Tavankút lakói attól tartanak, hogy településük területén veszélyes építési hulladékot helyeznek el. Az építési törmeléket azon a telken rakják le, ahol 2022 óta homokkitermelés folyt a Szabadka–Újvidék vasútvonal építése céljából. A lakosok mintegy tíz napja vették észre, hogy kamionok hordják a sittet a területre, írja a Magločistač portál.
„Azt hittük, csak alkalmi lerakásról van szó, hogy ez a homokbányászat része, de eltávolították a táblákat, amelyek jelezték, hogy ez a terület a vasút építéséhez szükséges homokkitermelésre szolgál. A vasút pedig már elkészült, így nincs többé szükség a bányászatra” – mondta Dubravko Bilinović, a falu lakója a portálnak.
Hozzátette, hogy a kamionok rakományából is látszott, hogy építési törmeléket szállítanak.
„Megtudtuk, hogy a rakomány Kisbajmok felől érkezik, ahol korábban a Slavica szappan- és vegyipari gyár működött. Tudjuk – és erről fényképek is tanúskodnak –, hogy ott azbesztet is használtak. Amikor elmentünk a helyszínre, már mintegy 30 kamionnyi anyag volt ott lerakva. Egymást riasztva szerveztük meg a gyűlést” – mondta Bilinović.
A 021.rs portálhoz eljuttatott fényképeken az egykori Slavica cégjelzéses papírjai is láthatók a hulladék között.
„A helyzet aggasztó Alsótavankúton. A vasútépítéshez használt homokbánya területén, ahol helyenként a talajvíz is látható, megkezdték a Slavica gyár lebontásából származó építési törmelék lerakását. Egy olyan faluban, ahol a kutakban gyakori a vízhiány, most a talajvíz szennyezésének veszélye fenyeget. Tudomásunk szerint az üzem építésekor magas koncentrációjú, rákkeltő azbesztet használtak – és nem tudjuk, hogy ez a veszélyes anyag is a gödörbe kerül-e” – áll a lakosok közleményében.
A falubeliek aggodalma szerint a terület olyan mélyen kiásott, hogy a hulladék közvetlenül érintkezik a talajvízzel.
A tavankúti lakosok a hatóságokhoz fordulnak, hogy vizsgálják ki az ügyet, és haladéktalanul tegyenek lépéseket a probléma megoldására.
„Engedtük, hogy ott homokot termeljenek ki a vasút építéséhez, mert ez államközi projekt volt. Tudtuk, hogy a kitermelés után a homok helyén gödör marad, de erre nem számítottunk” – mondta Bilinović, aki szerint felmerül a kérdés, hogy egyáltalán van-e engedélye most annak aki feltölti.
A lakosok már korábban is tiltakoztak a homokkitermelés miatt, mert az megrongálta az úthálózatot. Akkor azt ígérték nekik, hogy a utakat helyreállítják, és a helyszínen később turisztikai komplexumot alakítanak ki.



