A zentai Történelmi Levéltár szervezésében egyhetes ifjúsági tábort tartanak a napokban középiskolás diákoknak. A helyi nevezetes intézmények, épületek meglátogatása mellett szórakoztató programok és kirándulások várják a résztvevőket.
A tábor a zentai Történelmi Levéltár és az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark közös projektjeként valósult meg. A tavaly március óta tartó program az Élő archívumok - A közös kulturális örökség ereklyéi nevet viseli – tájékoztatott Fodor István a levéltár igazgatója.
A június 27-én kezdődött táborban a középiskolás diákok a koruknak megfelelő formában ismerkedhetnek meg ezzel a határokon átívelő együttműködéssel, valamint a projektben részt vevő intézményekkel, és a kulturális örökségünk egy részével. A zentai és magyarországi középiskolások kirándulnak, különféle közgyűjteményekben tesznek látogatásokat, mint a levéltárak, múzeumok, illetve egy teljes napot a projektpartnernél töltenek Ópusztaszeren.
A szervezők egyértelmű célja ezzel a táborral, hogy a fiatalokat bevonják a kulturális örökségünk aktív ápolásába. A napokban Zenta és Ópusztaszer mellett ellátogatnak majd Szabadkára, Palicsra, Ludasra, Kölpényre és Petrőcre. A sok utazás, múzeumok, levéltárak mellett a tervezett program szerint jut majd idejük filmvetítésre, vetélkedőkre és hajókirándulásra is.
A projektum legfontosabb feladataként a 19. század végéről, illetve a 20. század elejéről származó ipari és agrártörténeti értékek felkutatását és bemutatását jelölték meg. Ezek az értékek az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark részéről főként a felújított és kiállított mezőgazdasági eszközök, gépek, a zentai Történelmi Levéltár részéről pedig olyan iratok, melyek által megismerhetjük a korszak gazdasági életét. A levéltári kutatások eredményeit a levéltárosok, néprajzkutatók és történészek dolgozzák fel, és mutatják be különféle eseményeken és publikációkon keresztül. A levéltári archívum legkülönlegesebb dokumentumait láthatták a kiránduló diákok – részletezte a Fodor István.
A projekt eddigi eredményei, hogy 2018 év végén Zentán, Szabadkán és Szegeden befejeződött a tervezett levéltári kutatás, elkészült a kutatás eredményeit magába foglaló cégadatbázis és kiadták az első tanulmánygyűjtemény, amely a régió agrár- és ipartörténeti múltját mutatja be. Ez a kiterjedt kutatás a bácskai Tisza-mente településein – Adán, Adorjánon, Magyarkanizsán, Martonoson, Moholon és Zentán – működő, a szabadkai királyi Törvényszék által, valamint a Szegeden és vonzáskörzetéhez tartozó településeken – Hódmezővásárhelyen, Horgoson és Ópusztaszeren – működő, a szegedi királyi Törvényszék által vezetett cégjegyzékbe 1876 és 1920 között bejegyzett cégek adatait tartalmazza.
A kiadvány elsődleges feladata, hogy a lehető legközérthetőbb stílusban szólítsa meg az olvasókat, illetve, hogy bevezesse a közgyűjtemények izgalmas világába. A nagyszabású kutatómunkának az eredményeit és eseményeit egy honlapon tették közzé, melyet megtalálhatnak az www.ipalives.com címen.


Nincs hozzászólás. Legyen az első!