Kultúra
64. Vásárhelyi Őszi Tárlat: Verebes György kapta az MMA különdíját
Betűméret:             

Különös megbecsüléssel kell fordulnunk a kultúra művelői felé - hangsúlyozta a Miniszterelnökséget vezető miniszter vasárnap Hódmezővásárhelyen. Mint Lázár János a 64. Vásárhelyi Őszi Tárlat megnyitóján kifejtette, a művész juttat bennünket a széphez, az öröm forrása a művészet és a művész alkotómunkája. A megnyitón adták át a nagy hagyományú kiállítás díjait is, a Magyar Művészeti Akadémia különdíját a zentai származású, Szolnokon élő Verebes György kapta.

A történelem megfosztotta az országot a magánmecenatúra kialakulásától - mondta a politikus. Hozzátette: éppen ezért tartja fontosnak, hogy Hódmezővásárhely a művészetet szerető polgárok közösségeként immár 64. alkalommal állt az Őszi Tárlat mögé.

Közép-Európában ahhoz, hogy a művész mondani tudjon valamit saját magáról, a világról, a segítséget nem a magánszférából várhatja, hanem a közösségtől.

A miniszter elmondta, bízik benne, az országnak lesz olyan középosztálya, amely fontosnak tartja, hogy otthonában, irodájában a hazai képzőművészet is szerepet, sőt időnként főszerepet kapjon.

Lázár János hangsúlyozta, az Őszi Tárlat nemcsak azért fontos, mert bemutatkozási lehetőséget kínál az alkotóknak, hanem azért is, mert "egyfajta mérce, megméretkezés, megmerítkezés is", egyben lehetőséget kínál arra, hogy kiderüljön, hogy áll a magyar képzőművészet ügye ma a világban.

Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnöke szerint az elmúlt évtizedek azt tanították, ha a magyar közéletnek van világszínvonalú rétege, akkor az az alkotóművészet.

Magyarország művészeti nagyhatalom, ennek egyik nagyon fontos bázisa Hódmezővásárhely, a hazai képzőművészet egyik zászlóshajója - hangsúlyozta az MMA elnöke.

A tárlat megnyitóján 21 elismerést adtak át. A fődíjat, a Tornyai-plakettet Keserü Ilona festőművésznek ítélte oda a zsűri.

A Hódmezővásárhely városa és a Magyar Művészeti Akadémia által közösen alapított Rudnay Gyula Művészeti Ösztöndíjat, amellyel egy éven át havi százezer forint támogatás és a névadó leszármazottja által adományozott Rudnay-rézkarc is jár, Szabó Menyhért szobrászművész nyerte el. A Fiatal festők nívódíját Dobó Bianka grafikusművész kapta.

A kiállítás fődíján túl Hódmezővásárhely városa adja az Endre Béláról, valamint a Galyasi Miklósról elnevezett díjakat is: előbbi mesterdíjat Gálhidy Péter szobrász-, utóbbi nívódíjat Horváth Roland festőművész vehette át. A Magyar Művészeti Akadémia által felajánlott díjban Verebes György festőművész részesült, az Emberi Erőforrások Minisztériumának díját Kotormán Norbert szobrászművész kapta.

A Vásárhelyi Őszi Tárlat a maga 196 művével és 134 kiállító művészével átfogó képet nyújt a kortárs magyar képzőművészet ábrázoló törekvéseiről. A hagyományos festészeti műfajok - portré, városkép, tájkép - éppúgy megjelennek az Alföldi Galériában december elejéig látogatható kiállításon, mint a kortárs grafika manapság divatos törekvései és a munkaigényes, nagy szakmai műgonddal készülő tradicionális nyomatai. A tárlat ugyanakkor egyfajta "csöndes paradigmaváltás" terepe is, ahol feltűnnek az újabb képzőművészeti kísérletek - írta a tárlatot rendező Nagy Imre művészettörténész, a Tornyai János Múzeum igazgatója ajánlójában. (MTI)

Meghalt Nyakó Júlia színésznő - illusztráció
2026. JÚNIUS 22.
[ 21:34 ]
Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap. A eseménynek idén június 15. és 21. között Debrecen adott otthont, a versenyprogramban 14 előadás mutatkozott be - közölte a szervező...
2026. JÚNIUS 22.
[ 11:15 ]
Életének hetvenhetedik évében elhunyt Slavenka Drakulić horvát írónő, esszéista és újságíró, a kortárs horvát irodalom egyik legismertebb nemzetközi alakja – írja a Nova.rs a Jutarnji listre hivatkozva. Drakulićot a térségben és nemzetközi szinten is azok közé a szerzők közé sorolták, akik különös...
2026. JÚNIUS 21.
[ 17:37 ]
Életének 96. évében, pénteken elhunyt Timár Sándor Kossuth-díjas koreográfus, a Nemzet Művésze, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja. Timár Sándort – akit családja körében ért a halál – a Magyar Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti – közölte az MMA pénteken az MTI-vel. Timár Sándor a...
2026. JÚNIUS 20.
[ 14:40 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó