakosság száma, az elemzések szerint ugyanis 48,37 százalékkal növekszik majd a népesség, a második a sorban Írország, majd pedig Izland, Svédország és Norvégia. Ugyanebben a csoportban van Ciprus, Spanyolország, Svájc, Belgium, Nagy-Britannia, Franciaország, Hollandia, Ausztria és Olaszország, míg Finnország már abba a csoportba tartozik, ahol népességcsökkenés várható, ismerteti a Tanjug a The Global Politic anyagát.




Nincs hozzászólás. Legyen az első!