Vajdaság
Kétkukás rendszer és hulladékudvarok hamarosan Észak-Bácskában
Betűméret:             

Nagyobb beruházások történtek a békovai Regionális Hulladéklerakó és Hulladékgazdálkodási Kft-vel együttműködő községekben. Szabadka Város és hat környező község - Topolya, Kishegyes, Zenta, Csóka, Magyarkanizsa és Törökkanizsa - közel 3 millió euró értékben kapott szemeteskocsikat. A 25 szemétszállító eszközt a közelmúltban adta át hivatalosan Irena Vujović környezetvédelmi miniszter. Amint arról már beszámoltunk, 17 kisebb és nagyobb járművekről van szó, illetve 8 emelőszerkezetekről, amelyek megkönnyíti a kukát ürítését.

Az új szemeteskocsik kapacitásnövekedést eredményezhetnek a békovai központban. Mindez azt is lehetővé teszi majd, hogy a háztartások idővel áttérjenek a kétkukás rendszerre, azaz szétválogassák az újrahasznosítható anyagokat, de hulladékudvarok létrehozását is tervezik. Gligor Gellértet, a kft. igazgatóját kérdeztük az elképzelésekről.

- A közelmúltban a régió, illetve a hulladék-agglomeráció hulladékgazdálkodási közvállalatai át tudták venni azokat a speciális járműveket, azaz szemétszállítókat, amelyek a teljes, azaz 100 százalékos kapacitásunknak az eléréséhez nélkülözhetetlenek. Erre nagyon régóta várunk. Az elmúlt 5 évben sajnos sikertelenek voltak a közbeszerzések, de idén sikerült ezt lefolytatni, így a kommunális közvállalatok is tudtak közlekedési infrastruktúra-fejlesztéseket eszközölni. Jelenleg folyik a járművek átvétele, s ezek beüzemeltetése záros időn belül bekövetkezik. Ezzel elérhetővé válik, hogy a mennyiségi hulladék beérkezzen hozzánk, a maximális kapacitások felé haladva, illetve, hogy ezt a mennyiséget kezelni tudjuk, s el tudjuk helyezni a projekt szerint. A primáris szelekció is a projektum része. Amikor megtervezték a projektumot, előirányozták, hogy a háztartásokban meg kell, hogy történjen az elsődleges hulladék-szelekció.

- Ez jelenti azt, hogy a háztartások két kukát kapnak majd és külön válogatják majd a szemetet?

- Valóban kétkukás rendszerről beszélünk. Nagyon egyszerű ennek a használata. A jelenlegi egykukás rendszerben egy szemeteskannába dobjuk az összes hulladékot. Egy hasonló nagyságú kukát kapnak majd még a háztartások, s ebbe majd az újrahasznosítható hulladékot helyezik el. Olyan hulladékokról van szó, amelyeknek értékük van a piacon, újrahasznosíthatóak, tovább tudjuk azokat adni a hulladékfelvevőknek egy másodlagos válogatás, üzemi kezelés után. Az újrahasznosítható hulladékok közé tartozik a műanyag, a pillepalack, a papír és a karton, a fém, illetve az üveg. Ezeket a hulladékokat az új kukában kell majd gyűjteni, amik speciális járművel jutnak el majd hozzánk másodlagos válogatásra. Mi ezeket előkészítjük a hulladékfelvevőknek, akik féltermékeket vagy termékeket készítenek majd a hulladékokból.

- A gyakorlatban ez mit jelent majd a polgárok számára? Mondjuk, ha egy településen hétfőn gyűjtik a szemetet, akkor mindkét kukát aznap kell kihelyezni az utcára?

- Ez alapvetően a helyi kommunális közvállalatoktól függ majd, ők szervezik meg ennek dinamikáját közlekedési infrastruktúrájuk, illetve humán erőforrásaik függvényében. A régió tapasztalatait veszik majd figyelembe, például, ahogyan Szegeden is működtetik ezt a rendszert.

- Ha beindul a kétkukás rendszer, azaz az elsődleges válogatás, akkor a szemét hány százalékát tudják majd újra hasznosítani?

- Alapvetően ez majd függ a másodlagos válogatás technológiájától is. Mi maximálisan 15 százalékban gondolkodunk, jelenleg olyan 5-7 százalék körül vagyunk az egykukás rendszer miatt. Annyit kell tudni, hogy a hulladék struktúrája miatt még a tudomány mai állása szerint is sokkal több az a hulladékmennyiség, ami egyszerűen csak elhelyezésre kerül.

- A regionális hulladéklerakó tehát Békován van, viszont lesznek majd a községekben úgynevezett hulladékudvarok is. Ezeknek mi lesz a funkciójuk?

- A hulladékudvarok arra lesznek alkalmasak, hogy a polgárok a nagytakarítások után megszabaduljanak a lomoktól. Nagyon sokféle háztartási hulladékokról beszélhetünk, s a hulladékudvarok ezek nagy részét átveszik. Átmenetileg majd tárolják is ezeket a hulladékokat, például a veszélyes anyagokat, mint az akkumulátorok, elemek, elektronikai eszközök, háztartási gépek. A hulladékudvarok azért is jók, mert amikor a polgár eldönti, hogy nagytakarítást csinál, akkor fel tud keresni bennünket, s közben az elsődleges válogatást is el tudják végezni.

Németh Ernő
Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Njegoš Petrović civil aktivistát előállították a kevevári (kovini) rendőrkapitányságra, a vád ellene: pánikkeltés és zavarkeltés, valamint állami tisztségviselők biztonságának veszélyeztetése. A kovinskeinfo portál szerint Petrovićot kedden, 14 óra körül vették őrizetbe Belgrádban, abban a lakásban, ahol él....
2025. MÁJUS 8.
[ 11:40 ]
Az Újvidéki Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának hallgatói petíciót indítottak, amelyben prof. dr. Patrik Drid dékán azonnali lemondását követelik. A diákok szerint a dékán súlyosan megsértette az akadémiai értékeket, visszaélt hivatalával, és közvetlen felelősséget visel az egyetemistákkal szembeni...
2025. MÁJUS 7.
[ 12:22 ]
A verbászi Boško Buha Óvodai Intézmény legtöbb óvodája tegnap zárva tartott, mivel a dolgozók teljes munkabeszüntetésbe kezdtek a ki nem fizetett bérek miatt. Elmondásuk szerint az a helyzet, hogy a fizetések hónapokat késnek, s ez az áldatlan helyzet már 13 éve tart – írja a Danas. Az óvónők, egészségügyi...
2025. MÁJUS 7.
[ 11:56 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó