A tervezett határidőre, július 31-re elkészül a magyarkanizsai strandmedence felújításával a kivitelező cég. A ma délelőtti helyszíni sajtótájékoztató idején az utolsó szerelési munkálatokat végezték a medencekomplexumon, és megkezdték a tereprendezést is. Amennyiben az időjárási körülmények nem akadályozzák a munkát, hétfőn a fürdőzők birtokukba vehetik a felújított, élményelemekkel bővített medencét, a tocsogót és – új tartalomként – a hét és fél méteres csúszdát is, amit az idény végéig ingyenesen használhatnak.
A medence felújítására – a polgárok egy részének nemtetszése ellenére – a fürdőidény első felében került sor. Fejsztámer Róbert polgármester korábban elmondta, hogy az önkormányzat a két lehetséges rossz megoldás közül a kevésbé rosszat igyekezett választani, mégpedig azt, hogy egy hónap alatt felújíttatja a medencét és a nyár második felében használható lesz. Értékelése szerint a rosszabb megoldás az lett volna, ha hozzá sem fognak, hanem rossz állapota miatt a teljes idényre bezárják. A tenderen győztes magyarkanizsai Salma-Bau Kft. be merte vállalni az alig több mint egy hónapos határidőt a munkálatok elvégzésére.
„Nem tagadom, féltünk egy kicsit a rövid határidőtől, mert nyílt helyen bizony ki voltunk téve az időjárás viszontagságainak, de a sok és ráadásul kiadós eső ellenére is sikerült tartani magunkat a vállaltakhoz. Jelen állás szerint a medence határidőre elkészül. Igaz, sokszor kellett az eső, a víz vagy éppen a forróság miatt átütemezni a munkát, átcsoportosítani a dolgozókat, de megoldottuk. Őszintén örülök ennek a munkasikernek, annak is, hogy jómagam is részese lehettem, s most már csak azt kívánom a magyarkanizsaiaknak, elsősorban a gyerekeknek, hogy leljék örömüket benne, de nagyon vigyázzanak rá” – nyilatkozta Ladócki György építésvezető.
A valamivel több mint egy hónapig tartó teljes felújítás és a csúszda kiépítése 16 és fél millió dinárba került, hallottuk Szalma Ernőtől, a Salma-Bau cég tulajdonosától, aki részleteiben is ismertette az újságírókkal a felújítás lényegét.
„A medencékbe mintegy 27 fokos termálvíz kerül, amely megfelelő rendszer segítségével, állandóan frissül, így a medencéket üríteni nem kell. A rendszer ellátja önmagát. A kút sem üzemel mindig teljes kapacitással, hanem az igénybevételtől függően pótolja a vizet, nem csak a medencékben, hanem az őket körülvevő lábmosókban is. A medencék lépcsőit szálerősített, csúszásmentes fóliával borítottuk be, amelynek élettartama közösségi medencék esetében 10-15 év. A tocsogóba egy vízgombát képező élményelemet építettünk be, ami a befúvókon keresztül az ott pancsoló kicsikre szórja a vizet. A víz fertőtlenítése kisebb gondot jelent, mint eddig, mivel ahogy mondtam, termálvizet használunk majd a medencék feltöltésére. A termálvíz már magában is egy agresszív víz, tartalmaz ként és számos más ásványt is. A színéből is látható, hogy sötétebb a közönséges csapvíznél. A fertőtlenítéshez, a fürdőzők létszámának arányában, hipokloritot használunk majd, a medencében kevesebbet, a lábmosóban többet, hisz az első szennyeződés utóbbiban jelenik meg. A vizet tulajdonképpen már a medencék feltöltésekor úgynevezett sokkolással vágjuk át, amivel a kútból kijövő, a termálvízben egyébként is csak alig előforduló kórokozókat már a beérkezéskor megsemmisítjük. A hétvégi próbaüzem alatt ellenőrizzük a rendszert és az élményelemek működésének összehangoltságát is. A nagy medencében például vízsugaras dögönyözők lesznek, a hét és fél méter hosszú, két méter széles csúszdán pedig víz folyik majd, amiről a fürdőzők 90 centiméter mélységű vízbe huppannak bele, és ahol egy vízfüggöny is emeli a csúszás élményét, a tocsogóban ugyanakkor a már említett vízgomba fog működni. A komplexum napi befogadóképessége 250 fő, amelynek betartását beléptetéskor ellenőrzik majd, a fürdőzőket pedig úszómester felügyeli. Ami az esetleges tiszai áradás veszélyét jelenti, arra is felkészültünk, hiszen az élményelemeket el tudjuk távolítani és biztonságos helyre szállítani, míg a ki- és befolyó nyílásokat szabvány szerinti gumitömítéssel illetve rácsavarható elzárófedelekkel tudjuk megvédeni a folyóvíz hordalékától” – mondta el Szalma Ernő.
A cégtulajdonos külön is megkérte a fürdőző magyarkanizsaiak és minden odalátogató figyelmét, hogy ha már ennyi munka és ennyi pénz lett áldozva ennek a több évtizede épült, régi medencének, a hozzá tartozó szanitáris gócnak és a medence környékének a felújítására, vigyázzanak rá, ne rongálják meg! Sajnálatos ugyanis, de tény, hogy máris, alig két nappal ezelőtt, egy összetört üveget találtak a munkások az egyik medencében, amelyet valószínűleg éjjeli duhajkodók dobtak bele.
Remélhetőleg az időjárás kedvezni fog a fürdőzőknek és legalább még egy hónapig, vagy akár szeptember közepéig élvezni lehet majd a felújított medencék kínálta élvezeteket.
Bödő Sándor



Nincs hozzászólás. Legyen az első!