Megkezdte értékmegőrző munkáját a Kőrösi Csoma Sándor-program és a Petőfi Sándor-program 127 frissen felkészített ösztöndíjasa - közölte a nemzetpolitikai államtitkárság az MTI-vel.
Az államtitkárság idén negyedik alkalommal küldi a nemzeti ügyek iránt elkötelezett fiatalokat a világ számos országába annak érdekében, hogy megerősítsék az ott élő magyarok nemzeti identitását, támogassák a magyar-magyar kapcsolatokat. Állomáshelyükön közösségi programokat szerveznek, történelmet és magyar nyelvet tanítanak, ösztönözik a magyarok közösségi életét és kapcsolattartásukat az anyaországgal - olvasható az összegzésben.
Mint kifejtették: a Kőrösi Csoma Sándor-program keretében szeptember elsejétől az északi féltekén: az Egyesült Államokban, Kanadában és Európában 77 ösztöndíjas teljesít szolgálatot az következő kilenc hónapban.
A Petőfi Sándor-program idén második alkalommal, 51 ösztöndíjas bevonásával indul. A program jelentős részben a volt monarchia területére terjed ki, érintve Romániát, Ukrajnát, Szerbiát, Horvátországot, Szlovéniát, Szlovákiát, Csehországot, Bosznia-Hercegovinát, Macedóniát és Dél-Lengyelországot.
Idén egyszerre vettek részt augusztus végén a már hagyományos egyhetes képzésen mindkét program ösztöndíjasai. Ahogy Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes a felkészítő hét megnyitóján kiemelte, fontos célja a programoknak, hogy a magyarok között hálózat szerveződjön - írták, hozzátéve: az államtitkárság ösztönözni kívánja, hogy a külhoni magyarok a Magyarországgal ápolt kapcsolatok mellett egymással is folytassanak párbeszédet.
A felkészítésen az ösztöndíjasok előadásokat hallgattak a nemzetpolitikai stratégiáról, a magyar diaszpóra és szórvány történetéről, jelenlegi helyzetéről, továbbá az egyes régiókban élő magyarok történetéről, az egyházak szerepéről a diaszpórában és szórványban. Ismereteket szereztek a honosítás és az egyszerűsített állampolgársági kérvények ügyintézésének módjáról is.
A közleményben jelezték: az államtitkárság kiemelt figyelmet fordít arra, hogy minél több hír jusson el a külhoni magyarokról Magyarországra és más magyarlakta területekre, ezért egy napot a kiutazók kommunikációs felkészítésére szántak. A jó sajtókapcsolatok kiépítése érdekében profi szakemberektől hallhatták, hogyan vegyék fel és ápolják a kapcsolatot a helyi újságírókkal, ezzel is hozzájárulva, hogy a külhoni magyar közösségek minél szélesebb köre tájékozódhasson az ösztöndíjasok munkájáról.
A tavaly augusztus óta sikeresen működő Petőfi Sándor-program weboldalának (www.petofiprogram.hu) mintájára, újításokkal, június 15-én elindult a Kőrösi-program oldala (www.korosiprogram.hu) is. Ezek a honlapok lehetőséget biztosítanak az ösztöndíjasoknak, hogy a kilenc hónap alatt folyamatosan hírt adjanak részben saját munkájukról, részben arról, hogyan élnek a magyar közösségek, bemutassák mindennapjaikat, ünnepeiket, ismert és érdekes személyiségeiket - mutatott rá az államtitkárság.
Hozzátették: Grezsa István, a programokat felügyelő miniszteri biztos a felkészítő hét megnyitóján elmondta, hogy az idei hétszeres túljelentkezésnek köszönhetően kiválóan felkészült fiatalokat vonhattak be a munkába. (MTI)
Nincs hozzászólás. Legyen az első!