Nagy tömeg gyűlt össze a Biztonsági-Információs Ügynökség (BIA) újvidéki épülete előtt, ahova annak apropóján érkeztek az egyetemisták és a polgárok, hogy a vasútállomáson történt tragédia miatt tüntető hallgatókat „baráti beszélgetésre” hívták be a BIA-ba.
A résztvevők üzeneteket hagytak a BIA épülete előtt felállított kordonon, illetve egy levelet is intéztek az ügynökségben dolgozóknak, melyben azt írták, hogy nem félnek az ügynökségtől.
„Hisszük, hogy a Biztonsági-Információs Ügynökségben való munkára szóló felkérés alapvetően humánus. Az ügynökség célja az országunk és annak nemzetközi integritásának védelme, valamint minden állampolgár biztonságának szolgálata kellene, hogy legyen. Ezen elv alapján felszólítunk titeket, hogy álljatok ki azokért az értékekért, amelyekért közösen kellene küzdenünk. Most rajtatok áll, hogy állást foglaljatok, és eldöntsétek, mely értékek mentén kívántok cselekedni”, áll a levélben.
Az egyetemisták a tüntetés során világossá tették, hogy békés, de határozott álláspontot képviselnek, és továbbra is aktívak maradnak céljaik elérése érdekében.
„A lázadás fáklyája fellobbant"
A tüntetésen felszólalt az Újvidéki Művészeti Akadémia egyik hallgatója, Veljko, aki elmondta, hogy a BIA tisztviselői baráti beszélgetésekre hívták őket és szüleiket, valójában azonban az volt a céljuk, hogy megfélemlítsék őket.
„Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy ezek egy olyan szervezet kétségbeesett lépései, amely saját belső összeomlását próbálja leplezni. Megpróbálják elfojtani a lázadásunkat, nem sejtve, hogy ezzel mi, a polgártársaik, elveszítjük a beléjük vetett bizalmat. Csak olajat öntenek a tűzre”, jelentette ki Veljko.
Elmondta továbbá: ahelyett, hogy a BIA garantálná a polgárok biztonságát, éppen azt veszélyezteti.
Elmesélte azt is, hogy a BIA megpróbálta megfélemlíteni egyik egyetemi társát úgy, hogy felkeresték az édesanyja munkahelyét, és ott kérdezősködtek. Ráadásul a Večernje novosti törvénytelenül közzétette a diákok személyes adatait, és horvát kémeknek állította be őket.
Az egyetemista mindenki felszólított, hogy csatlakozzon a közös küzdelemhez, mert „ha most elalszik a lázadás fáklyája, ki tudja, mikor lobban fel újra.”
A tüntető fiatalok kávét főztek a BIA munkatársainak, miközben „Baráti beszélgetésre jöttünk” feliratú transzparenst bontottak ki az ügynökség épülete előtt, ahol a belügyminisztérium (MUP) munkatársai is jelen voltak.
A tüntetés után az egyetemisták visszavonultak az egyetemi városba, de felszólították a polgárokat, hogy közösen ünnepeljék meg a Julián-naptár szerinti újévet. Emellett bejelentették, hogy a következő napokban fontos információkat közölnek a további lépéseikről, írja a 021.rs.


A "baráti beszélgetésre" való behivás nem új a bérces balkánon. Engem az 1960-as években folyamatosan hivogattak és "zárt ajtók mögött" kellett volna adatokat szolgáltatni az általuk meghatározott személyről. Sajnos tőlem nem kaptak használható infókat, mert a válaszokat előzőleg megbeszéltük a kiszemelt személlyel, aki persze ismerősöm volt. Ma is folyik ugyanaz a piszkos mások iránt való kémkedés és adatgyűjtés. Legyünk óvatosak , kinek, milyen bizalmas infót adunk át. A megfigyelés és "besúgói módszer" ma is működik.