Gazdaság
Đedović Handanović: Nem vagyunk elégedettek a Mol javaslatával, de továbbra is elkötelezettek vagyunk a tárgyalások mellett
Betűméret:             

Dubravka Đedović Handanović bányászati és energiaügyi miniszter a Mol képviselőivel folytatott tárgyalást követően kijelentette, hogy a szerb fél elégedetlen a ma kapott javaslattal, ugyanakkor hangsúlyozta: Szerbia továbbra is elkötelezett a Mollal folytatott tárgyalások és a kompromisszumkeresés mellett, de nem mindenáron.

„Védjük és meg fogjuk védeni országunk érdekeit” – írta Đedović Handanović az Instagramon, ahol videót is közzétett a magyar vállalat képviselőivel folytatott többórás tárgyalást követően.

Az illetékes miniszter rámutatott, hogy „nem elégedett a kapott javaslattal”, amely a pancsovai finomítóra vonatkozik.

„Olyan vörös vonalakról van szó, amelyeket egyértelművé tettünk, hogy Szerbia nem lép át – elsősorban a pancsovai finomító jövőbeni működéséről, a nyersolaj-feldolgozási kapacitásról, valamint arról, hogyan biztosítsuk, hogy a megállapodásban rögzített szinteket tiszteletben tartsák – vagyis hogy a finomítói feldolgozás, illetve a kőolajszármazékok bizonyos mértékben fedezzék Szerbia piacát, elsősorban a szerb gazdaság érdekében” – hangsúlyozta Đedović Handanović.

Mint kiemelte, ez rendkívül fontos, mivel a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) stratégiai és domináns vállalatnak számít az olajipari szektorban.

„Azt szeretnénk, hogy ez így is maradjon, ugyanakkor szó van a NIS korábban vállalt kötelezettségeiről is, amelyek fontosak a Szerb Köztársaság számára, valamint arról, hogyan lehet biztosítani, hogy ezek teljesüljenek, vagy hogy az állam megfelelő kompenzációban részesüljön. Ami hátra van, az az, hogy megvárjuk a Mol új javaslatát, és azt, hogy az a lehető legrövidebb időn belül megérkezzen” – tette hozzá a miniszter.

Elmagyarázta, hogy Szerbia érdeke világos: „megvédeni a polgárokat, az országot és a gazdaságot”.

„A Szerbiai Kőolajipari Vállalat kritikus energetikai infrastruktúrát jelent és az is. Hogy világos legyek: itt egy jövőbeli részvényesek közötti szerződésről van szó, egyik oldalon a Mol, a másikon a Szerb Köztársaság áll, illetve azokról a kötelezettségekről, amelyeket a Molnak teljesítenie kell majd mint a szerbiai kritikus energetikai infrastruktúra jövőbeli irányítójának” – zárta nyilatkozatát Đedović Handanović.

Kedden dőlhet el a NIS sorsa - illusztráció
2026. JÚNIUS 13.
[ 15:49 ]
Az állami vállalatok 2025-ben nyereségük után összesen 600 millió dinárt fizettek be Szerbia költségvetésébe, ami csaknem háromszor kevesebb az egy évvel korábbi összegnél – írja a 021.rs az N1 összefoglalója alapján. 2024-ben ugyanezen a jogcímen még 1,6 milliárd dinár került az államkasszába. A 2027-re vonatkozó...
2026. JÚNIUS 13.
[ 11:56 ]
Szerbia gazdasága 2025-ben mintegy 957,6 milliárd dináros nettó nyereséget ért el, ami 10,9 százalékkal több az előző évinél – közölte a Cégnyilvántartási Ügynökség (APR) éves pénzügyi beszámolója alapján a 021.rs. Az adatok szerint a szerbiai vállalatok összes bevétele 21.112 milliárd dinárt tett ki, ami éves...
2026. JÚNIUS 13.
[ 7:47 ]
Arra kérik a mezőgazdasági termelőket, hogy ne égessék fel a tarlót és a növényi maradványokat a földeken, mert ez nemcsak komoly tűzveszélyt jelent, hanem hosszú távon a talaj termőképességét is rontja – írja a 021.rs. A Modern Készségek Központja és a bogutovaci önkéntes tűzoltó-egyesület közös...
2026. JÚNIUS 13.
[ 7:42 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó