Ötmillió dinárral támogatja a tartományi titkárság azon felsőoktatási intézmények tudományos és fejlesztő kutatási projektumát, amelyekben kisebbségi nyelvű oktatás zajlik. A szerződéseket ma írták alá Újvidéken.
Zoran Milošević illetékes titkár a pályázat népszerűsége kapcsán elmondta, az elmúlt négy évben ötven projektumot támogattak, ami azt jelenti, hogy évről évre töretlen az érdeklődés a támogatás iránt.
A szabadkai Óvó- és edzőképző Szakfőiskola csaknem négyszáz ezer dinárt nyert egy holisztikus személyiségfejlesztő gyakorlófüzet kiadására, tudtuk meg dr. Máté Emese oktatótól. – Az elmúlt néhány évben már lezajlottak az előkutatások az óvodában magyar, szerb és német anyanyelvű gyermekeknél. A pályázatban megjelölt kulcsszavaink: a vizualitás, a ritmusérzék, a képiség és új fogalom kapcsolata. Mindezt gyönyörű ősi magyar szakrális szimbólumokkal, motívumokkal mutatjuk be a kiskönyvben. Vonalvezetési technikák, betűkhöz, formákhoz kapcsolódó képi világ, ehhez fűződő játékok lesznek benne, és olyan rajzok, amelyek segíthetnek abban, hogy a gyermekek önmagukra találjanak – emelte ki.
A szabadkai magyar Tannyelvű Tanítóképző kar négy pályázata részesült sikeres elbírálásban. Az egyik ilyen nyertes munka a regionális identitás elemeit vizsgálja az alsós korosztály tankönyveiben és a tantervekben, mondja dr. Németh Ferenc tanár, a projektum koordinátora. - A mai világban nagyon nagy kihívásoknak vagyunk kitéve a kisebbségi magyar identitás megőrzésének vonatkozásában. Nagyon fontos az, hogy a legfiatalabb korosztálytól kezdve fejlődjön, erősödjön és tudatosodjon bennük a regionális magyar identitástudat. Mi ennek a jelenlétét vizsgáljuk a tankönyvekben. Reményeink szerint a végeredménye az lesz, hogy születik egy közös tudományos munka, egy elemzés, amely kimutatja azt, hogy mennyire komplettek ezek a tankönyvek a regionális identitás elemei szempontjából – tette hozzá a projektum vezetője.
A tudományos és fejlesztő kutatási tevékenység jelentősége kapcsán dr. Halasi Szabolcs, felsőoktatási segédtitkár kiemelte, olyan kutatási területeket tudnak felölelni, amelyekkel korábban nem foglalkoztak, és ezt a munkát azok végzik, akik ehhez a legjobban értenek. - Titkárságunk négy évvel ezelőtt írta ki először a pályázatot, akkor négy millió dináros keretet láttunk elő, következő évben ezt az összeget már öt millióra emeltünk, ami azóta sem csökkent – ismertette.
A tizennégy projektum mellett a felsőoktatási titkárság a szabadkai és az újvidéki egyetemista központ felújítási munkálatait is támogatja.


