Vajdaság
Magyarkanizsa: Méltó emlékezés a forradalom és szabadságharc hőseire
Betűméret:             

A Tisza-parti kisvárosban idén is március 14-én emlékeztek az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 170 évvel ezelőtti eseményeire. A megemlékezés a katolikus temetőben a Himnusz akkordjaival kezdődött, amit a Cifraszűr vegyes kórus adott elő.

Miután Vranić Váradi Lívia műsorvezető néhány bevezető gondolat kíséretében köszöntötte a megjelenteket, dr. Zapletán Géza esperes plébános tartott egyházi megemlékezést, majd Kávai Szabolcs történész szólt az egybegyűltekhez. Ünnepi beszédét egy idézettel kezdte: Jogrendünk alapja szerződés a múlt, a jelen és a jövő magyarjai között.

”Nekünk a jelen korban élő magyaroknak a nemzeti ünnepeink kiváló alkalmat nyújtanak arra, hogy ezt az íratlan, de minden magyar emberben élő legfontosabb szerződést a lelkünkbe véssük, tiszteljük és betartsuk. Nem lehetünk vágott virág a vázában, amely ideig-óráig gyönyörködtet, de előbb-utóbb sorsa az elhervadás, a nyom nélküli eltűnés. Minden év március 15-e emlékeztet, kötelez bennünket arra, hogy a márciusi ifjak, Kossuth, Batthyány, Görgey és a több tízezer honvéd küzdelme nem csak egy vágott virág pillanatnyi ragyogása volt, hanem a folytonosság jegyében egy örök érvényű érték. Egy olyan érték, amely minden ma élő és a jövőben megszülető magyar ember elvitathatatlan, elrabolhatatlan szellemi vagyona. A múltban sok mindent elvehettek és el is vettek tőlünk, szabadságot, hazát, kisajátíthatták történelmi nagyjainkat, tudományos vívmányainkat, művészeti értékeinket, de 1848. március 15-e olyan szellemi érték, olyan erkölcsi alap, amely a legnehezebb történelmi pillanatokban is biztos fogódzót jelentett” – mondta egyebek mellett Kávai Szabolcs.

Az ünnepre Magyarkanizsára érkezett Nagykanizsa küldöttségében volt Micsinai Dominik, Radnóti-díjas szavaló is, aki Kozma Andor A karthágói harangok című költeményét szavalta el, majd a megjelentek megkoszorúzták az 1848/49-es forradalom és szabadságharc magyarkanizsai hőseinek emléktábláját. Elsőként Fejsztámer Róbert magyarkanizsai polgármester és Miloš Kravić, a községi képviselő testület elnöke helyezték el az önkormányzat koszorúját, majd az emlékezés virágait az emléktáblához helyezte dr. Menyhárt Attila, a Szabadkai Magyar Főkonzulátus vezető konzulja, a két testvérváros, Nagykanizsa és Ferencváros küldöttségei, Hajnal Jenő és Nyilas Leonov Anita, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke illetve alelnöke, Magyarkanizsa helyi közösség, a Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézmény valamint a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola vezetői, a Vajdasági Magyar Szövetség tisztségviselői és a nyugdíjasok községi szervezetének képviselői is. A temetői megemlékezés a Szózat megzenésített változatának akkordjaival zárult.

Az ünneplők ezután a Dobó Tihamér Képtárba vonultak, ahol megnyílt a Magyarkanizsa testvérvárosának, Ferencvárosnak a múltját bemutató kiállítás, amelyen közreműködtek a horgosi Bartók Béla Művelődési Egyesület kis népdalénekesei.

A kiállítás-megnyitót követően a Művészetek Háza színháztermében ünnepi műsorra került sor, amelyben Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa polgármestere mondott ünnepi köszöntőt.

„Mit jelent ma nekünk március idusa? Mit üzen ma nekünk Petőfi, Vasvári Pál, Jókai Mór, Táncsics Mihály? A március 15-én Pesten megfogalmazott 12 pont egyszerűségében rejlett a forradalmisága. Bevezetője is hasonló. Egy örökérvényű kérdés-válasz: Mit kiván a magyar nemzet? Legyen béke, szabadság és egyetértés! E hármas fogalomkörből nekem ma, a vajdasági magyar jelenben, az egyetértés jelenti a legtöbbet. Egyetértés nélkül egy nemzet, egy közösség sem haladhat, fejlődhet, mert elaprózódik a sok különböző akarat miatt. Csökken az ereje, veszik a hatékonysága. Ez nyilvánvaló, úgymond egyszerű. No, de az egyetértés megteremtése – az bizony, korántsem egyszerű! Egyetértés akkor alakul ki, amikor a közösség tagjai felelősséget éreznek a közösségük iránt. Legyen szó akár családról, akár lakóhelyi közösségről, akár egy nemzet-közösségről. Amikor felnőtt ember módjára felelősséget érzünk és felelősséget vállalunk, akkor tudjuk a legjobb megoldást megtalálni, akkor nem félünk a kudarctól és akkor van erőnk véghezvinni céljainkat! Épp úgy, ahogy a márciusi ifjak is vállalták a felelősséget nemzetünk iránt és történelmet alkottak” – emelte ki a polgármester.

Az ünnepi műsort a magyarkanizsai Tisza Néptáncegyesület tagjai tették szebbé és felejthetetlenné.

Bödő Sándor

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Több ezer ember ünnepelte május 1-ét Palicson, s ha a folytatásban kedvező lenne az időjárás, az elkövetkező hat ünnepnapon néhány tízezer vendégről is lehetne beszélni talán. A viharos szél sem gátolta meg az embereket abban, hogy kilátogassanak a Palicsi-tó partjára, ahol a sorrendben 39. szervezett majálison a már...
2024. MÁJUS 1.
[ 16:16 ]
Muzslyán ma két májusfát is állítottak, az egyiket a Parton, ahol a közösség már több évtizede élteti ezt a hagyományt, a másikat pedig a Muzslai Petőfi Sándor MME vállalják magukra, már huzamosabb ideje. A partiakat kancsika durrogtatása, illetve Babinszki Enikő trombitamuzsikája ébresztette kora reggel, hat óra...
2024. MÁJUS 1.
[ 14:44 ]
Egykor Kishegyesen sok évtizedes hagyománya volt a májusfa állításnak. A falu több pontján, általában forgalmas utcasarkokon állították fel zeneszó kíséretében. Dr. Szőke Anna néprajzkutató javaslatára tavaly újraélesztettek a hagyományt. A tűzoltóotthon melletti portán nemzeti színű szalagokkal és egyéb...
2024. MÁJUS 1.
[ 9:38 ]
Beolvasás folyamatban