Tükör
Megszűnt a rendkívüli állapot: Mit szabad és mit nem?
Betűméret:             

Ötvenhárom nap után megszűnt Szerbiában a koronavírus-járvány miatt bevezetett rendkívüli állapot, a határozat a Hivatalos Közlönyben is megjelent. A koronavírus elleni harc azonban nem szűnt meg. Eddig az országban 9791-en betegedtek meg és a járványnak 203 áldozata van. Az élet lassan tér vissza a normális kerékvágásba, egyes rendkívüli intézkedések pedig a továbbiakig érvényben maradnak.

A katonaság civil célokra szolgáló bevetése megszűnt. A 65 évnél idősebbek időre és helyre vonatkozó korlátozások nélkül mozoghatnak. A szakemberek ajánlása azonban továbbra is az, hogy minél többet legyenek otthon és kerüljék a tömeget.

A nagyvárosokban újraindul a tömegközlekedés, kezdetben csak a munkába indulók használhatják.

Hétfőtől kezdenek dolgozni az óvodák és iskoláskor előtti intézmények, amelyeknek egy csomó előírásnak kell megfelelniük ahhoz, hogy egyáltalán működhessenek. De nem csak az intézményekre vonatkoznak szigor védelmi előírások, hanem a gyereküket óvodába vivő szülőkre is.

A kesztyű és a védőmaszk használata továbbra is kötelező marad a tömegközlekedési járműveken, de az éttermekben, kávézókban és a közintézményekben is. A kétméteres, avagy szociális távolságtartás kötelezettsége is megmarad, akárcsak a nagyobb létszámú események megtartásának és a gyülekezésnek a tilalma.

Az iskola, a diákok jelentős hányadának örömére, marad online. Mozi és színházi előadások továbbra sem lesznek.

Nyilvános helyen a továbbiakig nem foghatunk kezet senkivel és meg se ölelhetjük az ismerőseinket. Sétálni szabad ugyan, de semmiképpen sem nagyobb csoportokban.

A nagyobb családi ünnepségeket, lakodalmakat, keresztelőket, születésnapi bulikat június 15-e utánra kell halasztani.

Érvényben maradnak az előírások megszegőire vonatkozó büntetések is.

Szerdán Szerbiában 114 újabb fertőzést és három, a koronavírus-fertőzéshez kötehető halálesetet jelentettek, ami után Ana Brnabić kormányfő kijelentette, Szerbia közel van a koronavírus felett aratott győzelemhez.

A járványügyi szakemberek óvatosabban fogalmaznak. Dr. Predrag Kon szakorvos továbbra is úgy véli, legjobb ha tartjuk magunkat a fentiekhez, de ezen túlmenően, minél kevesebbet megyünk nyilvános helyekre. Szerinte a tömegközlekedési eszközök jelentik a legnagyobb fertőzési veszélyt. Ugyanakkor megítélése szerint csökkenteni kellene a védőmaszkok és egyéb felszerelések árát.

A koronavírus-járvány megfékezésére alakult válságstáb sajtótájékoztatóján hangsúlyozták: a járványhelyzetet csak akkor szüntetik meg, ha egymást követő 28 napon keresztül nem jelentenek egyetlen újabb fertőzést sem.

A polgári engedetlenségnek ára van - illusztráció
2025. JÚLIUS 2.
[ 15:54 ]
Az ukrajnai háború lezárásáról szóló tárgyalásokban patthelyzet állt be, ami eszkalációhoz vezetett. Miért jutottak zsákutcába az ukrajnai béketárgyalások? Van-e még esély a háború gyors befejezésére? Hogyan sürgetheti a fronthelyzet változása a diplomáciai megoldást? Miként befolyásolhatja ezt a közel-keleti...
2025. JÚNIUS 28.
[ 12:02 ]
Szerbiában a gyerektartási díj megítélése a bíróság feladata, a bírósági ítélet betartása azonban sok esetben már nem ilyen egyszerű. Ha az egyik szülő nem fizet, a másik perelhet ugyan, de ebbe a huzavonába sok, gyermekét egyedül nevelő szülő belefárad vagy nem is tudja, kihez kell fordulni. A jogszabályok...
2025. JÚNIUS 20.
[ 8:16 ]
Az iráni főváros, Teherán és az ország különböző pontjai elleni izraeli csapások, amelyek az iráni nukleáris programhoz kapcsolódó helyszínekre irányultak, a jelentések szerint több magas rangú katonai tisztviselőt és atomtudóst is megöltek. Irán azt üzente, "Izrael keserű és fájdalmas sorsot készített elő...
2025. JÚNIUS 14.
[ 19:53 ]
Beolvasás folyamatban
TÁMOGATÓNK
Ministerelnökség | Nemzetpolitikai Államtitkárság - logóBethlen Gábor Alap - logó