A választói névjegyzékben 1343 száz évnél idősebb személy szerepel, miközben a 2022-es népszámlálás mindössze 194 ilyen korú lakost tartott nyilván Szerbiában. Szakértők szerint a látványos eltérés nem demográfiai fordulatot, hanem módszertani különbségeket, késve frissülő adatokat és adminisztratív hiányosságokat jelezhet.
Nagy visszhangot váltott ki Szerbiában az az adat, amely szerint az egységes választói névjegyzékben 1343 száz évnél idősebb személy szerepel. Snežana Paunović államigazgatási és helyi önkormányzati miniszter a múlt héten közölte ezt a számot, hozzátéve, hogy a legidősebb nyilvántartott választó 113 éves. A 2022-es népszámlálás ugyanakkor mindössze 194 száz év feletti lakost mutatott ki az országban.
A Danasnak nyilatkozó Dragan Vukmirović, a Belgrádi Egyetem Szervezéstudományi Karának professzora, a Köztársasági Statisztikai Intézet korábbi igazgatója szerint a két adat közvetlen összevetése félrevezető lehet. A népszámlálás egy adott időpontban, a ténylegesen jelen lévő lakosságot méri fel, míg a választói névjegyzék folyamatosan frissülő közigazgatási adatbázis, amely több külön nyilvántartásra – az anyakönyvekre, a lakcím- és állampolgársági adatokra – támaszkodik.
Vukmirović szerint az 1343-as szám nem feltétlenül jelenti azt, hogy ennyi, valóban élő száz év feletti polgár van Szerbiában. Valószínűbb, hogy az eltérés részben a késve átvezetett halálesetekből, az intézmények közötti adatcsere hiányosságaiból, valamint abból adódik, hogy a választói névjegyzékben külföldön élő szerb állampolgárok is szerepelhetnek. A szakértő úgy véli, ilyen rövid idő alatt a száz év felettiek számának ekkora ugrása demográfiailag nem tekinthető reálisnak.
A Köztársasági Statisztikai Intézet a Danasnak azt hangsúlyozta, hogy a népszámlálási adatok és a választói névjegyzék adatai módszertanilag eltérnek. A népszámlálás a szokásos tartózkodási hely szerinti népességet veszi számba, vagyis nem sorolja Szerbia lakosságához azokat, akik legalább egy éve külföldön élnek. A választói névjegyzék viszont minden nagykorú, választójoggal rendelkező szerb állampolgárt tartalmazhat, függetlenül attól, hogy az illető az országban él-e.
Az ügy ismét ráirányította a figyelmet a választói névjegyzék pontosságára. A választói névjegyzék felülvizsgálatával és ellenőrzésével foglalkozó bizottság arra kérte a polgárokat, hogy ellenőrizzék saját adataikat, és jelezzék, ha szabálytalanságot tapasztalnak. A bizottság honlapján külön űrlapon lehet észrevételeket tenni az egységes választói névjegyzékkel kapcsolatban.



A FŐSZAKÁCS AJÁNLATA
ÁLLÁSHIRDETÉSEK
Helységnévtár




