A 2018-as PISA-felmérésen Szerbia a 45. helyet szerezte meg, jelent meg a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) honlapján.
A listán 79 országot, illetve entitást rangsoroltak, az első két helyet Kína és Szingapúr szerezte meg.
A volt Jugoszlávia utódállamai közül Szerbia előtt végzett Szlovénia (21) és Horvátország (29), rosszabbul teljesített azonban Montenegró (52) és Bosznia-Hercegovina (62).
Az irodalmi, matematikai, tudományos és pénzügyi feladatokat tavaly mintegy 8.000 tizenöt éves diák oldotta meg Szerbia 222 iskolájában.
A PISA-tesztelést az egész világon háromévente végzik el, Szerbia pedig 2001-ben csatlakozott a programhoz.
2012-ben a diákok a 43-ik helyet szerezték meg Szerbiának a 65 versenyben lévő ország közül, 2015-ben az anyagi eszközök hiánya miatt az ország nem vett részt a felmérésben.
Tavaly 79 ország, illetve entitás vett részt a felmérésben.
A PISA-felmérést egyébként az európai Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) programja. A tesztekkel a tanulók iskoláztatása alatt szerzett tudásának minőségét mérik fel. A tanulmány elkészítésének célja lehetővé tenni az országok és oktatási rendszerek számára, hogy áttekinthessék az oktatási eredmények minőségét és a tényezőket, amelyek erre kihatással vannak, valamint a diákok által elért eredmények alapján stratégiai döntéseket hozhatnak meg az oktatásban. (RTS)


