Tudomány
Ismerik és tudatosan fogyasztják a gyógynövényeket a csimpánzok
Betűméret:             

Tudatosan próbálják gyógyítani magukat a csimpánzok – jelentették az Oxfordi Egyetem tudósai. A szakemberek az ugandai erdőkben figyelték meg az állatok viselkedését, és arra jutottak, hogy az állatok olyan növényeket esznek, amelyeknek fájdalomcsillapító vagy antibakteriális hatásuk van. Az erről szóló tanulmány a PLOS One-ban jelent meg.

A BBC beszámolója szerint a tudósok olyan állatokat figyeltek meg, amelyek sérültek voltak, vagy betegnek tűntek. Amikor egy konkrét növény után kutattak az erdőben, a szakemberek mintát vettek az elfogyasztott növény maradékából, és kiderült, azok legtöbbje antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik.

Elodie Freymann, az egyetem tudósa az elmúlt négy évben hónapokat töltött a természetvédelmi területnek nyilvánított ugandai Budongo-erdőben, hogy két csimpánzközösséget tanulmányozzon. Amellett, hogy fájdalommal küzdő – sánta vagy furcsán járó – állatok után kutattak, a vizeletükből és a székletükből mintát is vettek, hogy ellenőrizzék, valóban betegek-e.

A vizsgálat során külön figyeltek arra, hogy az állatok olyan dolgokat esznek, amelyeket általában nem: fák kérgét vagy épp gyümölcsök héját.

Az egyik vizsgált alany egy hím csimpánz volt, amelynek súlyosan megsérült a keze. Az állat ahelyett, hogy a kezeit használta volna a járáshoz, sántított. Míg a társai üldögélve ettek, ő páfrányok után kutatott az erdőben. Ő volt az egyetlen csimpánz, aki evett ezekből.

Kiderült, hogy az általa fogyasztott Christella parasitica nevű növény erős gyulladásgátló hatással rendelkezik. A kutatók összesen 13 különböző növényfajta 17 mintáját gyűjtötték be, majd a Neubrandenburgi Egyetem tudósának, Fabien Schultznak küldték el, hogy elemezze és tesztelje a mintákat. Kiderült, hogy a növények mintegy 90 százaléka gátolja a baktériumok szaporodását, egyharmaduk pedig természetes gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkezik, vagy csökkenti a fájdalmat és segíti a gyógyulást.

A vizsgált csimpánzok mindegyike meggyógyult. A páfrányt fogyasztó egyed napokkal később már használta a kezét. Freymann hangsúlyozza, nem lehet ugyan egyértelműen kimutatni, hogy az állatok csak a növények fogyasztása miatt gyógyultak meg, de minden bizonnyal köze lehetett hozzá. Hozzátette: éppen ezért meg kell óvni ezeket a természetes „gyógyszertárakat” a jövő generációi számára, írja a hvg.hu.

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Szaruhártyabank jött létre Pécsen - illusztráció
2024. SZEPTEMBER 19.
[ 15:15 ]
Irán új kutatóműholdat bocsátott fel - illusztráció
2024. SZEPTEMBER 14.
[ 15:52 ]
Sikeresen landolt a Boeing Starliner űrszondája szombaton kora reggel, miután lecsatlakozott a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), és személyzet nélkül visszatért a Földre. Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) közlése szerint a leszállásra közép-európai idő szerint percekkel 6 óra után került sor. A légkörbe jutás...
2024. SZEPTEMBER 7.
[ 12:54 ]
A földrengés, azaz a földfelszín egy darabjának hirtelen bekövetkező mozgása elkerülhetetlen geológiai jelenség. Egyáltalán nem ritka, tulajdonképpen minden nap előfordul kisebb-nagyobb rengés. A többségük érzékelhetetlen az ember számára, viszont az érzékelhetők közül már olyan erősek is vannak, amelyek óriási...
2024. SZEPTEMBER 7.
[ 10:26 ]
A kutyák hosszú távon, akár két év elteltével is képesek emlékezni játékaik nevére – derült ki az Eötvös Lóránd Tudományegyetem (ELTE) kutatóinak frissen megjelent tanulmányából. Mint azt a Sky News írja, korábbi kutatásokból ismert volt, hogy a legtehetségesebb ebek több száz különböző tárgy nevét is meg...
2024. SZEPTEMBER 6.
[ 5:59 ]
Beolvasás folyamatban