Szabadka központjában tiltakoznak szerda reggel óta a mezőgazdasági termelők, mintegy 60 járművel félig blokkolva a városháza mellett elvezető utat. A többi közt követelik a mezőgazdasági termékek kiviteli tilalmának feloldását, a lecsapolási illeték elengedését, a napraforgó felvásárlási árának növelését.
A gazdák szerint a mezőgazdasági termelők katasztrofális helyzetben vannak, s elengedhetetlen, hogy az állam intézkedjen.
Kérték, hogy tárgyalhassanak Stevan Bakić polgármesterrel. A polgármester meg is jelent a tüntetők között, de mint mondta, Újvidékre kell utaznia, hogy aláírjon egy szerződést a tavankúti vízproblémák megoldásával kapcsolatban. Eredetileg arra kérte a tiltakozókat, hogy csütörtökön folytassák a megbeszéléseket vele, de a gazdák úgy döntöttek, hogy hazavárják a polgármestert Újvidékről, így a tárgyalásokra a délutáni órákban sor került.
Stevan Bakić felolvasta a minisztérium válaszát a követelésekre vonatkozóan, miszerint feloldják a kiviteli korlátozásokat, illetve, hogy elemi csapássá nyilvánítják az aszályt. Bejelentette azt is, hogy Ana Brnabić kormányfő holnap hajlandó találkozni a földművesek képviselőivel.
A polgármesterrel való találkozó után a földművesek úgy döntöttek, hogy a követeléseik teljesítéséig a traktorjaikkal az utcákon maradnak.
A polgármester szavai szerint a gazdák követeléseinek teljesítése nem az önkormányzat hatásköre, de továbbította a levelüket a minisztériumba. Onnan azt ígérték, hogy a behozatali mútrágya vámját 0 százalékra csökkentik.
A gazdák követelik a lecsapolási illeték eltörlését, ami hatalmas kiadás, s csak a vajdaságiaknak kell fizetniük. A polgármester szerint megpróbálják elérni, hogy ez is a holnapi tárgyalási pontok között legyen.
A követelések között van még, hogy a hektáronkénti állami támogatás 300 euró legyen, s a pénzt késedelem nélkül fizessék. Mint a gazdák elmondták, a műtrágya ára az elmúlt hónapokban a tonnánkénti 300 euróról 1000 euróra emelkedett. Követelik, hogy minden üzemanyagtöltő állomáson vásárolhassanak üzemanyagot, s ne csak a NIS kútjain, mert a termelőknek így 20-30 kilométert is menniük kell, ha tankolni akarnak.
Nincs hozzászólás. Legyen az első!