A magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskolában szombaton délelőtt tartották meg az I. Vajdasági keresztrejtvény-fejtő versenyt. Az ötletgazda és fő szervező Ábel István helybeli nyugalmazott matematika- és informatikatanár volt, de felsorakozott mellé a Generáció civil szervezet és a Családi Kör hetilap is, mivel Ábel István az újság keresztrejtvény-szerkesztője is egyben. A szervezők nagyjából 25-30 résztvevőre számítottak, ehhez képest 48-an jöttek el a versenyre Vajdaság számos településéről.
„Régóta érlelődött már bennem egy ilyen versenynek a gondolata, végre aztán sikerült is összehozni. Magyarországon nagy hagyománya van a keresztrejtvény-fejtő versenyeknek, évente 10-12 hasonlóra is sor kerül. Jónéhányon magam is részt vettem már és ott jutott eszembe, hogy ilyet mi is tudnánk csinálni. A Generáció civil szervezet azonnal mellém állt és jócskán kivette részét a szervezésből, de támogatást nyújtott a magyarkanizsai községi önkormányzat is. Nem volt nehéz meggyőznöm a hetilap vezetését sem, akik azonnal nekiláttak az esemény népszerűsítéséhez, a versenyt megelőzően pedig a Családi Kör két számában is gyakorló keresztrejtvényeket jelentettek meg, hogy a potenciális résztvevők mind jobban felkészülhessenek. Az újság a nyeremények egy részét is biztosította, hiszen a legjobbaknak a Családi Kör egy-, fél- és negyedévi előfizetését ajánlott fel. Számomra az is szinte hihetetlen volt, hogy meghirdetését követően mennyien érdeklődtek a verseny iránt, ami teljességgel alátámasztotta azt a hitemet, hogy nagyon sok állhatatos, szinte megszállott keresztrejtvény-fejtő van Vajdaságban is. Akik eljöttek, óriási lelkesedéssel érkeztek, szinte látszott rajtuk, hogy égnek a vágytól, hogy keresztrejtvényt fejthessenek, méghozzá versenyszerűen. Ettől függetlenül azonban nem is annyira a versengés, mint inkább a közösségbe való tartozás és összetartozás érzésének erősítése lenne az egész esemény lényege, hogy azok, akiknek hasonló az érdeklődési körük, esetünkben a keresztrejtvény-fejtés, jöjjenek el, ismerkedjenek és barátkozzanak egymással. A verseny résztvevőinek 90 perc alatt két rejtvényt kellett megfejteniük. Egyik egy A3-as formátumú skandináv, a másik pedig egy Plusz egy poén típusú, szóberakós rejtvény volt, amelyeket egyesek röpke fél óra alatt megoldottak” - nyilatkozta Ábel István, akiről tudni kell azt is, hogy ő a meghonosítója a Magyarkanizsán már néhány éve minden hétfőn lebonyolításra kerülő, nagy sikerű Quiz Night vetélkedőnek is.
Saját bevallásuk szerint a résztvevők kivétel nélkül rendszeres keresztrejtvény-fejtők, nem múlik el napjuk rejtvényfejtés nélkül. A legtöbben kiváló kikapcsolódásnak tartják, amivel ráadásul ismereteiket is bővítik. Versenyszerűen még egyikük sem fejtett keresztrejtvényt, de nagyon remélik, hogy az effajta megmérettetés nálunk is meghonosodik majd.
A megfejtett keresztrejtvények ellenőrzése után kiderült, hogy az I. Vajdasági Keresztrejtvény-fejtő versenyt a magyarkanizsai Remete Lackó Angéla nyerte meg, akinek egyik rejtvényében sem volt hiba. A második hely is Magyarkanizsára került. Nagy Károly rejtvényeiben 1 hibapontot talált a versenybíróság. A harmadik helyen a zentai Borsos Éva, a negyediken az adai Milošev Annamária, az ötödiken a zentai Both Judit, a hatodikon pedig az ugyancsak zentai Szalma Emese végzett. Valamennyiüknek (és még további két versenyzőnek) 2-2 hibapontja volt, közöttük az átadási idő, tehát a gyorsaság döntötte el a helyezési sorrendet. A szervezők az első hat helyezettet részesítették jutalomban.
A keresztrejtvény-fejtő verseny legfiatalabb résztvevője a völgyparti Gubik Szibilla, a legidősebb pedig a magyarkanizsai Bogács Károly volt. A magyarkanizsai versenyre a legtávolabbról a szenttamási Horváth Tibor érkezett. A szervezők őket is szerény jutalomban részesítették.
Bödő Sándor




Nincs hozzászólás. Legyen az első!