Tudomány
A gyilkos robotok betiltását követelik
Betűméret:             

Az autonóm támadó fegyverek, a harci robotok - úgynevezett gyilkos robotok - betiltását követelve nyílt levelet írt több mint száz robottechnikával és mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalkozás vezetője az Egyesült Nemzetek Szervezeténél (ENSZ).

A levelet vasárnap a mesterséges intelligenciáról szóló nemzetközi konferencián, Melbourne-ben hozta nyilvánosságra a Future of Life közhasznú intézet. Ebben Elon Musk, a Tesla alapítója és 115 további cégvezető "a háborúskodás harmadik forradalmának" veszélyeire hívja fel a figyelmet.

"A halálos autonóm fegyverek olyan háborút vívhatnak, amely sokkal nagyobb és gyorsabb lehet, mint amit az ember képes felfogni" -olvasható a levélben. Az "iszonyat fegyvereivé" válhatnak, fegyverekké, amelyeket zsarnokok és terroristák az ártatlan lakosság ellen vethetnek be, vagy fegyverekké, melyeket ha meghackelnek, kontrollálhatatlanná válhatnak - írták.

A szakértők azt követelik, hogy ezeket a technológiákat is vegyék fel azon fegyverek listájára, melyek használatát az egyes hagyományos fegyverek alkalmazásának betiltásáról, illetőleg korlátozásáról szóló 1980-as ENSZ-egyezmény (CCW) megtiltja.

"Ha Pandora szelencéjét egyszer kinyitják, nehéz lesz újra lezárni" - hangsúlyozták a levél aláírói. A gyilkos robotok teljesen önállóan működő fegyverek, amelyek emberi beavatkozás nélkül képesek kiválasztani és megtámadni a célpontot. Jelenleg nem léteznek ilyen robotok, de a technológiai fejlődés hatására létrejöttük hamarosan megvalósulhat.

A gyilkos robotokat támogatók szerint a jelenlegi háborús törvények elegendőek lehetnek bármely felmerülő probléma megoldására, ha valaha kifejlesztik ezeket a gyilkos fegyvereket. Véleményük szerint moratóriumra, nem pedig teljes tilalomra van szükség.

Az ellenzők szerint azonban a gyilkos robotok veszélyt jelentenek az emberiség számára és minden önálló "gyilkoló eszközt" be kell tiltani.

Kutatók és prominens személyiségek ezrei tiltakoztak már 2015-ben is az önálló támadófegyverek ellen és emelték fel szavukat a gyilkos robotok betiltásáért. Elon Musk mellett Stephen Hawking brit asztrofizikus is rendszeresen felhívja a figyelmet a katonai célokra használt mesterséges intelligencia veszélyeire. (origo.hu/MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Az antimikrobiális és a gombaellenes terápiák fejlesztését segítő új központ nyílt Karikó Katalin Nobel-díjas biokémikus anyagi és szakmai támogatásával hétfőn a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE). Karikó Katalin a Gazda-Patogén Interakció Központ ünnepélyes megnyitóján felidézte, hogy több olyan tudományos...
2025. MÁJUS 12.
[ 17:45 ]
A NASA Kepler nevű űrtávcsövének köszönhetően fedezték fel a tudósok a Kepler-10 bolygórendszert, amelynek az is lehet, hogy nem kettő, hanem három tagja van. A NASA Kepler űrtávcsövének egyik első felfedezése a Kepler-10 nevű bolygórendszer volt. A Földtől mintegy 560 fényévre található rendszerben kering a...
2025. MÁJUS 11.
[ 18:04 ]
Hétfőn megkezdődött a Magyar Tudományos Akadémia 199., ünnepi közgyűlése a gróf Széchenyi István által alapított, idén 200 éves intézmény budapesti székházában. Freund Tamás, az MTA elnöke ünnepi beszédében először az alapításról emlékezett meg: arról, hogy Széchenyi és társai közüggyé tették a magyar...
2025. MÁJUS 5.
[ 16:30 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó