Vajdaság
A horgosi falunapon szentelik fel a felújított Reök-síremléket 
Betűméret:             

Március 11-én Horgoson, a falunapi ünnepség keretében szentelik fel Greifenbergi Reök Iván Lajos (1855-1923) felújított síremlékét. Az egykori vízügyi mérnök, királyi főmérnök, a szegedi Reök-palota építtetője, tulajdonosa, földbirtokos nagy szerepet játszott Szeged és Horgos életében is, így ezen a napon is közösen emlékeznek majd rá. Vass Zoltán történészt kérdezzük a főmérnök munkásságáról, illetve a tervezett megemlékezésről.

Csongrád-Csanád vármegyétől kaptuk a felajánlást, hogy szívesen segítenének abban, hogy Reök Iván Horgoson található sírját méltóképpen helyreállítsuk, mondja Vass Zoltán.

- A támogatásnak köszönhetően a síremlék most eredeti állapotában látható ismét. Ez a horgosiaknak is sokat jelent, de fontos Csongrád-Csanád vármegyének is, hisz Szegeden még mindig sokan tisztában vannak azzal, hogy ki is volt Reök Iván, s nemcsak az ottani Reök-palotának köszönhetően.

Ki volt valójában Reök Iván?

- Reök Iván vízépítő mérnök volt, az ő irányításával zajlott az ármentesítés a térségben a Szegedtől délre eső területeken. Horgos és Martonos környékén az itteni réteket, amiket ma művelnek a gazdák, az ő felügyeletével csapolták le. Korábban ott mocsaras, lápos terület volt. Ő irányította annak a védműrendszernek a kialakítását is, amit ma látunk a Holt-Tisza mellett, gát formájában. Később birtokot vásárolt Horgos határában, ott építtetett a maga számára egy villát, s innen irányította a forrásaink szerint mintegy 600 holdas gazdaságát. Ő inkább csak gazdálkodott Horgoson, a társadalmi életbe még nem kapcsolódott bele, mint később a fia. A Reök család befolyásosnak számított az akkori vármegyében, s rendszeresen megválasztották országgyűlési képviselőnek, sőt 1919-ben Szegeden, amikor az egyik ellenforradalmi kormány megalakult, akkor a mögötte lévő bizottmánynak ő volt a korelnöke.

Mit képviselt, milyen szemléletet az országgyűlésben?

- Ő a 48-as eszmét vitte tovább, folyamatosan ennek a társaságnak a pártolójaként dolgozott a magyar parlamentben.

Trianon után hogyan alakult a sorsa?

- Trianon után a kezdeti politikai szervezkedésekben benne volt, viszont amikor Horgosra, a birtokára haza akart jönni, akkor a jugoszláv hatóságok választás elé állították. Horgost a jugoszláv és a francia hadsereg 1919 februárjában szállta meg, s amikor a birtokának a felügyeletét ismételten át akarta venni, akkor a hatóságok felszólították, vagy lemond az összes magyarországi politikai funkciójáról és akkor megkapja a birtokot, vagy pedig a birtokot zár alá helyezik és kizárják belőle a Reököket. Reök Iván azt választotta, hogy Horgosra költözik, és innentől kezdve 1923-ban bekövetkezett haláláig a horgosi birtokán élt és vezette a gazdaságot.

Tudni kell azt is, hogy a sírja nem a horgosi temetőben van, hanem az egykori birtokán, a Kamarási erdő mellett. Miért van ez így?

- A birtoka szélén temették el, a legenda szerint az volt a kérése, hogy egy olyan területre kerüljön a nyughelye, ahonnan úgymond látni fogja azt a munkát, amit elvégzett. Egy olyan magaslaton van a sír, ahonnan néhány méterre egykor már a Láda-tó terült el.

Mikor lesz a felújított sír újra szentelése?

- Március 11-én, a Reök birtokon 12 órakor kezdődik a szertartás, amelyre várjuk a család minden tisztelőjét, a jelenlegi és egykori horgosi lakosokat, de a magyarországiakat is. A gyülekező 11.45-kor lesz a horgosi művelődési ház előtt, s innen megyünk majd ki a sírhoz. A szertartás után lehetőség lesz arra is, hogy az érdeklődők megtekintsék a Reök család egykori villáját.

Németh Ernő
Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

A verbászi Boško Buha Óvodai Intézmény legtöbb óvodája tegnap zárva tartott, mivel a dolgozók teljes munkabeszüntetésbe kezdtek a ki nem fizetett bérek miatt. Elmondásuk szerint az a helyzet, hogy a fizetések hónapokat késnek, s ez az áldatlan helyzet már 13 éve tart – írja a Danas. Az óvónők, egészségügyi...
2025. MÁJUS 7.
[ 11:56 ]
A Magyar Nemzeti Tanács bűnvádi feljelentést tett a magyar nemzeti kisebbség elleni gyűlöletkeltés bűncselekményének gyanújával a belgrádi várban történt minapi incidens miatt. A belgrádi várban álló ún. nándorfehérvári emlékkőről néhány napja egy román férfi eltávolította a magyar nemzeti színű szalagot, és...
2025. MÁJUS 6.
[ 13:43 ]
A Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet (RHMZ) sürgős figyelmeztetést adott ki intenzív záporokra Észak-Bánát térségében, a következő néhány órára. Az RHMZ szerint Zenta és Magyarkanizsa környékén erőteljes konvektív felhőképződés alakul ki, amely intenzív záporokat, zivatarokat, rövid idő alatt nagy...
2025. MÁJUS 5.
[ 16:58 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó