A régi lakodalmi szokásokat Muzslyán nem felejtették el, ezeknek a hagyományoknak a megőrzése, a jövő nemzedéknek történő átadása folyamatos munkát igényel, amelyet felvállaltak a muzslyai RÉMUSZ Hagyományápolók Egyesületének tagjai.
Az ünnepségre már a vendégeket is vőfély invitálta, a megfelelő mondókákkal köszöntve őket. A rendezvényt Szakállas Zsolt, a tartományi kormány alelnöke, oktatási titkár nyitotta meg, aki nyugtázta, hogy az ilyen jellegű megmozdulások nagy értékeket továbbítanak, és a jövőben hathatósabban kívánja támogatni titkársága ezeket a hagyományokat átmentő eseményeket.
A Muzslya Lakodalom elnevezésű rendezvénynek az idén is több mozzanata volt, a délelőtt folyamán művelődési műsorra is sor került, amely keretében felléptek a Muzslai Petőfi Sándor MME szakcsoportjai, a legkisebb tánccsoport és a nagy tánccsoport, továbbá a citerazenekar és a vegyes kórus, valamint a Cickafark énekcsoport, ugyanakkor a Szervó Mihály Általános Iskola Méhecskék énekcsoportja is bemutatkozott, a vendégfellépők pedig Nagybecskerekről és Torontálszigetről érkeztek.
A lakodalmi szokások mellett a gasztronómiára is odafigyelnek a szervezők, a lakodalmi apró, édes süteményekkel szép számban neveztek be az ügyes asszonyok, mégpedig tizennyolccal, és a zsűri szerint a legfinomabb kalácsot a tordai Kónya Ilona készítette, aki még egy harmadik díjat is hazavihetett, a többi díjazott mind helybeli lett, így második díjban részesítették Oláh Esztert és Duga Etelkát, és Borsos Irénnek pedig két süteményét is harmadik díjjal jutalmazták. A sós süteményekből hét minta volt, itt mindegyik kapott díjat, a legfinomabbnak a sós kifli bizonyult, amelyet Borsos Irén sütötte. A két második díjon a helybeli Bajtai Ilonka és a magyarcsernyei Schuller Zsuzsanna osztozott, és harmadik díjas lett Bíró Zsuzsi, Emán Pál és Maron Marika, mindhárman muzslyaiak.
A lakodalmas disznópaprikás főzésére nyolc csapat vállalkozott, a legízletesebbre sikeredett a szentmihályi Kiss Antal főztje, a második díj Tordára került, Farkas Ferenc nyerte és a harmadik helyezett lett a muzslyai Krasznica Vadászegyesület csapata.
A házi pálinkák versenyét is megtartották, a borkedvelők zsűrizték a kisüstiket, és a döntésük értelmében a magyarcsernyei Bottyán József barackpálinkája volt a legjobb, de a harmadik díjas itóka tulajdonosaként is átvehette a szilvapálinkájáért járó díjat, a második helyen végzett a szentmihályi Kiss Antal körtepálinkájával.
A rendezvényen különdíjakkal köszönték meg a hagyományápolók, hogy barátaik Újszentivánról és Gyöngyösről is tiszteletüket tették, és részt is vettek a versenyekben.
A hagyományápolók székházában egy nagyméretű kiállítást is megtekinthettek az érdeklődők, a sok, régi, esküvői fotók mellett voltak a lakodalmak pillanatképeit bemutatók is, továbbá számos lakodalmi kellék is közszemlére bocsátatott, volt ott vőfélykendő, rozmaringos kosár, menyasszony- és menyecskeruha, sok-sok bokréta, meghívó, sőt még eljegyzési dobozokból is volt néhány.
Az esti programban a násznagy és a násznagyné, valamint a násznép zeneszóval történő kísérése a helyi közösség épületétől kezdődött, majd a templom előtt Kalapis Sztoján atya megáldotta a násznépet, utána a művelődési otthon nagytermébe érkezve a lakodalmi hangulat csak fokozódott, ahol minden egyes vendéget a vőfélyek beköszöntenek, a koszorúslányok pedig rozmaringot tűznek fel nekik, továbbá az igazi, régi lakodalmak minden mozzanatát bemutatják. A finom vacsora fogásait is külön-külön köszöntik be, emellett lesz menyasszonyruha-bemutató is. A jó lakodalmi muzsika mellett akár hajnalig is vigadozhatnak, nótázhatnak a részvevők.




Nincs hozzászólás. Legyen az első!