Tükör
Székelyek, tehát magyarok
Betűméret:             

Az idei romániai és erdélyi népszámlálás előtt ismét napirendre került az időről időre felbukkanó kérdés: magyar-e a székely, és ha igen, akkor hogyan? A vita elméletileg érdekes, gyakorlatilag veszélyes és káros.

„Én székely ember vagyok, székely az anyám, székely az apám, de a népszámláláson magyarnak vallom magam” – jelentette ki nemrég a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke. Kelemen Hunor leszögezte, derék dolog a regionális öntudat ápolása, de ezt nem népszavazáson kell demonstrálni.

A téma azután merült föl, hogy kiderült, az idei romániai és erdélyi népszámlálás kérdőívén a román nemzetiségnél hét, a németnél hat, a cigánynál egyenesen tizennégy alkategóriát is meg lehet jelölni. Nyomban fel is habzott az időről időre felbukkanó belmagyar vita székelyek és magyarok mibenlétéről, azonosságáról vagy különbözőségéről. Ennek nyomán a Magyar Polgári Párt és az Erdélyi Magyar Néppárt egyesülésével létrejött, de formai okokból a román bíróság által be nem jegyzett Erdélyi Magyar Szövetség két, az RMDSZ frakciójában ülő parlamenti képviselője, Kulcsár-Terza József és Zakariás Zoltán kezdeményezte, hogy a népszámlálási kérdőíven a magyar nemzetiségnél szerepeljen a székely és a csángó alkategória. Az RMDSZ eleinte ugyan támogatni látszott a felvetést, ám végül kihátrált mögüle. A román hatalom viszont méltányolta a kérést, így a magyar nemzetiség alkategóriájaként megjelölhető a székely. A csángók viszont csak az egyéb etnikumok között kaptak helyet.

Eddig a hír. Fontosabb, amit mögötte és körülötte találunk, ha nemzetpolitikai megközelítéssel felfejtjük a problémát. Igazuk van ugyanis azoknak, akik meg akarják jeleníteni a székely identitást, de igazuk van azoknak is, akik ezt rendkívül veszedelmes megosztásnak tartják mégoly jóakaratú, becsületes szándék esetén is. Rendre találkozni ugyanis azzal az állítással, hogy a székelyek nem magyarok, hanem egy másik nemzet, amelyik magyar nyelven beszél. Ennek a felfogásnak kétségtelenül van történelmi előzménye, hiszen az 1437-es kápolnai unió (az Unio Trium Nationum, azaz a Három nemzet egyesülése) az erdélyi magyar nemesség, a székely lófők és az erdélyi szászok egyezsége volt, és Erdély címerében is külön jelképek jelenítik meg a magyar és a székely rendeket; előbbieket a turul, utóbbiakat a nap és a hold.

Ám a székelységet az említett kápolnai unióra hivatkozva külön nemzetnek nevezni megtévesztő, hiszen a XV. században egészen mást jelentett ez a fogalom. A székely eredettudat töretlenül a hun örökségig vezeti vissza magát, és ezt genetikai vizsgálatok igazolják. Ez azonban éppenséggel azt bizonyítja, hogy a székelység a magyarság szerves alkotóeleme. A hun eredet ugyanis az egész magyarságnál megtalálható, amint azt a Magyarságkutató Intézet legutóbbi archeogenetikai eredményei feketén-fehéren bebizonyították. Vitathatatlan tény, hogy a székelység a magyarság egy különösen egyedi néprajzi csoportja hagyományosan sajátos jogállással, szokásrenddel, önigazgatással, némileg a hajdúkhoz, a palócokhoz, vagy éppen Koppány népéhez, az öntudatos somogyiakhoz hasonlatosan, de nem külön nemzet.

Ágoston Balázs (demokrata.hu)
Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások
Pontosító
2022. FEBRUÁR 18. [ 15:32 ]

Tanuljunk egy kis történelmet: -A HÉT magyar törzs szerződést kötött egymással! - Mind a hét törzsnek volt NEVE! (érdekes, de mindegyiknek más) - Ám attól még MAGYAROK voltak. Ez vonatkozik Székely testvéreinkre is! Ugyanígy testvéreink a Palócok, Vendek, Kunok! Érthető?


München
2022. FEBRUÁR 18. [ 10:25 ]

Érett Ifjú, nagyon sántít a hasonlata.


Sadafi43
2022. FEBRUÁR 18. [ 10:16 ]

@Érett ifjú Nem értek egyet Önnel.Például: Németorszában külömbö- zö tartományoban élők nem is mind értik meg egymás nyelvét, de mind németnek tartja magát.


Érett Ifjú
2022. FEBRUÁR 17. [ 20:12 ]

A magyar az magyar, a székely az székely, még ha mind a kettő a hunoktól ered is. Az oroszok, lengyelek, szlovákok, csehek, szerbek, horvátok, stb, mind szlávok, mégis külön nemzetek.


A győzelem napja - illusztráció
2025. MÁJUS 8.
[ 9:48 ]
Negyvenöt évvel ezelőtt ezen a napon, 1980. május 4-én hunyt el nem sokkal 88. születésnapja előtt Josip Broz Tito, a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság (JSZSZK) örökös elnöke, az el nem kötelezettek mozgalmának egyik alapítója. Tito halálhíre azon a napsütéses vasárnapon megszakította a Jugoszláv...
2025. MÁJUS 4.
[ 16:49 ]
Egyes kereskedelmi láncok azzal büszkélkednek, hogy nem dolgoznak május elsején, míg mások a vásárlókért versengenek – a munkavállalók jogairól azonban kevesen beszélnek. Nebojša Atanacković – a munkaadók szemszögből – úgy véli, ilyen esetekben win-win megoldást kell találni a dolgozók és a cégek számára...
2025. MÁJUS 2.
[ 22:14 ]
Százhuszonöt éve, 1890-ben ünnepelték először május 1-jét, amely egy évszázadon át volt a munkások nemzetközi ünnepe, az 1990-es évektől pedig inkább a munkavállalók szolidaritási napja. Az ünnep előzményei az ipari forradalomig nyúlnak vissza. Az utópista szocialista brit gyáros, Robert Owen 1817-ben javasolta a...
2025. ÁPRILIS 30.
[ 13:38 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó