Tükör
A szerbiai kivándorlók első számú úti célja Ausztria
Átlagosan 11 évet töltenek külföldön
Betűméret:             

A kivándorló szerbiai polgárok többsége Ausztriába megy dolgozni és élni, a leghosszabb időt pedig Franciaországban, Svájcban és Németországban töltik, derült ki a Köztársasági Statisztikai Hivatal (RZS) és a Duna Transznacionális Program (DTP) közleményéből.

Szerbia már hagyományosan kibocsátó országnak számít, ahonnan a 90-es évek elejétől kezdve folyamatosan távoznak a fiatalok. A legtöbben Ausztriába vándorolnak, amely átvette a korábban dominánsnak számító Németország helyét.

Szerbia polgárai átlagosan 11 éve töltenek külföldön, viszont a tartózkodási idő hosszát tekintve Franciaország áll az első helyen, ahol átlagosan 14 évet élnek és dolgoznak a szerbiaiak, majd Svájc és Németország következik 12,8 évvel, míg Ausztriában átlagosan 12,4 évet töltenek, áll a közleményben.

A tengerentúli úti célok közül a leghosszabb időt Ausztráliában töltik (12,1 év), illetve Kanadában (10,4 év) és az Amerikai Egyesült Államokban (8,6 év).

Az idei év eleje óta a szerb kormány által létrehozott koordinációs testület figyeli a gazdasági migráció folyamatait. A testület tagjait több minisztérium képviselői, a munkaadók, a szakszervezetek, valamint a Szerb Tudományos és Művészeti Akadémia képviselői alkotják.

A 2011-es népszámlálás adatai szerint külföldi munkavállalással 313.411 személy tartózkodik az ország határain kívül. A következő népszámlálás 2021-ben lesz.

Az intézményes kapacitások és az együttműködés javításának projektjét, amely a fiatalok transznacionális migrációjának hatásával foglalkozik, az EU pénzeli. A projektben 19 partnerintézmény, statisztikai hivatal, tudományos intézet, egyetemi kar és helyi önkormányzat vesz részt Ausztriából, Németországból, Magyarországról, Szerbiából, Szlovéniából, Szlovákiából, Bulgáriából és Romániából. (Tanjug)

A polgári engedetlenségnek ára van - illusztráció
2025. JÚLIUS 2.
[ 15:54 ]
Az ukrajnai háború lezárásáról szóló tárgyalásokban patthelyzet állt be, ami eszkalációhoz vezetett. Miért jutottak zsákutcába az ukrajnai béketárgyalások? Van-e még esély a háború gyors befejezésére? Hogyan sürgetheti a fronthelyzet változása a diplomáciai megoldást? Miként befolyásolhatja ezt a közel-keleti...
2025. JÚNIUS 28.
[ 12:02 ]
Szerbiában a gyerektartási díj megítélése a bíróság feladata, a bírósági ítélet betartása azonban sok esetben már nem ilyen egyszerű. Ha az egyik szülő nem fizet, a másik perelhet ugyan, de ebbe a huzavonába sok, gyermekét egyedül nevelő szülő belefárad vagy nem is tudja, kihez kell fordulni. A jogszabályok...
2025. JÚNIUS 20.
[ 8:16 ]
Az iráni főváros, Teherán és az ország különböző pontjai elleni izraeli csapások, amelyek az iráni nukleáris programhoz kapcsolódó helyszínekre irányultak, a jelentések szerint több magas rangú katonai tisztviselőt és atomtudóst is megöltek. Irán azt üzente, "Izrael keserű és fájdalmas sorsot készített elő...
2025. JÚNIUS 14.
[ 19:53 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó