Hosszú várakozás és nem kis izgalom előzte meg a temerini községi képviselő-testület március 12-ei ülését, melyen minimális többséggel ugyan, de menesztették az eddigi polgármestert, Vladislav Capikot, és helyére Gusztony Andrást, a VMDP körzeti szervezetének első emberét, a képviselő-testület eddigi elnökét választották meg. Gusztony a korábbi négy éves választási ciklusban egyszer már irányította a községet. A mai napirend megtárgyalását a végtelenül összekuszálódott politikai viszonyok miatt egyszer már elhalasztották, de már azt megelőzőleg a legkülönfélébb kombinációk lehetősége merült fel, miután az addig többségben levő Demokrata Párt három részre szakadt, a polgármester pedig – tisztségét furcsa módon megtartva – kilépett abból a pártból, amelynek a polgármesteri mandátumot köszönhette. Vezetői sikertelenségét palástolva, politikai bosszúból nemcsak leváltotta tanácsadóit, s ezzel megszegte a koalíciós szerződést, hanem a tényleges okokat elferdítve megpróbálta őket erkölcsileg is diszkreditálni. A már-már sikeresen összeálló új vezetés létrejöttét az utolsó pillanatban meggátolta a Szerb Haladó Párt visszalépése. Ebből nyilvánvalóvá vált, hogy a válság további mélyítésével valójában kényszerigazgatást szeretnének kierőszakolni, azt remélve, hogy a választások után létrejövő új kormány majd őket teszi egyeduralkodóvá a községi önkormányzatban.
Eléggé el nem ítélhető módon, korábbi ígéreteikre csúnyán rácáfolva, csatlakozott hozzájuk a VMSZ is. Helyi vezetőik többsége ezzel a község számára elhibázott és rossz döntéssel ugyan nem értett egyet, de a Szabadkáról diktált pártfegyelem erre kötelezte őket, márpedig Pásztor Istvánt legkevésbé Temerin helyzete foglalkoztatja: számára csak az fontos, hogy ő és holdudvara minél jobb személyes pozíciókat kapjon a Szerb Haladó Párt által a választások után alakítandó köztársasági kormányban. Ennek érdekében akár a temerini önkormányzatot is feláldozta volna, akárcsak Kasza 2012-ben.
Az elhibázott és önző szabadkai taktikának váltak áldozataivá a VMSZ temerini községi tisztségviselői azáltal, hogy képviselőik távol maradtak a szavazástól. Mi mindenesetre továbbra is nyitottak vagyunk, csatlakozhatnak hozzánk, hisz ezt kívánná a temerini magyarság érdeke, amit együttes erővel hatékonyabban tudnánk képviselni, mint ezt már volt alkalmunk megmutatni. A VMDP, az SPS, a DS, a demokraták csoportjából kivált függetlenek és az DSS-Új Szerbia szavazatai nem lettek volna elégségesek, ha e megoldást nem támogatja a radikálisok két képviselője is. Még mielőtt a VMSZ ezt képmutató módon a szemünkre hányná, szögezzük le, mindez nem történt volna meg, ha hűek maradnak ígéretükhöz, hiszen a jelenlegi helyzetet elhibázott politikai számításukkal szabadkai vezéreik kreálták.
Egyébként a polgármester által javasolt új községi tanácsba a VMDP, az DSS-Új Szerbia és a szocialisták egy-egy, a demokraták pedig két tagot delegáltak. Nem lesz könnyű dolguk, mint ahogyan nem lesz könnyű dolga a polgármesternek s a VMDP-nek sem, de továbbra is bízunk választóink, a helyi magyarság töretlen támogatásában.
Temerin, 2014. március 12.
Csorba Béla, a VMDP elnöke



Nincs hozzászólás. Legyen az első!