Az idei évtől kezdve május 10-én, névadója Kárász Karolina születésnapján tartja ünnepét a horgosi általános iskola. A mai ünnepségen az iskolaudvarban felavatták a névadó mellszobrát.
Az intézménynek, a kispiaci iskolával együtt, összesen 42 tagozata van, 7 tagozaton a sérült gyerekekkel foglalkoznak. Horgoson az oktatás kétnyelvű. A tanulók létszáma 560, ebből Horgoson 406, Kispiacon 154 diák jár iskolába.
Az oktatási intézmény lemondott korábbi, szocialista időket idéző Október 10. elnevezéséről és az iskolaszék javaslatára annak a személynek a nevét vette fel, aki anno nagyon sokat tett a horgosi közösségért. Névadójának, Kárász Karolinának, a falut megalapító Kárász család sarjának, az amerikai Austinban még ma is működő kórházat létesítő gróf Fejérváry Miklós feleségének a hagyatékából épült fel ugyanis a múlt század első két évében a mai iskola régi épülete, amelyet a grófnő az 1947-es államosításig árván maradt lányokat nevelő zárdaként működtetett. Általános iskolaként az épület az 1950-es évek végétől működik, a főépülethez 1972-ben új részt építettek. A ma délelőtti iskolanapi ünnepségen, amelyen a tanulók nagyon szép alkalmi művelődési műsorral, benne egy maguk készítette kisfilmmel köszöntötték iskolájukat, az ötödikes Fujkin Zsófia saját versében is erről emlékezett meg:
„...Épültekor zárdaként állt,
felnevelt sok szorgos leányt.
Azóta már megváltozott,
fiúnak, lánynak bizonyítványt adott...”
Nem is akármilyen bizonyítványt, hiszen a horgosi iskolából kikerült diákok mindenütt megállták a helyüket a világban, az iskola tanulói számtalan versenyen bizonyították, hogy iskolájukban minőségi oktatás folyik, emelte ki köszöntőjében Nyilas Mihály tartományi oktatási titkár, aki meleg szavakkal köszöntötte a nehéz körülmények közepette is kiválóan működő iskolaközösséget.
Goran Nikičić iskolaigazgató fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy iskolájuk élen jár a hátrányos helyzetű gyerekek nevelésében és felzárkóztatásában is, aminek hosszú távon várhatók a kézzel fogható eredményei.
„Sajnos mind a mai napig igen sok rossz szociális helyzetben lévő tanuló érkezik hozzánk a különféle problémákkal, nehézségekkel küszködő családokból, és mi úgy érezzük, Kárász Karolina szellemisége, segítőkészsége, az ő világa továbbra is itt van közöttünk ebben az épületben.”
A szobrot Nyilas Mihály és a szobor alkotója, Túri Török Tibor keszthelyi szobrászművész leplezte le.
„Nem volt könnyű dolgom megalkotni ezt a szobrot, mert sokáig csak a grófnő egy igen időskori képe volt meg, de a sors meghozta a mentőövet, sikerült rátalálni egy fiatalabb kori képére is. Így aztán két kép alapján ki tudtam alakítani azokat az arcvonásokat, amelyek kifejezik a grófnő nemzetért felelős nagyságát, egy olyan emberét, aki azokban az időkben nagyon sokat tett a közösségért, a jövőért és az ifjúságért. Azt, hogy jól sikerült, az ünnepségen megjelent leszármazottai erősítették meg bennem, mert elmondásuk szerint ők is ilyennek képzelték el grófnő ősüket.” nyilatkozta a művész.
Az iskolanapon a községi és tartományi tisztségviselők mellett megjelentek a mindszenti testvériskola képviselői, a horgosi anyaiskola és a kispiaci tagozat jelenlegi és már nyugalmazott pedagógusai és a község oktatási intézményeinek vezetői is.
Az ünnepségen kiosztották az iskola alkalmazottainak a 10, 20 és 30 éves hűségért járó elismeréseket is és köszöntötték az elmúlt iskolaév óta nyugállományba vonult dolgozóikat.
Bödő Sándor



Nincs hozzászólás. Legyen az első!