Kárpát-medence
A Felvidékről kitelepített magyarokra emlékezett a Rákóczi Szövetség
Betűméret:             

A Magyar Országgyűlés egyhangú határozata értelmében április 12-e 2012 óta a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja. Ezen a napon azokra emlékezünk, akiket a második világháborút követően jogfosztás, kisemmizés és kényszerkitelepítés sújtott.

A Rákóczi Szövetség az idén is méltó módon tisztelgett e sorsüldözöttek előtt ünnepi megemlékezése keretében a Dunán, a Zsófia Rendezvényhajó fedélzetén. A megemlékezést követően a szervezet megtartotta éves rendes közgyűlését is.

A Felvidékről történő kitelepítés a Beneš-dekrétumok, valamint az 1947-es csehszlovák–magyar lakosságcsere-egyezmény következményeként mintegy 100 ezer magyart érintett. Az áldozatok gyakran teljes vagyonuktól megfosztva, mostoha körülmények között kényszerültek új életet kezdeni Magyarországon. A Rákóczi Szövetség által évről évre, április 12-én megrendezett esemény célja, hogy az emlékezés lángját életben tartva biztosítsuk: az átélt igazságtalanság soha ne merüljön feledésbe, és a történelem áldozataivá vált felvidéki magyarok emléke tovább éljen.

A megemlékezésen Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke köszöntőjében kifejtette: „emlékezni és emlékeztetni kötelességünk. Közösségünk emlékezete meghatározza jövőnket. Mi azzal tartozunk a Magyarországra kitelepített és a Csehországba deportált magyaroknak, hogy megőrizzük és továbbadjuk emléküket. Sorsuk és emlékük segítsen megőrizni önbecsülésünket és közösségünk erejébe vetett hitünket”.

Szili Katalin, korábbi házelnök és miniszterelnöki főtanácsadó beszédében kitért arra, hogy a Felvidékről kitelepített magyarok története „nemcsak egy szomorú múlt része, hanem egy figyelmeztetés is arra, hogy a béke, az összetartozás és az emberek közötti megértés sokkal fontosabb, mint bárminemű politikai indíttatású megosztottság”.

A megemlékezésen jelen volt és ünnepi beszédet mondott Gubik László, a Magyar Szövetség elnöke is. A programot zenés és irodalmi műsor színesítette: fellépett Szvorák Katalin, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar népdalénekes, előadóművész, a Sendergő kamaraegyüttes és zenekara, továbbá Szurdi Róbert, a muzslai Endrődy János Alapiskola diákja.

A Duna nyílt vizén, a Zsófia Rendezvényhajón szervezett rendezvény után a Rákóczi Szövetség megtartotta éves rendes közgyűlését, amelyen a tagság elfogadta a Szövetség 2024. évi beszámolóját és közhasznúsági jelentését, a 2025. évi programtervvel és költségvetéssel együtt. A közgyűlés ezen felül megszavazta a Rákóczi Szövetség alapszabályának módosítását és elfogadta a befektetési szabályzatát is.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Magyarország kormánya és a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága mindent megtesz a magyar nyelvű oktatás megőrzéséért és fejlesztéséért, hiszen ez a szülőföldön való megmaradás záloga - jelentette ki Szilágyi Péter nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár a magyar állam támogatásával...
2025. ÁPRILIS 12.
[ 21:10 ]
Nem engedünk semmiféle félrebeszélésnek, ha a kárpátaljai magyarok jogairól van szó: Ukrajnának maradéktalanul rendeznie kell a magyar kisebbség jogainak védelmét - jelentette ki Ferenc Viktória, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője az MTI-hez eljuttatott közleményében pénteken. A fideszes EP-képviselő arról...
2025. ÁPRILIS 11.
[ 23:28 ]
Meg kell óvni közös örökségünket és biztosítani kell a következő nemzedékek életfeltételeit a Kárpát-medencében - jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a felvidéki Érsekkétyen, ahol előadást tartott az idei, már 10. Fenntarthatósági Témahét keretében tartott rendezvényen csütörtökön. A...
2025. ÁPRILIS 10.
[ 16:01 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó