Gazdaság
Újabb élelmiszer-drágulási hullám érheti el Európát, de mi vár Szerbiára?
Betűméret:             

A növekvő olaj- és gázárak, az ellátási láncok zavarai és a globális válságok miatt a következő hónapokban tovább emelkedhetnek az élelmiszerárak Európában és Szerbiában is – figyelmeztetnek a szakértők.

Slobodan Aćimović közgazdászprofesszor az RTS-nek nyilatkozva elmondta: a világ évek óta úgynevezett költséginflációs környezetben él, vagyis a növekvő termelési és szállítási költségek közvetlenül hajtják az inflációt.

Kiemelte, hogy az energiaárak kulcsszerepet játszanak az élelmiszer-drágulásban, mivel a műtrágya árának 70–80 százalékát a gáz ára befolyásolja. A gáz és a kőolaj ára az utóbbi időszakban mintegy 30 százalékkal emelkedett.

A professzor szerint a hatások nem jelennek meg azonnal, mert a tavaszi vetéshez szükséges beszerzések még a korábbi árakon történtek, nagyobb drágulás inkább az őszi vetés időszakában várható.

Aćimović úgy véli, hogy ha a közel-keleti konfliktus viszonylag gyorsan lezárul, a kőolaj ára hordónként 80–85 dollár körül stabilizálódhat.

Felidézte: az élelmiszerárakra eddig a legnagyobb hatást az ukrajnai háború 2022-es kitörése gyakorolta, ugyanakkor szerinte az újabb válság ismét felerősítheti az inflációt.

Hozzátette: 2026-ban ismét az infláció lehet az egyik meghatározó gazdasági tényező, bár kétszámjegyű pénzromlásra nem számít.

A professzor szerint Szerbia gazdasági stabilitásának megőrzéséhez kulcsfontosságú a stabil energiaellátás, a hosszú távú gázmegállapodás és a gazdaság támogatásának fenntartása.

Adrijana Mesarović szerb gazdasági miniszter és miniszterelnök-helyettes pénteken Jeom Han-kuval, Dél-Korea kereskedelmi miniszterével tárgyalt a két ország gazdasági kapcsolatainak fejlesztéséről, az új beruházási lehetőségekről és a külkereskedelmi együttműködés erősítéséről, közölte a Tanjug. Mesarović...
2026. JÚNIUS 5.
[ 21:05 ]
A következő hét napban nem változnak az üzemanyagok maximált kiskereskedelmi árai Szerbiában. A dízel üzemanyag literenkénti ára továbbra is 222 dinár, míg a benziné 196 dinár marad. Az új üzemanyagárakat a szerb Bel- és Külkereskedelmi Minisztérium minden pénteken legkésőbb 15 óráig teszi közzé. A hatályos...
2026. JÚNIUS 5.
[ 14:21 ]
Szerbia és Oroszország továbbra is megbízható partnerek maradnak az energetikai ágazatban – jelentette ki Dubravka Đedović Handanović bányászati és energiaügyi miniszter a szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon (SPIEF). A tárcavezető szerint a két ország közötti párbeszéd révén olyan együttműködési...
2026. JÚNIUS 5.
[ 11:20 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó