A médiában az Egyesült Arab Emírségek ADNOC nevű vállalata jelenik meg a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) orosz tulajdonrészének potenciális vásárlójaként.
A NIN hetilap azt írta, hogy az ADNOC át fogja venni a NIS orosz tulajdonrészét. Jelenleg az oroszok 56,15 százalékos részesedéssel rendelkeznek.
Hivatalos megerősítés nincs. Azt sem tudni, mennyibe kerülne az orosz rész, sem azt, mikor kerülhetne sor a tranzakcióra – ha egyáltalán sor kerül rá.
A szakértők egyetértenek abban, hogy ez valós opció lehet, sőt ebben a pillanatban talán a leglogikusabb, bár továbbra is lehetséges vásárlóként szerepel a magyar MOL is – írja a Nova ekonomija.
Ha az információk igazak, Milun Babić, az Energetikusok Szövetsége Közgyűlésének elnöke szerint ez valóban jobb lehetőség annál, hogy az amerikai szankciók miatt üzemanyag nélkül maradjon Szerbia. Mégsem ez lenne az ideális megoldás.
„Számunkra az lenne a legjobb, ha az oroszokkal sikerülne megállapodni arról, hogy teljesen átadják nekünk a NIS irányítását, mégpedig nagyjából húsz évre, és azt követően készítenénk el a mérlegeket és rendeznénk a számlákat. Ez stratégiailag jó lenne nekik is, persze nekünk is, és az oroszok számára alkalom lenne megmutatni, hogy „törődnek” velünk, hogy jóindulatúak velünk – különösen abból a szempontból, hogy mi nem vezettünk be szankciókat ellenük. Az eladás az araboknak lehetséges opció, de jelenleg rengeteg szereplő van ebben az egész történetben” – nyilatkozta Babić a Nova ekonomijának.
Hogy sok szereplő van, azt Aleksandar Vučić szerb elnök is megerősítette. Azt mondta, az oroszok három partnerrel tárgyalnak a NIS-ben lévő részvénycsomag eladásáról. Hozzátette, Szerbia nem tud ragaszkodni az elővásárlási joghoz, amelyhez kisebbségi partnerként joga lenne, mert „az oroszok azt fogják mondani, hogy ez nem önkéntes, hanem kényszerű eladás”.
Végül azt is kijelentette, hogy Szerbia rendelkezik annyi pénzzel, hogy kifizesse az orosz részesedést a NIS-ben, de „ők úgy döntöttek, hogy másokkal tárgyalnak”.
Branimir Jovanović, a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Tanulmányok Intézetének szakértője szerint számára már a kezdetektől az volt az egyik legvalószínűbb lehetőség, hogy az arabok vásárolják meg a NIS-t.
„Az arab országok mindenkivel jó kapcsolatot ápolnak – az amerikaiakkal, az oroszokkal és Szerbiával is. Emellett komoly szereplők az olajiparban” – mondja Jovanović, aki nem lát egyetlen érvet sem amellett, hogy a hírek ne valósuljanak meg, írja a 021.rs.
Szerinte az arabok piacra lépésének elsősorban politikai okai vannak: ismét olyan szereplőként jelenhetnek meg, akik „megoldják a problémákat”, és képesek közvetíteni két nagyhatalom között. De nem csak politika van a háttérben, gazdasági érvek is szólnak mellettük.
„A NIS egyáltalán nem rossz vállalat, 2024-ben is mintegy 90 millió euró nettó nyeresége volt. Igaz, a profit csökkent 2023-hoz képest, de így is pluszban voltak. Előtte pedig még nagyobb hasznokat értek el – 2023-ban körülbelül 400 millió eurót, 2022-ben még többet, mintegy 800 milliót. A NIS afféle aranytojást tojó tyúk, és ha az arabok lesznek a tulajdonosok, és nem lesznek szankciók, a profitok visszatérnek a korábbi szintekre, sőt talán növekedhetnek is” – véli Jovanović.
Mit jelentene az arabok megjelenése a szerbiai piacon?
„Az első dolog, ami megtörténhetne, hogy az arabok elkezdik Szerbiában – vagy akár a teljes régióban – árusítani saját olajukat. Lehetséges, hogy növelni próbálják helyi jelenlétüket, például befektetnek a pancsovai finomítóba vagy hasonló projektekbe. Tavaly még az osztrák OMV-be is befektettek, így nagyon is elképzelhető, hogy stratégiailag pozicionálni akarják magukat ebben a térségben” – zárja Jovanović, hozzátéve, hogy a jelenlegi helyzetet „mintha rájuk szabták volna”.
Mit tudunk az ADNOC-ról?
A médiában potenciális vásárlóként emlegetett vállalat az Abu-Dzabi Nemzeti Olajvállalat (ADNOC). Állami tulajdonban van, de formálisan a legmagasabb irányítási szintet az Egyesült Arab Emírségek elnöke és Abu-Dzabi uralkodója, Mohamed bin Zajed Ál Nahján sejk képviseli, aki gyakran találkozott Vučićtyal.
Az ADNOC jelenleg a világ egyik legnagyobb olaj- és gáztermelője. Emellett két hete jelentették be, hogy az ADNOC leányvállalata, az XRG előzetes megállapodást írt alá azeri SGC egy részének megvásárlásáról – ez az a vállalat, amely a Kaszpi-tenger térségéből Európába irányuló gázszállításért felel.
Mindemellett potenciális vásárlóként több más cég is felmerült. Három nappal ezelőtt a magyar külügyminiszter, Szijjártó Péter például kijelentette, hogy a magyar MOL is átveheti a NIS egy részét.



A FŐSZAKÁCS AJÁNLATA
ÁLLÁSHIRDETÉSEK
Helységnévtár




