Palics természeti adottságai és építészeti öröksége megfelelő arra, hogy az ország egyik első számú turisztikai célpontjává váljon. Más kérdés, hogy mindezzel mennyire jól gazdálkodtak az elmúlt évtizedekben, amikor Szabadka szennyvize tisztítatlanul ömlött a tóba, s amikor a csodaszép villákat hagyták tönkremenni.
A problémát most igyekeznek megoldani. A tó vízminőségének a javítását szolgálja a település csatornahálózatának a bővítése is, hisz a szennyvíz akkor is szennyezi a környezetet, ha emésztőgödrökbe kerül. Sugár Györgyöt, a szabadkai Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat igazgatóját arról kérdeztük, hogy hogyan lehet megállítani a tó vizének a további szennyezését.
- A legfontosabb az volt, hogy megfelelő szennyvíztisztítóval rendelkezzen a város. Ez megvalósult, ugyanis még 2009-ben rekonstruáltuk a meglévő telepet – mondja Sugár György. - A másik fontos szempont, hogy fejlesszük a palicsi csatornahálózatot. Az eddigi lefedettség nagyjából 35 százalék volt, s ezt kell most bővíteni. Nem elég azonban csak a bővítés, fontos az is, hogy a háztartások csatlakozzanak a csatornahálózatra. Hiába van kiépítve a hálózat, ha erre a fogyasztók nincsenek rákötve, akkor a szennyvíz a Palicsi tóban köt ki. Mivel löszös, magas talajvizes területen fekszik Palics, a talajvíz össze van kötve a felszín alatt az ereken keresztül a tó vizével, emiatt is magas a tó szennyezettsége. A palicsi csatornahálózat bővítése várakozásaink szerint a tó vízminőségének a javulásához is hozzá fog járulni.
- Mi történik a palicsi szennyvízzel? Helyben tisztítják vagy más megoldást találtak?
- Nagyon drága megoldás lenne minden kisebb településen szennyvíztisztítót alkalmazni. Ahol lehet, ott átemelőkkel át kell irányítani a szennyvizet már meglévő tisztítóba. Mivel Palics mélyebben fekszik, mint Szabadka, a település szennyvizét egy szivattyúállomással egy nyomóvezetéken keresztül Szabadkára vezetjük. Nagyjából a Severig megy a nyomóvezetéken a szennyvíz, onnan azután szabad folyásban kerül a tisztítóba. Tisztítás után pedig a víz visszakerül Palicsra, a tóba.
- Van-e már terv arra, hogy a Palicsi tó vizét miként tisztítják meg?
- Mivel ez egy természetes ökoszisztéma, szerintem nincs szükség semmiféle mesterséges kezelésre, annak ellenére, hogy a múltban születtek ilyen tervezetek. A lényeg az, hogy meg kell gátolni a szennyeződést. A megfelelő tisztítással ez elérhető. Ugyancsak fontos a tó partjának a megóvása. Sok helyen földművelés zajlik közvetlenül a part mellett, ennek is vannak negatív effektusai, a vegyszerek belekerülhetnek a vízbe. Esetleg a biodiverzitást elő lehet segíteni, hogy a tó élővilága, a halak, a növényzet megfelelően fejlődhessenek.
Szabadka számára nagyon fontos a palicsi turizmus, hisz jelentős bevételekre számíthat belőle, de ugyanúgy a helybelieknek is megélhetést biztosíthatnak a turisták. Dobó Márta, a Palicsi Helyi Közösség tanácselnöke szerint pont emiatt nagy az érdeklődés az újabb Prosperitati pályázatok iránt.
- Az utóbbi időszakban a Prosperitati pályázatok is segítik mindazokat, akik turizmussal szeretnének foglalkozni. Úgy gondolom, hogy tökéletes pillanat van most arra, hogy akik a jövőt a turizmusban látják, már foglalkoznak vele és bővíteni szeretnének, vagy pedig még nem foglalkoznak vele, de szeretnének ezen az úton elindulni, azok most mind pályázhatnak és felkészülhetnek az elkövetkező időszakra. Természetesen hazai források is rendelkezésre állnak, az elmúlt években az emberek megtanulhattak pályázni, tudják, mire kell figyelni, hol kell követni ezeket a kiírásokat, mert az egyéni boldogulást ez segíti a legjobban.
- Palicson nagyon sok táblát látni, hogy szoba kiadó. Elsősorban a szálláskapacitások bővítésében gondolkodnak az itteniek, vagy vendéglők is épülnek?
- Egyelőre úgy tűnik, hogy a kiadható szobák bővítésén van a fő hangsúly, hiszen Palics, annak ellenére, hogy már sokan foglalkoznak szobák kiadásával, nagyobb számú turista befogadására még mindig nem alkalmas. Viszont vannak még kiaknázatlan lehetőségek Palicson, úgyhogy nagyobb befogadóképességű szállodák építésére, felújítására is sor kerülhet az elkövetkező időszakban.




Nincs hozzászólás. Legyen az első!