Kritikus hangok fogadták az Európai Bizottság klímavédelmi csomagjának egyes elemeit Németországban. Az autógyártók a töltő-infrastruktúra gyengeségére figyelmeztettek, az iparszövetség az európai cégek globális versenyképességét félti. Egy politikus szerint lázadás tör ki Európában, ha luxuscikké válik az autózás.
Európa legnagyobb autóipari szövetsége nem ellenzi a belső égésű motorok fokozatos megszüntetését, de kételkedik benne, hogy a politika időben megteremti a szükséges feltételeket.
– Az autóipar támogatja az Európai Bizottság éghajlat-politikai célkitűzéseit, amelyek szerint Európának legkésőbb 2050-ig éghajlat-semlegessé kell válnia – mondta Hildegard Müller, a VDA elnöke az Automobilwoche.de tudósítása szerint, miután megjelent a Fit for 55 klímacsomag. Az uniós bizottsági javaslat szerint a személygépkocsik és a kisteherautók szigorúbb szén-dioxid-kibocsátási normái felgyorsítják az átállást a nullakibocsátású mobilitásra, megkövetelve, hogy az új autók átlagos emissziója 2030-tól 55 százalékkal, 2035-től nullára csökkenjen a 2021-es szinthez képest. Ennek eredményeként a 2035-től forgalomba helyezett valamennyi új személygépkocsi kibocsátásmentes lesz. Annak biztosítására, hogy a járművezetők Európa-szerte fel tudják tölteni járműveiket, elő fogják írni a tagállamoknak, hogy bővítsék a töltőkapacitásukat.
A VDA ugyanakkor abbeli kétségeit hangoztatta, hogy az EU megteremti-e a szükséges feltételeket e célok megvalósításához. – Most rendkívül fontos, hogy az EU ne csak ambiciózus célokat tegyen közzé, hanem a megfelelő keretfeltételeket is biztosítsa – mondta Müller. Az e-mobilitás felépítése csak akkor folytatható sikeresen, ha az EU összes tagállamában megfelelő méretű töltési infrastruktúra áll rendelkezésre.
Azt is hangsúlyozta az elnök, hogy a belső égésű motorok kitiltásának dátuma a szövetség számára nem elfogadható.
– A 2035-re tervezett kibocsátási határértékkel a bizottság valójában a belső égésű motorok betiltását javasolja – még a hibridek esetében is. Ez innovációellenes és ellenkezik a technológiasemlegesség követelményével – állította Müller.
Az egyesület vezetője emellett arra figyelmeztetett, hogy az átalakítás tervezett üteme sok gyártó és beszállító számára aligha követhető. – Ezen a területen a munkahelyekre gyakorolt hatás jelentős lesz, de sajnos az EB nem értékelte megfelelően a tervei társadalmi következményeit. Az átalakulás sikerének alapvető feltétele, hogy az ökológia, a gazdaság és a társadalmi egyensúly összhangba kerüljön.
Az ügyben megszólalt Siegfried Russwurm, a Bundesverbands der Deutschen Industrie (Német Iparszövetség) elnöke is, aki azt nyilatkozta, hogy a szektor nagyobb támogatást vár Brüsszeltől a globális versenyben a legjobb klímavédelmi megoldásokért, hogy az EU zöldmegállapodása valódi növekedési stratégiává váljon. Szerinte az éghajlatváltozási terv csak akkor lesz sikeres, ha az ipar a szén-dioxid-mentesítés ellenére globálisan versenyképes marad.
– Ha egyedül járunk az élen az éghajlatvédelem terén itt Európában, az nem segít a globális éghajlati gondokon. A jövőben az EU-nak keményebben kell dolgoznia ugyanazon klímavédelmi szabályok betartásáért világszerte.
Matthias Miersch, az SPD parlamenti képviselője a társadalmi megosztottságra figyelmeztetett. – A tervezett kibocsátáskereskedelem a közlekedésben és az építőiparban nem változtathatja a mobilitást és a meleg otthont luxuscikké. Ezért olyan fontos a klímavédelem társadalmi hatásainak vizsgálata a korai szakaszban, különben fennáll annak a veszélye, hogy Európában nagy lázadás lesz. (Magyar Nemzet)

