Nagyon sok zarándok érkezett tegnap a töröktopolyai búcsúra Nagyboldogasszony, azaz Szűz Mária Mennybevételének ünnepére. A Nagybecskereki Egyházmegye egyetlen Mária-kegyhelye ilyenkor benépesül, az idősek és a fiatalok egyaránt reménnyel telve érekeznek.
A töröktopolyai búcsú keresztúti ájtatossággal kezdődött, majd a kis szenákulummal folytatódott. Azt követte a bűnbánati liturgia, amelyet a szabadtéri oltárnál Böjte Csaba ferences rendi szerzetes, csíksomlyói lelkész, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány elnöke és alapítója vezetett, aki az idei búcsú vendége volt.
„A szerbiai Bánatban még sosem voltam, úgyhogy nagy élmény számomra, és hát most több mint két órát gyóntattam, nagyon sok embert megismertem, gondot, örömöt, fájdalmat, múltat, mindent... és olyan jó látni azt, hogy egy vérből valók vagyunk, összetartozunk. A határok lehet, egy kicsit szétszedtek bennünket, de ennek ellenére itt is az emberek szeretik az Istent, szeretik egymást, aztán még közben zsörtölődnek is, de talpra állnak. Nekem nagy élmény, hogy itt lehetek, és találkozhattam az itteni emberekkel, papokkal”, mondta Böjte Csaba atya.
A szabadtéri oltárnál megtartott ünnepi szentmisét a Nagybecskereki Egyházmegye papjai közreműködésével msgr. Mirko Štefković megyéspüspök celebrálta.
„Örülünk annak, hogy sokan elzarándokoltak ide a kegyhelyünkre. Világos, jubileum évében vagyunk, és nagyon örülünk annak, hogy Böjte Csaba elfogadta a meghívásunkat, és az ő karizmája, az ő buzdító szava, az ő tevékenysége a rászorulók iránt, az mindig buzdítja az embereket. Valahogy mi is közelebb kerülünk Istenhez, és gondolom, ez most jó alkalom, hogy szentgyónást elvégezve, utána a búcsút nyerjük a jubileumi évben. Hogy ez alapján akkor újra indulunk, tovább, az életutunkon. Igaz, ez az egyetlen Mária-kegyhelyünk itt az egyházmegyében, de nagyon örülünk annak, hogy van nekünk is, és igyekszünk még szépíteni az elkövetkezendő években”, mondta a főpásztor.
Lévai János, a templom gondnoka a Mária-kegyhely jelentőségéről szólt.
„Valamikor régen, az 1800-as években megjelent Mária pár helyen a falon, meg egy lobogón, amit a hívek abban az időben sokan láttak, úgyhogy arról is ismeretes volt. Azelőtt volt sok mese arról, hogy idejöttek és mankóval jöttek, akik nem bírtak menni rendesen, meg a vakok, akik nem láttak, és a búcsú után, a szentgyónás után, hogy meggyógyultak, és mankó nélkül mentek haza, meg hogy láttak”, mesélte a templom gondnoka.
A tegnapi ünnepség keretében volt gyónási alkalom, továbbá megtartották az ünnepi énekelt vesperást, dicsőséges rózsafüzért imádkoztak, és ezúttal sem maradt el a gyertyás körmenet, utána pedig közös felajánlási imát mondtak Szűz Mária szeplőtelen szívének.
Ma délelőtt is ünnepi szentmisét szolgáltattak Töröktopolyán.



A FŐSZAKÁCS AJÁNLATA
ÁLLÁSHIRDETÉSEK
Helységnévtár




