A Szerbia-szerte tegnap este felállított barikádokról szólva Aleksandar Vučić szerb elnök azt mondta, az embereknek nem kell aggódniuk, az állam képes fenntartani a rendet. Az államfő Sevillában az újságíroknak azt mondta: „Nagyon fontos találkozóm volt Pedro Sánchez spanyol miniszterelnökkel, akinek megköszöntem Szerbia területi integritása és szuverenitása iránti támogatását”.
Állítása szerint „vége a Szerbia megbuktatására tett kísérleteknek”, majd megemlítette Szergej Lavrov orosz külügyminiszter nyilatkozatát is.
„Lavrov és Putyin világosan jelezték, hogy színes forradalmi kísérletről van szó. Már korábban is mondtam, amikor ezek az emberek azt állították, hogy nem politikai céllal tüntetnek, mi pedig tudtuk, miről van szó. Köszönöm orosz barátainknak, hogy ezt felismerték, különösen Lavrovnak, hogy jól megértette”.
„Én nem vagyok olyan, mint azok, akik elmenekültek Szerbiából. Harcolni fogok Szerbia szabadságáért, és soha nem hagyom, hogy a legrosszabbak irányítsák azt. A hatalmat választásokon kell megszerezni, akkor, amikor az illetékes szervek kiírják őket – nem akkor, amikor huligánbandák követelik. Ez ilyen egyszerű. Szerbia győzött” – mondta Vučić.
Kijelentette: „Ma visszatérek Szerbiába. Soha nem menekültem, mindig harcoltam Szerbia szabadságáért, és ezt fogom tenni a jövőben is”.
Vučić: „A rendőrség rendkívül professzionálisan járt el”
Vučić szerint a rendőrség az előző éjjel is minimális erővel, de határozottan járt el.
„A legtöbb maszkos huligán az Autokomanda környékén volt. Gyorsan és könnyedén rendezték a helyzetet” – mondta.
Hozzátette: „Minden, amit ezek az emberek tesznek, bűncselekmény saját hazájuk ellen. Ezek az emberek nem a népért küzdenek, hanem hatalmat akarnak – még mielőtt befejezték volna az iskolát, vagy bármiféle tudásuk lenne. Fotelt akarnak, és abba a legnagyobb tolvajokat és bűnözőket ültetnék vissza, akik 2000 és 2012 között romba döntötték az országot”.
A tegnap esti barikádokról szólva Vučić megismételte: az állam képes megőrizni a rendet.
„A rendőrségre nehéz feladat hárul. Ezek a fiatalok problémát csinálnak maguknak, de nem értik, hogy csak kihasználják őket azok, akik a háttérből irányítanak, és akik maguk nem merik vállalni a következményeket. Aki ma konténereket tesz az útra, az valójában gyűlöli Szerbiát. Ez nem a hatalomgyűlöletről szól – hanem Szerbia gyűlöletéről”, fogalmazott a szerb elnök.
„Ez lenne a jövő programja? Konténerek az utakon? Semmittevés? Ez a programjuk? A háborús múlt visszahozása, egy független Koszovó elfogadása?” – sorolta kérdéseit az államfő, írja az RTS.
További találkozók Sevillában
Vučić elmondta, részletesen tárgyalt a spanyol miniszterelnökkel a két ország gazdasági együttműködéséről. Elmondása szerint hamarosan aláírják a palánkai híd építéséről szóló szerződést, valamint folytatják a tárgyalásokat más projektek kapcsán is.
Szerbia európai uniós útja is fontos téma volt, és megköszönte Spanyolországnak az állandó támogatást ezen az úton.
Vučić találkozott VI. Fülöp spanyol királlyal és Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével is. Délután felszólal a Fejlesztés Finanszírozásáról szóló ENSZ csúcstalálkozón, amelyet Sevillában tartanak.
Vučić: Az egyetemisták eddigi legokosabb lépése, hogy az ellenzék hagyja el a parlamentet
Vučić kijelentette, hogy a blokádban résztvevő egyetemisták azon felszólítása, hogy az ellenzék hagyja el a parlamentet, az eddigi legokosabb lépésük, és ezt – saját szavai szerint – teljes mértékben támogatja.
„Mintha nagy különbség lenne, hogy ott vannak vagy sem. Legalább nem lesznek füstbombák, és nem fognak csodákat művelni. Minél előbb elhagyják a parlamentet, annál jobb – legalább lehet valamit normálisan és időben elintézni, anélkül, hogy bárki megsérülne” – nyilatkozta Vučić újságírói kérdésre Sevillában.
Szerbia mindent megtesz a fenntartható fejlődési célok teljesítése érdekében
Vučić elmondta, hogy a sevillai ENSZ-konferencián sokan beszéltek a fenntartható fejlődésről, a klímaváltozás hatásainak csökkentéséről. Szerbia – hangsúlyozta – igyekszik saját részét jó arányban teljesíteni.
Hozzátette, hogy ma is sokan katonai kiadásaik növeléséről beszélnek, miközben a jövő szempontjából fontos kérdésekre alig marad forrás.
Azt is megjegyezte, hogy például Sevillában 42–50 fokos hőségben próbálnak spórolni az árammal, mert nem épülnek új kapacitások, miközben a fogyasztás nő – így akár 1945-höz is visszatérhetünk, amikor az ország fele még nem rendelkezett villamos energiával.
A globális kihívások lassítják a fenntartható fejlődési célokat – megoldásra van szükség
A konferencián Vučić rámutatott: az elmúlt tíz évben, az addisz-abebai fenntarthatósági program óta a világ számos kihívással szembesült, amelyek jelentősen hátráltatták a közös célok elérését.
Kiemelte, hogy több mint 25 állam- és kormányfővel, valamint miniszterrel tárgyalt, de senki sem hozta fel a fenntartható fejlődési célokat – sem érdeklődést, sem elkötelezettséget nem tapasztalt.
A Belföldi közforrások mozgósítása és összehangolása nevet viselő kerekasztalon elmondta: a jelenlegi globális válságot háborúk, eltérő célok, kereskedelmi konfliktusok és nehézségek jellemzik, amelyek megakadályozzák a rövid és a hosszú távú célok megvalósítását.
„A nagy stratégiai problémák megoldása előtt azt kell bizonyítanunk, hogy képesek vagyunk kezelni őket” – zárta felszólalását Vučić.


