Gaia - ökológiai rovat
Környezettudatos gondolkodás és magatartás
Franciaországban megdőlt az éjszakai melegrekord
Betűméret:             

Franciaországban megdőlt az éjszakai melegrekord: keddre virradóra regisztrálták a legmelegebbet a mérések 1947-es kezdete óta - jelentette be a meteorológiai szolgálat, a Météo-France.

"Muszáj alkalmazkodnunk a nagy hőséghez, elsőbbséget élvez a dolgozóink és a látogatóink biztonsága" - mondta az Eiffel-tornyot üzemeltető cég, a Sete az AFP hírügynökségnek. "Nagyon valószínű", hogy a műemlék szerdán is korábban fog zárni - jelezte az illetékes.

A párizsi Louvre Múzeum is bejelentette, hogy a nap legforróbb óráiban tapasztalható emelkedő hőmérséklet és a nehéz látogatási és munkakörülmények miatt a világ legnagyobb múzeuma szerdától szombatig kivételesen korábban, délután 4 órakor zárja kapuit a megszokott 6 óra helyett.

A minimális hőmérsékletek országos hőmérsékleti mutatója 30 referenciaállomás átlagaként 21,6 Celsius fokos átlaghőmérsékeletet regisztált kedd hajnalban az országban. A korábbi rekord 21,4 Celsius fok volt, azt 2019. július 25-én állapították meg.

Keddre virradóra a legmagasabb hőmérsékletet a nyugati országrészben található Loire menti Pouzauges településen mérték, ahol a hőmérő higanyszála nem süllyedt 28,7 Celsius fok alá.

Az éjszakai rekordok számos településen megdőltek a minimális hőmérsékletek terén: 26,9 Celsius fok volt Cholet-ban, 26,2 Poitiers-ben és Limoges-ben, 26 Rennes-ben, 25,7 Le Havre-ban, 24,6 Bourges-ban, 24 Tours-ban.

A Météo-France tájákoztatása szerint hétfőn az országos átlagos legmagasabb hőmérséklet elérte a 37,8 Celsius fokot, ez volt "a legmelegebb délután" Franciaországban, amit valaha mértek. A korábbi rekord a 2003-as történelmi hőhullámból származott, 2003. augusztus 5-én 37,7 Celsius fokos átlaghőmérsékletet mértek az országban.

Kedden délután az ország délnyugati részén 44 Celsius fokos hőmérsékletre számít a meterológiai szolgálat, ezért egy atomerőművet bizonsági okokból leállítottak.

A 96 megyéből 54-ben, köztük a párizsi régióban, vörös hőségriadó van érvényben, ami a legmagasabb szint, míg 35 megyében narancssárga a riasztás. Ez azt jelenti, hogy a lakosság több mint 90 százaléka szélsőséges és rendkívüli hőmérsékletnek van kitéve.

A hőség elől menekülve tömegek keresnek felügyelet nélküli fürdőhelyeken enyhülést, tenrepartokon, folyókban vagy a városi csatornákban. Június 18. óta negyven ember fulladt vízbe, főként fiatalok a kormány déli helyzetjelentése szerint.

A hőség olyan mértékű, hogy a párizsi La Défense üzleti negyedében a felhőkarcolókat hütő egyik üzem éjszaka nem tudja teljesen feltölteni a jégkészleteit - mondta az AFP hírügynökségnek a vállalat igazgatója, elismerve, hogy napközben az épületekben várhatóan "a hőmérséklet romlani fog".

A hidegebb tavasz miatt többhetes késéssel ugyan, de már virágzik székelyföldi élőhelyein Európa leglátványosabb vadon élő orchideája, a fokozottan védett boldogasszony papucsa (Cypripedium calceolus). Az Európában és Romániában is szigorú védettséget élvező növényfaj Hargita megyében a Csíki- és...
2026. JÚNIUS 12.
[ 16:24 ]
Az Európai Unió kedden, a Mediterrán Paktum keretében elindította a transzmediterrán megújulóenergia- és tiszta technológiai együttműködés (T-MED) nevű kezdeményezést, amelynek célja, hogy 2035-ig akár 25 milliárd euró értékű beruházást mozgósítson a mediterrán térségben a megújuló energiaforrások, a...
2026. JÚNIUS 9.
[ 17:49 ]
Június 5-én, a környezetvédelmi világnapon a figyelem ismét arra irányul, milyen következményekkel járhat a természeti környezet további romlása. Az idei világnap jelmondata – „A természetből merítve. A klímáért. A jövőnkért.” – arra emlékeztet, hogy az erdők, a vizes élőhelyek, a gyepek, a talajok és a...
2026. JÚNIUS 5.
[ 12:51 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó