Szerbia
Egyre többen kapnak behívót katonai gyakorlatokra
Betűméret:             

Mind több szerbiai polgár kap behívót, hogy néhány napon belül jelenjen meg a kaszárnyában, a katonai gyakorlatok résztvevői pedig annyi juttatást kapnak, mintha dolgoztak volna.

A védelmi minisztérium illetékeseinek elmondása szerint a tartalékosok rendes aktivitásáról van szó, tartalékosnak pedig azok számítanak, akik leszolgálták katonai szolgálatukat vagy más módon rendezték ezt a kötelességüket, de még nem töltötték be 60. életévüket.

„Mindez a törvény szerint történik. A katonaság semmit sem tesz önkényesen. Én is tartalékos vagyok, de már régóta nem hívtak be, mert 48 éves vagyok. A harci beosztás szerint Kruševachoz tartozom, és a járművezető vagyok” – mondta el a Blic napilapnak nyilatkozva Bratislav Gašić védelmi miniszter.

Minden tartalékos számíthat arra, hogy egyszer csak behívót kap katonai gyakorlatra. Az pedig, hogy végül kapni fog-e, nagyrészt attól függ, hogy az az egység, amelyhez a beosztás szerint tartozik, tervez-e gyakorlatokat. Az ilyen aktivitásokon a bevett gyakorlat szerint 30-100 tartalékos vesz részt, magyarázták a minisztériumban.

A hiányzást igazolni kell

„A hadköteles polgárokat gyakorlatokra, kurzusokra, valamint a katonai és civil képzések egyéb formáira hívják be annak céljából, hogy képessé váljanak a missziók és gyakorlatok végrehajtására háborúban és békeidőben” – fejtette ki Jovan Krivokapić, az illetékes tárca szóvivője. Hozzátette: a hadkötelesség felfüggesztéséről szóló döntés meghozatalával az önkéntes szolgálat került bevezetésre, de mindazok, akik nem kívánnak katonai szolgálatot teljesíteni, bekerülnek a katonai nyilvántartása és kötelesek a tartalékos egységek részeként szolgálatot teljesíteni.

A katonai gyakorlat idejére a tartalékosokat a kaszárnyában vagy sátorban szállásolják el, a dolgozóknak igazolni kell munkaviszonyukat, hogy az átlagfizetéssel összhangban levő juttatást kaphassanak.

Vannak olyan esetek is, amikor egy adott személynek nem kell részt vennie a gyakorlaton, így például ha beteg, ha már a vele egy háztartásban élők közül valakit behívtak, vagy ha haláleset történt a családban. Aki nem igazolja kimaradását, 10 és 50 ezer dinár közötti pénzösszeggel büntethető vagy akár 60 napos börtönbüntetéssel sújtható.

Tüntetés Užicében - illusztráció
2025. JÚLIUS 13.
[ 18:47 ]
Nagy számú rendőr érkezett a belgrádi Autokomandához, és megkezdte azoknak a tiltakozó polgároknak a kiszorítását, akik blokkolták a forgalmat. A rendőrség több rendőrautóval és rabszállítóval vonult fel, ezt követően a tiltakozók visszahúzódtak a járdára – jelentette a FoNet riportere. A rendőrök...
2025. JÚLIUS 11.
[ 22:07 ]
A köztársasági válságstáb ülésén Đuro Macut miniszterelnök kijelentette, hogy „a korábbi beavatkozások során a szolgálatok magas szintű felkészültsége mutatkozott meg a rendkívüli helyzetekre adott reagálásban”. Macut hozzátette, hogy a kormány „nagyon gyorsan lépett az anyagi eszközök és a segítség...
2025. JÚLIUS 11.
[ 19:06 ]
Aleksandar Vučić szerb elnök bejelentette: javasolni fogja, hogy módosítsák az ügyvédi kamarák létrehozásáról szóló törvényt. Ezt annak kapcsán mondta, hogy a Szerbiai Ügyvédi Kamara három napra felfüggesztette a büntetőeljárásokban való részvételt az egész ország területén, tiltakozásként amiatt, hogy –...
2025. JÚLIUS 11.
[ 11:31 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó