A várakozásokkal ellentétben a Tisza Magyarkanizsánál nem szerdán, hanem már vasárnap, március 25-én tetőzött. Akkor a zentai mérőállomáson 531 centiméteres vízszintet mértek, ami hétfőre már egy centiméteres apadást mutatott.
Az árvíz elleni védekezést 600 centiméter fölött vezetik be. Igaz, a laposabb partrészeken vagy a kanálisok kifolyóinál a folyó már kilépett medréből, de ez még semmilyen veszélyt nem jelent. A Tisza vízszintjének várható alakulásáról Apró Istvántól, a zentai DTD Vízgazdálkodási Vállalat magyarkanizsai részlegvezetőjétől kértünk tájékoztatást.
„Noha a sok eső és a mellékfolyók áradása miatt a Tisza szintje is igencsak megemelkedett, egyelőre nem tartunk attól, hogy eléri a 600 centimétert. Hosszabb távú előrejelzésekbe nem bocsátkozhatunk, mert nagyon sok minden közrejátszik abban, hogyan alakul a folyó vízszintje az elkövetkezőkben. Noha még nincs árvízvédelmi készültség, mindenre odafigyelünk. Pumpaházaink berendezési kifogástalanul működnek, a töltések jó állapotban vannak. Ellenőrzésünk alatt tartjuk a kanálisokban lévő vizeket és a belvizeket is. Utóbbiak az idén nem okoznak annyi gondot, mint korábban, a főleg a legelőkön megjelenő belvizeket folyamatosan dobatjuk át a kanálisokba illetve a Tiszába. Nagyobb tiszai áradásra csak akkor számíthatunk, ha a Kárpátokban illetve a Tisza vízgyűjtő területén hirtelen hóolvadás következik be, amihez kiadós csapadék is párosul. Erre valószínűleg majd csak áprilisban vagy májusban számíthatunk” – nyilatkozta a szakember.
Jelenleg a Maros leállt az áradással, már csak a Kőrösök duzzasztják a Tiszát és egyelőre a Duna vízállása is akkora, hogy nem fékezi a Tiszán lefolyó vizet, azaz nem duzzasztja azt vissza. Azt viszont, hogy meddig tart és milyen mértékű lesz a Tisza apadása, nem lehet előre megmondani, de ha nem érkezik váratlanul egy nagyobb mennyiségű vízutánpótlás, egy ideig nem kell komolyabb vízszintemelkedéstől tartani, mondta Apró István.
B. S.


Nincs hozzászólás. Legyen az első!