Kultúra
Darvasi László Magyarkanizsán: Miért ír az ember? Félelemből!
A 63. Kanizsai Írótábor második napja
Betűméret:             

Rendhagyó irodalomórákat tartottak ma délelőtt Magyarkanizsán és a közeli települések általános iskoláiban a tegnap indult 63. Kanizsai Írótábor résztvevői, délután az Art Caféban Darvasi Lászlóval, a rendezvény idei díszvendégeivel folytatott beszélgetést dr. Bányai János, az írótábor szervezőbizottságának elnöke.

Mint annyian mások, Darvasi László is verseskötetekkel indult, azután következtek az elbeszélések és a regények, az elbeszélések kapcsán pedig különösen fontos megemlíteni, hogy jelentős hányada gyermekekhez szól, mutatott rá dr. Bányai János a beszélgetés során.

„Munkával lesz a mondat, még ha úgy is tűnik, mintha csak kiugrott volna a bokorból, mint egy színes kis nyuszi, szájában répával” – mondta Darvasi László Bányainak arra a kijelentésére reagálva, miszerint van olyan, hogy Kosztolányi-mondat, Ottlik-mondat, Konrád-mondat, Esterházy-mondat, Bodor Ádám-mondat, és nyugodtan állítható, van olyan, hogy Darvasi-mondat, amely egyaránt olvasható a szépirodalmi munkákban és a tárcákban.

„Egy regény mindenkiben benne van, mert az életünk regénye bennünk van, de a második regény már komolyabb gondot jelent: találsz-e annyi mondanivalót, annyi tétet” – vélekedett Darvasi László, aki Szív Ernő nevében is közöl tárcákat. Szavai szerint A könnymutatványosok legendája című regényét könnyedén írta meg, félelem nélkül, viszont a boldogságról, boldogságkereséséről, a boldogság feléléséről szóló Virágzabálók sokkal nehezebben jött létre, s a harmadik regény esetében talán már nem akkora a félelem.

A pénteki írótábori programok részeként az Art Caféban bemutatták a résztvevőknek a Hol tartasz? Hol tartunk? kérdésekre 2013-ban és 2014-ben adott válaszait tartalmazó kötetet, amelynek arculata Pesti Emma és Blaskó Árpád munkáját dicséri. A Szemtől szembe író-olvasó találkozót a Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont épülete előtt tartották meg Komáromi Dóra, Lennert Móger Tímea, Benedek Miklós és Oláh Tamás részvételével, Patócs László moderálásával, s ekkor külön hangsúlyt fektettek a fiatal szerzők és a fiatal írók kapcsolatának kérdéskörére is.

Az 1952-ben alapított Kanizsai Írótábor 63. kiadásának résztvevői ma este irodalmi-közéleti tanácskozáson vesznek részt a Tisza-parton, a Békavárban, ekkor adják meg aktuális válaszaikat Hol tartasz? Hol tartunk? kérdésekre, majd a rendezvény szombaton kötetlen beszélgetésnek helyet adó programponttal zárul.

Rizsányi Attila

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Elhunyt Bicskei István - illusztráció
2025. ÁPRILIS 27.
[ 15:39 ]
Április 23-án nyílt meg a Szabadkai Városi Múzeum vendégkiállítása a magyarkanizsai Dobó Tihamér képtárban, amely Almási Gábor (1911-1994) szabadkai szobrászművész alkotásait mutatja be, azzal az utazó pannókiállítással együtt, amelyet a szabadkai múzeum a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával valósított meg tavaly a...
2025. ÁPRILIS 25.
[ 14:12 ]
Szabadtéri programok, valamint a különféle tájak magyar népzenéje mellett szerb, görög és román muzsikát bemutató gálaműsor is várja a közönséget május 3-án, a táncház napján Budapesten, a Liszt Ferenc téren és a Zeneakadémián. A táncház napja a Liszt Ferenc téren veszi kezdetét 14 órakor szabadtéri...
2025. ÁPRILIS 24.
[ 10:20 ]
A kommentek szerint a magyar nézők után a „sógorok” szívét is meghódítja a híres törökverő vitézünk, írta a Mandiner. Húsvét hétfő óta az ORF osztrák köztévé is vetíti a Hunyadi című nagy sikerű sorozatot. A Die Presse úgy ajánlotta a nézők figyelmébe a szériát, hogy azt írta róla: egy magyar vitéz...
2025. ÁPRILIS 23.
[ 18:38 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó