Jelenleg a gyerekek iskolába indulása a legfontosabb téma, jelentette ki Predrag Kon epidemiológus, aki szerint a jelenleg hatályban lévő intézkedéseken nem lenne szabad enyhíteni szeptember első két hetében, amíg nem látszódik meg az „iskola hatása”.
Kiemelte, hogy nagy érdeklődés az intézkedések enyhítése iránt, hogy meghosszabbítsák a kávézók munkaidejét, és megnyissák a szórakozóhelyeket, mert sokan élnek a vendéglátóiparból.
„Ezek nehéz kérdések. Nem szabadna enyhíteni az intézkedéseken addíg, amíg nem látjuk azt, hogy miként telik el az első két hét az iskolában. Ennek a problémának a gazdasági része különösen fontos”, nyilatkozta Kon a Pink televíziónak.
Hangsúlyozta, hogy a fiatalabb gyerekeknél, vagyis elsőtől negyedik osztályig, szinte egyáltalán nincsenek súlyos kórképpel rendelkező fertőzöttek. A betegségellenőrző európai központ is közölte, hogy a gyermekek valószínűleg „nem jó vírushordozók”.
Kon rámutatott arra, hogy mégis biztosítani kell a feltételeket annak érdekében, hogy ne történjen fertőzés az iskolákban, de a távoktatást is meg kell szervezni.
Emlékeztetett arra, hogy az iskolák számára az egészségügyi javaslat a kézmosást, a fizikai távolságtartást, a maszkviselést, a helyiségek fertőtlenítését és az állandó szellőztetést jelenti.
Az iskolák bejáratánál meg kell mérni a gyermekek lázát.
„Fennáll a lehetősége annak, hogy az órák alatt levegyék a maszkot, amíg a diákok a saját asztalaiknál ülnek, de viselniük kell a szünetben, vagy amikor kimennek”, hangsúlyozta Kon.
A szerbiai járványügyi helyzetről szólva elmondta, hogy az „valamivel jobb”, de messze van az elégségestől és a stabiltól.
„Szerbia egyes területein kedvezőtlen a helyzet, Belgrádban a kedvezőtlenből a nem biztonságos szintre lépett. Csökken a fertőzöttek száma, és azoké is, akik gyanúsak a covid-19-re. Ez mutatja, hogy a vírus körforgásszerű mozgása egyre csökken”, közölte Kon. (Tanjug)



